Výplatu důchodů změní svátky i konec pošt

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2023
Výplatu důchodů změní svátky i konec pošt
Hledání pošty
Zdroj: Pleska / Midjourney

Červencový dvojsvátek – připomínka věrozvěstů Cyrila s Metodějem a kazatele Jana Husa – letos připadá na úterý a středu. Mistra Jana si tradičně připomínáme 6. července, tedy v sudý den, na které připadají výplatní termíny důchodů.

I letos tedy přijdou v červenci některé důchody jiný den než ostatní měsíce. Ten, kdo má tradičně jako výplatní den stanovený šestý den v měsíci, může v červenci důchod očekávat už o dva dny dřív – v pondělí 4. července.

Přijdou i jiné změny ve výplatě důchodů, které zasáhnou víc lidí a budou trvalejší. První z nich je zavírání pošt. Česká pošta od července zavře 300 poboček. Kdo si chodil pro důchod na některou z nich, bude si muset zvykat na cestu jinam.

Seznam takzvaných nástupnických pošt, které přeberou agendu po uzavřených pobočkách, je na webu státního podniku. Na rušené pobočky pošta rozmístila informační letáky a každého penzistu, který si přišel nebo přijde v červnu pro peníze, vybavuje dalšími informačními materiály.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Důchodci, kterým pošta – když se nimi při doručování důchodu v místě bydliště mine – ukládá peníze na rušené pobočce, si je do 30. června můžou vyzvednout ještě na ní. Od července pak na nástupnické ukládací poště. Pokud by příště chtěli ukládat peníze na jiné poštovní pobočce, můžou o změnu bezplatně zažádat.

Česká správa sociálního zabezpečení doporučuje místo výplaty důchodu v hotovosti jeho výplatu bezhotovostní, tedy převodem na účet. „Výhodou tohoto způsobu výplaty je skutečnost, že poživatel důchodu nemusí důchod osobně vyzvedávat a výplata důchodu bezproblémově plyne čili není ovlivněna například dlouhodobou hospitalizací nebo letním pobytem na chalupě,“ upozorňuje úřad. V květnu se v hotovosti přes poštu vyplatilo 644 499 důchodů.

Chcete výhodně zhodnotit peníze? Poradíme!

Najdeme vám i firmě termínovaný vklad s nejvýhodnějším zhodnocením. Spořit můžete jen 3 měsíce nebo klidně 10 let.

Ke změně nakonec penzisty vybízejí také banky. Některé jim za odměnu, že si důchod nechají posílat na účet vedený u nich, slibují i odměnu: Důchodcům dáme až 2000 Kč, láká banka před zdražením pošty.

Hotovostní výplata důchodu je u penzí přiznaných po roce 2009 zpoplatněna 29 korunami. Zatím. Od září poplatek za výběr důchodu na poště vzroste na 35 korun. V článku, kde jsme o tom psali, najdete i návod, jak postupovat, pokud byste chtěli způsob výplaty penze změnit: Výplata důchodů v hotovosti podraží. Pošta zvedá poplatek.

Kromě výplaty důchodů pošta nedávno několikrát zdražila SIPO i nejběžnější poštovní služby. Další zdražení poštovného nás čeká v červenci, bude navíc doprovozeno zpomalením některých služeb: Česká pošta testuje ještě pomalejší doručování. Zavede ho v létě

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Pár fejetonů napsal třeba pro projekt Česko-slovenské slovo týdne/týždňa. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma... celý článek

Partners Financial Services