Výplata důchodů v hotovosti podraží. Pošta zvedá poplatek

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2023 | 4 komentáře
Výplata důchodů v hotovosti podraží. Pošta zvedá poplatek

Zdroj: Shutterstock

Penzisté, kteří si nechávají důchod vyplácet v hotovosti prostřednictvím České pošty, zaplatí od 1. září víc. Oznámila to dnes Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Poplatek vzroste o víc než 20 procent ze současných 29 na 35 korun za každou splátku důchodu.

Poplatek má zvlášť stanovenou cenu, kterou nenajdete ve standardním sazebníku České pošty. Částku si státní podnik strhává přímo z důchodu.

Zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti se nevztahuje na důchodce, kterým byl nějaký důchod přiznán před rokem 2010 a od té doby jim stát nepřetržitě nějakou důchodovou dávku vyplácí. V takovém případě platí náklady na výplatu Česká správa sociálního zabezpečení.

Použijte účet, chce ČSSZ

Úřad na pobiratele důchodů apeluje, aby zvážili jiný způsob výplaty důchodu, tedy bezhotovostní připisování důchodu na bankovní účet. O změnu způsobu výplaty se žádá na zvláštním tiskopise, který je potřeba vyplnit, podepsat a nechat potvrdit v bance. Podává se pak na kterékoli pobočce správy sociálního zabezpečení.

Jiná možnost je nechat si důchod posílat na účet manžela nebo manželky. Žádost má zase speciální tiskopis, kromě toho, o čí důchod jde, a banky ho musí podepsat i dotyčný manžel nebo dotyčná manželka. Registrovaní partneři a registrované partnerky v tom nemají s manželi rovné postavení, jim takto důchod na účet poukázat nejde.

Jde na běžných účtech ušetřit? Ano!

Vyberte si účet s výhodnějšími podmínkami a ušetřete až pár stovek měsíčně. Ať jste podnikatel, soukromá osoba nebo student.

Výplata důchodu na účet jiné osoby než manžela/manželky je možná jedině tehdy, když jde o zákonného zástupce, opatrovníka nebo takzvaného zvláštního příjemce, případně pokud je jím důchodce zastupován, když není schopen právního jednání (podle paragrafu 49 a 50 občanského zákoníku).

Změna výplaty důchodu proběhne zpravidla od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti, i když zákonná lhůta pro Českou správu sociálního zabezpečení je ještě o měsíc delší.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-164
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

16. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří... celý článek

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Partners Financial Services