Zaslouží si zákonodárci za prezidentskou volbu svůj plat?

Zaslouží si zákonodárci za prezidentskou volbu svůj plat?
Dovedete si představit, že byste jako zaměstnanec nesplnili jeden z hlavních úkolů, pohádali se s konkurencí, zesměšnili majitele firmy, kde pracujete, a přesto zůstali jejím zaměstnancem? Vy možná ne, čeští poslanci nejspíš ano. Přesně tak se projevili při první volbě prezidenta. Napište, co si o prezidentské volbě myslíte a přečtěte si příspěvky ostatních čtenářů.

Poslanci a senátoři v rozhovorech a anketách po minulém pátku a sobotě s ledovým klidem přiznávají, že volba prezidenta byla nedůstojná. Že by jim to nějak zásadně vadilo, z jejich slov neplyne. To občané mají jiný názor. V diskusním pořadu na Radiožurnálu se posluchači předháněli v tom, kdo toho více za ony dva dny první volby udělal, zatímco naši zákonodárci diskutovali, hlasovali-nehlasovali, omdlévali, spali, děsili se „zcela neznámých“ mladíků na toaletách Pražského hradu a podle statistik pojídali tisíce chlebíčků a pili hektolitry kávy. A hlavní úkol do konce nedotáhli. Prezidenta na příští čtyři roky stále neznáme.

V očích zahraničních pozorovatelů Česko nyní vzbuzuje překvapený údiv. Redaktorům světového tisku hradní taškařice většinou nestála ani za jednu řádku. České zákonodárce to patrně nerozhodí. Svému zaměstnavateli, tedy daňovým poplatníkům, ušili z ostudy kabát. Reparát budou moci složit už tento pátek. Soudě podle příprav, kdy třeba komunisté nejdřív navrhli jako svou kandidátku Janu Bobošíkovou, aby obratem prohlásili, že jsou přesto ochotni podpořit Jana Švejnara, to vypadá, že se za své daně dočkáme jen dalšího dějství tohoto absurdního představení.

Myslíte si, že si poslanci a senátoři svůj únorový plat zaslouží? Kdo by měl být příštím českým prezidentem?

PODĚLTE SE O NÁZOR S OSTATNÍMI ČTENÁŘI

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

19. 6. 2009 18:41 | kraken43

ti penize co maji bych jim sebral a kazdy by mnel dostat plat kolem padesati tisic bez naroku na duchod pak by si rozmisleli lidem ubyrat penize.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 20:14 | froberg

Tak tady se klaním, protože prakticky ztotožňuji. Moc se mi Váš názor a dobré otázky líbí.Celé je to o smyslu odpovědnosti a kontroly, odbornosti a přístupu. Všeho toho totiž má jak vláda, tak zákonodárci jaksi méně než dostačující množství. za to jak se zdá, mají dost sil na pobírání základních a odvozených prebend.
-31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 2. 2008 19:48 | Supa

Po roce 1989 po tkz. sametové revoluci,která ukončila vládu a řízení společnosti jedné vyvolené strany,jsme měli tu čest zažít vládu několika různých stran,různých osobností a pro mne jako občana to byl čas zajímavých, byť často rozporuplných zkušeností.
Myslím,že to těch letech se mohu povznést a pominout,že velká část politické reprezentace se zrekrutovala z té jedné jediné vyvolené strany,že obměna politického spektra se prováděla pouze pokud došlo k náhlému úmrtí a jediné co si naši politici vyměňují jsou židle,či křesla a s nimi související funkce,v humornějších a divácky vděčnějších případech výrazy,běžné v prostém lidovém styku,či v americké kinematografii.
Nevadí mi ani výše odměny za práci,kterou si sami odsouhlasily a vyplácejí, jediné co bych rád rozporoval je efektivita jejich práce. Dva dny se dohadovat jestli volit presidenta tajně nebo veřejně mi přijde jako velmi neefektivní plýtvání penězi daňových poplatníků.Stačí se ponořit do hlubin lidové moudrosti a s heslem moudřejší ustoupí se přizpůsobit a myslet si o druhé straně své.Pokud je to ale opravdu nepřekonatelné, nevidím problém v tom, aby poslanci,kteří chtějí volit tajně ,volili tajně a ti ,kteří chtějí volit veřejně ,tak ať volí veřejně. Se zdravým rozumem se jedná o domluvu na pár minut.Pokud to je ovšem spojeno se slovní exhibicí a zviditelňováním vlastní osoby,či nedej bože presentováním své inteligence pak naši poslanci v únoru 2008 při volbě prezidenta se opravdu předvedli.
Efektivita našich zákonodárců je vůbec téma samo o sobě. Fascinuje mne prohlášení prakticky každé vlády,že životní úroveň občanů za jejich vlády opět stoupla.Ano ona stoupla,ale řekněme si na rovinu,bylo to většinou navzdory činnosti vlády a poslanců,či senátorů a jediný,kteří na tom opravdu mají nějakou zásluhu tak je na jedné straně zahraniční kapitál a zkušenosti zahraničních managerů, ale hlavně je to zásluha práce českých lidí,kteří svojí pílí a inteligencí skutečně posouvají naši republiku dopředu. Neschopnost prakticky každé vlády ,co jsem měl tu čest poznat, se jasně ukáže v oblastech ,kde stát skutečně funguje jako řídící složka a to je zdravotnictví,školství,doprava ,obrana státu, státní správa. Ve všech těchto oblastech ,kde stát funguje jako výkonný manager,tak zoufale selhává.Kvalita státem poskytovaných služeb,které si jako daňový poplatník platím, přebujelost a nepružnost státní správy, korupce to jsou jevy tak běžné,že se už ani občan nediví a považují to za samozřejmé,pouze rezignovaně čekají odkud impérium opět vrátí úder. Přitom stát je poskytovatel služby a občan ten který ji platí a místo ,aby stát pozorně naslouchal svému zákazníkovi a snažil se mu vyjít vstříc a uspokojit jeho potřeby,narážíme na neustálou neochotu,na další a další překážky ,které mě jako občanovi znepříjemňují život.
Proč neměřit výkon vlády v dostupnosti a ceně lékařské péče, proč platit u doktora,když si platím státu zdravotní pojištění ? Pokud stát svou roli nezvládá nebo ji dělá tak neefektivně,že musím ještě doplácet,tak ať ji nezajišťuje a nevybírá za ni neoprávněnou daň. Jsem si jistý,že soukromá instituce by stejnou službu zvládla bez problémů.
Proč neměřit výkon vlády v počtu spokojených a vzdělaných studentů, v počtu spojených učitelů?
Proč neměřit výkon vlády v počtu formulářů,které musí občan vyplnit v běžném styku se státní správou?
Proč neměřit výkon vlády v jednoduchosti zákonů a v možnosti jejich výkladu prostým občanem? Pokud musím studovat desítky let,abych byl schopen se obhájit v soudní při a pokud v soudních sporech vítězí lepší právník,kde je potom právo a pořádek?
Proč platím silniční daň a ničím si auto na výmolech ,které se honosně nazývají D1?
Proč platím předražené stíhačky, obrněné transportéry,které nejsou kompatibilní s výzbrojí NATO?
A proč,když kurva toto všechno jsou jasné a známé skutečnosti,že o nich vím i já,tak proč s tím kurva ta naše slavná vláda něco neudělá!!!!
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 15:06 | bredy.jinak.cz

Já si myslím, že zaslouží a ještě by se jim mělo přidat. Ono to vůbec není jednoduchá práce o něčem rozhodnout a mít za to zodpovědnost, i když těch poslanců je 200. Tady se rozdává 11 milionů za šaška v reality show, ale politika to je opravdová reality show, kde jde i o zivot, kde je vse dovoleno, kde se musi umet vyjednat, presvedcovat, lamat a bohuzel i podplacet. A práve nízký plat zákonodárců zejména podporuje ono podplácení. Kdyby měl každý poslanec půl melounu měsíčně, tak nějaký dva milióny je částka k výsměchu. Složit se na 20mil už může být problém, protože to by musela udělat strana, která ty peníze nemá.

V okamžiku, kdy v pozadí politiky stojí manazeři, kteří mají i padesátkrát více než poslanci, sehnat někde úplatek ve výši 2mil pro poslance, který zvedne ruku je brnkačka.

Možná že páteční volba byla fraška, divadlo a ostuda, ale ne pro politiky. Ti jen používali prostředky které mají a o kterých si mi myslíme, že jsou správné. Divíte se že to říkám? VŽDYŤ JSME SI JE PŘECE ZVOLILI, jako někoho, kdo bude zastupovat náš národ. TAK JE TEĎ MUSÍME DOBŘE ZAPLATIT! Protože za špatný plat bohužel odvedou špatnou práci.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 14:20 | GDLF

Myslíš toho V. K. agenta zvaného KLUK.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 2. 2008 14:17 | froberg

Domnívám se, že si jej většina z nich nezaslouží. Bohužel ne jen za únor. To by bylo jednoduché vidění. Naši zákonodárci totiž vyrábí sice jeden zákon za druhým, ale minimálně polovinu z nich lze s klidným svědomím nazvat šmejd. Kdyby byli v jakémkoliv podniku a to dokonce i krachujícím, tak by šli na hodinu, takhle jsou prakticky nepostižitelní. Takže ta volba, ta je totiž jen díky mediím trochu více vidět.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 13:33 | Brez

on před komoušema neutekl, už tenkrát s ním kamarádili natolik, že mu dovolili vycestovat.
Jinak omluva je hezká, ale chtěl bych vidět zaměstnavatele který by se s ní spokojil a to neschopné stádo povalečů živil dál.
+28
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 2. 2008 12:56 |

NE
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 12:07 | Fráňa

Jo a zapomenul jsem dodat, že podle mne by se měli naši drazí zákonodárci dobrovolně svého platu za tento měsíc vzdát. Mohli by ho třeba věnovat některé ze solidních charitativních organizací, které už vědí, jak s ním důstojně naložit (například takový Člověk v tísni je schopný rozhodovat rychle a bez keců a přitom i o velkých věcech).
Případně by mohli založit Fond na podporu obyvatel poškozených či naštvaných našimi zákonodárci. :-)
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 11:01 | Fráňa

Hele uklidni se! Jaký je to útěk před komunistama, když byl ještě dítě, o kterém rozhodují rodiče? Ti zvolili, zda utéct nebo zůstat. A pokud p.Švejnara dokázali rodiče vychovat navzdory dlouhodobému exilu k lásce k této zemi i jejímu jazyku, tak to přece o něčem také svědčí! Problém je, že závist a nenávist Čechů vůči úspěšným emigrantům je bohužel naše mínus. Navíc si v jedné větě stěžuješ na nedůstojné jednání poslanců a senátorů a současně i nedůstojně urážíš druhého kandidáta p.Švejnara. To je trochu paradox, ne? Nemusíš ho nutně podporovat, je to Tvůj názor, kdo je podle Tebe lepší. Uvědom si ale, že s komunisty, díky tomu, že je tady pořád volí snad 14% zaslepenců, jednají dnes bohužel všichni....
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 2. 2008 10:45

Kdyby se na poslance nahlíželo jako na zaměstnance, tak by se většina ministrů a poslanců natolik zadlužila,že by finanční ústavy nejspíš vyhlásily úpadek.
Člověk,který je zaměstnaný např. v továrně a vyrobý nějaký "zmetek",tak ho musí zaplatit. Zatímco "ministři a poslanci" vytváří zákony, který po vydání nejsou účelný a napáchají víc škody,než užitky nebo při volbě prezidenta víc odpočívají a nejsou schopni nic udělat a přitom za chyby neplatí. NEmusí,protože nejsou nikomu odpovědní.Za jejich chyby platíme MY:)
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 9:32 | Fana

Nic jinýho jsem od těch příživníků ani nečekal. Jejich mafii se bojím bránit a proto jim dál budu na jejich blahobyt přispívat.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 9:03 | J. Kolín

Volba prezidenta 8.-9.2. byla nedůstojná , parlament i senát by se měl omluvit svému zaměstnavateli tedy občanům za tuto frašku . Prezidentem musí být Václav Klaus a né někdo , kdo utekl před komoušema a teď k nim chodí škemrat o hlasy .
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2008 7:21 | T3KWAY

Měli by vrátit plat za rok 2007 a omluvit se zaměstnavateli(daňový poplatník). Prazidentem by neměl být hlavně Venca Klausů...
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazeno všech 14 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Oblíbená témata

poslanec, prezident, volba

A tohle už jste četli?

Na co byste si byli ochotni půjčit peníze?

7. 2. 2008 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Na co byste si byli ochotni půjčit peníze?

České domácnosti se zadlužují čím dál víc. Jen loni si vzaly úvěry v hodnotě 186 miliard korun. Celkem už dluží skoro tři čtvrtě bilionu korun. Může toto vysoké tempo zadlužování českou... celý článek

CO SI O TOM MYSLÍTE: Kam zmizí ukradená půlmiliarda?

6. 12. 2007 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Kdysi se organizovaně kradli tisíce, v „lepším“ případě miliony. Tentokrát si František Procházka odnesl přes půl miliardy. Chytí ho policie? A pokud ne, kam se tolik kradených peněz... celý článek

CO SI O TOM MYSLÍTE: Měli by mít kuřáci dražší zdravotní pojištění?

29. 11. 2007 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Čtvrtina české populace pravidelně kouří. Dobrovolně si tak ničí zdraví a odsává peníze z veřejného zdravotního pojištění na úkor těch, kteří se o své zdraví starají. Měli by tedy... celý článek

CO SI O TOM MYSLÍTE: Bude nový systém poplatků u lékaře fungovat?

22. 11. 2007 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Už za měsíc a půl se začnou platit u lékaře poplatky. Zatím ale skoro nikdo neví, jak bude celý systém fungovat. Myslíte si, že vybírání poplatků bude fungovat, nebo že v ordinacích... celý článek

CO SI O TOM MYSLÍTE: Má drahá veřejná doprava smysl?

15. 11. 2007 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Od ledna 2008 bude pro všechny obyvatele i návštěvníky hlavního města svezení hromadnou dopravou o dost dražší než dnes. Nesníží se tím počet lidí, kteří metrem či tramvajemi cestují?... celý článek

Partners Financial Services