Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

Má to být kompenzace za zdražování, říká ministryně Maláčová. Jenže s tím už počítá pravidelná valorizace. Jednorázový příspěvek je nicméně pro stát pořád levnější, než kdyby zvýšil samotné důchody.
Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

Zdroj: Shutterstock

Téměř tři miliony důchodců mají v prosinci dostat jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. Vládní návrh prošel v tomto týdnu dalším povinným projednáváním, takzvaným druhým z celkem tří čtení v Poslanecké sněmovně. Poslanci by ho měli definitivně schválit brzo po 28. říjnu, následně o něm budou rozhodovat senátoři.

Pokud všechno dál půjde hladce, mělo by k jeho výplatě skutečně dojít ještě před Vánoci. Vládní návrh počítá s tím, že příspěvek – stejný pro všechny bez ohledu na výši důchodu – vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení během prosince, a to v jednotný termín, tedy bez vazby na výplatní termín konkrétního důchodu. Příspěvek dostanou automaticky všichni příjemci důchodů stejnou formou jako samotnou penzi, tedy buď na účet, nebo v hotovosti. Nebude potřeba o něj někde speciálně žádat.

Kdyby se to přesto nestihlo v prosinci, vyplatil by stát příspěvek na začátku roku 2021. Vládní koalice má dostatek poslanců, aby přehlasovala i případné veto senátorů.

Dárek pro tři miliony lidí

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek ve výši 5000 korun mají dostat všichni důchodci, tedy ti, kdo pobírají starobní, invalidní i pozůstalostní penze. Jde celkem o 2,9 milionu lidí. Příspěvek nemá podléhat případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tento příspěvek původně nazvala jako rouškovné. Měl důchodcům hlavně vynahradit vyšší náklady, které měli v souvislosti s koronavirovou krizí. Když ale návrh na konci srpna schválila vláda, premiér Andrej Babiš (ANO) tento název odmítl. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Prosím vás, my jasně říkáme, že to není rouškovné, že není přímá souvislost s tím virem. (...) Nenazýváme to rouškovné, ale příspěvek na lepší a zdravější život našich seniorů,“ zdůraznil Babiš. A mluvil také o jisté kompenzaci za stres, který důchodci jako ohrožená skupina během jara zažili. 

Objevil se i argument, že když vláda částečně nahradila výpadek příjmů podnikatelům a nepřímo pomohla i zaměstnancům, měla by pomoci i seniorům. Ve skutečnosti však senioři byli skupinou, která plošně o svůj pravidelný příjem nepřišla. Stát jim během koronavirových omezení dál vyplácel důchody v běžné výši.

Maláčová nakonec používá jiný argument. „Senioři a invalidé mají hluboko do kapsy a 5000 navíc jim pomůže vyrovnat se s letošním zdražováním,“ napsala na Twitteru po druhém čtení ve sněmovně.

Jenže ani to není přesné. Na zdražování už totiž myslí zákonem nastavená pravidla valorizace, růst cen tedy mají důchodci pokryté v každoročním zvyšování penzí.

Důchody se pravidelně zvyšují o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd. U inflace se přitom od roku 2017 počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem, který vychází ze spotřebního koše důchodců. Použije se přitom vždycky ten typ inflace, který je vyšší. Letos je to tedy poprvé „důchodcovská“ inflace.

Ceny spotřebního koše seniorů se podle Českého statistického úřadu zvedly od loňského července do letošního června (což je rozhodné období pro výpočet) o 3,8 procenta, zatímco běžná inflace dělala 3,4 procenta. Mzdy se reálně zvýšily o čtyři procenta (jde o růst po odečtení inflace).

Důchody přitom vláda mimořádně navyšovala už v předchozích letech. Od začátku letošního roku stouply o víc než jen zákonnou valorizaci. Průměrný důchod v lednu 2020 vzrostl o zhruba 900 korun. Většinu dělala zákonná valorizace, dalších 151 korun k průměrnému důchodu dosypala mimořádná pravidla navržená vládou a podpořená i opozicí.

Ještě o rok dřív prosadila vláda další změnu důchodů, která je zvyšuje natrvalo. Od roku 2018 totiž základní výměra důchodu, kterou dostává každý penzista stejně velkou, vzrostla z předchozích devíti na současných deset procent. Oproti předcházejícím rokům je tak každý důchod v Česku nyní automaticky vyšší o víc jak 300 korun měsíčně.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jednorázový pětitisícový příspěvek má státní pokladnu vyjít zhruba na 15 miliard korun, zatímco mimořádná navýšení důchodů z let minulých budou mnohem dražší.

„Vzestup výdajů na důchody o 29,5 miliardy korun pro rok 2021 je téměř plně dědictvím nadstandardních valorizací a dalších úprav důchodů z předchozích let, které se v plné síle budou dál propisovat do budoucích deficitů důchodového účtu,“ říká Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Vláda tak celý důchodový systém dostává pod velký tlak. Za letošní a příští rok deficit důchodového účtu přesáhne v součtu hranici 100 miliard korun. To znamená, že na důchody půjde o více jak 100 miliard korun více, než kolik se vybere na sociálním pojištění. Stát tak musí najít na důchody další peníze.

A výdaje státu na důchody, ale třeba i na zdravotnictví porostou také kvůli nepříznivému demografickému vývoji. Počet seniorů poroste a bude méně lidí v produktivním věku.

„Kvůli stávajícímu prudkému nárůstu zadlužení bude stát vydávat více peněz také na obsluhu dluhu. Aby bylo možné veškeré nutné výdaje financovat, bude se tak muset stát nejspíše buď dál zadlužovat, nebo přistoupí ke zvýšení daňové zátěže obyvatel,“ varuje Zamrazilová.

Dodává, že se dostáváme do pasti. „Pokud lidem tím pádem zůstane v peněženkách méně prostředků, omezí se jejich možnosti, jak si spořit na stáří,“ říká. Právě úspory na stáří by v budoucnu měly lidem pomoci se vyrovnat s případným propadem státních důchodů, pokud na nich stát bude muset šetřit.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+148
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 218 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 10. 2020 8:57, leona

mame nejlepsi vladu cotu byla verime ze se duchodci penez dockaji a zaslouzisi vetsi valorizaci duchodu

+353
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 10. 2020 9:22, Pavel

Moje generace byla vyzvána, aby se nespoléhala jen na stát a začala se finančně připravovat na podzim svého života. Nějak jsme to akceptovali a každý podle svých možností odkládá na časy budoucí. Drtivá většina z nás po pár stovkách do penzijních fondů (víc prostě nemá). Penzijní fond, ať už je jakýkoli, investuje rozhodující část prostředků do státních dluhopisů. Až tento stát vlivem nenasytnosti generace mých rodičů zbankrotuje, ze všech penzijních účtů budou bezcenné papírky a je jedno jaký podíl akcií budou mít v portfoliu. To bude fičák, který semele vše - akcie, umění, nemovitosti. Domnívám se, že je důležité na jaře opět důkladně přisypat důchodcům a je důležité opět zvolit ANO, aby k bankrotu státu došlo co nejdříve a my ještě měli vůbec nějakou šanci se v nových podmínkách zorientovat a na důchod se alespoň trošičku zabezpečit. Děkujeme, milovaní rodičové.

-156
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (218 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

21. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda schválila valorizaci podle vzorečku v zákoně. Průměrný důchod poprvé překoná 15 tisíc. Kalkulačka uvnitř.

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 260 komentářů

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

31. 8. 2020 | Petr Kučera | 108 komentářů

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevěří, že politici přijdou s takovou důchodovou reformou, která vyřeší hlavní problém penzijního systému, tedy stárnutí populace. „Žádná důchodová... celý článek

Rouškovné pro důchodce očima expertů. Šest tisíc, čtyři tisíce, nic?

28. 8. 2020 | Ondřej Tůma | 54 komentářů

Rouškovné pro důchodce očima expertů. Šest tisíc, čtyři tisíce, nic?

Měli by důchodci dostat několikatisícový příspěvek jako kompenzaci za těžkosti během pandemie koronaviru? Podaří se vládě návrh prosadit? A pokud ano, jedná se o spravedlivé řešení,... celý článek

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

11. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 59 komentářů

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

Vysvětlíme vám, jak se počítá budoucí důchod podle odpracovaných let a výše výdělku. Máme i kalkulačku.

Partners Financial Services