Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019 a k tomu přehled pravidel starobních penzí.
Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

Pro odchod do starobní penze je potřeba splnit dvě základní podmínky: dosáhnout důchodového věku a nasbírat potřebné doby důchodového pojištění, jinak řečeno odpracovat dostatečný počet let.

Pokud jde o důchodový věk, v roce 2019 ho dosáhnou:

 • muži narození v období od září 1955 do června 1956,
 • bezdětné ženy narozené v lednu až říjnu 1956,
 • ženy narozené v lednu až říjnu 1957, které vychovaly jedno dítě,
 • ženy narozené v lednu až říjnu 1958, které vychovaly dvě děti,
 • ženy narozené v lednu až říjnu 1959, které vychovaly tři nebo čtyři děti,
 • ženy narozené v lednu až říjnu 1960, které vychovaly pět a více dětí.

Kdo se v přehledu nenašel, může si věk odchodu do důchodu spočítat na naší kalkulačce. Nezapomeňte, že od roku 2018 pro důchodový věk opět platí strop: 65 let. Už letos by se ale mohla hranice nástupu na penzi znovu posunout – zastropování se má s ohledem na průměrný věk dožití průběžně přepočítávat, vždy v letopočtech končících čtyřkou a devítkou.

Výpočet odchodu do důchodu

+

Další kalkulačky

Rozhodují odpracované roky

Samotné dosažení důchodového věku ovšem k přiklepnutí starobní penze nestačí. Úředníky z okresní správy sociálního pojištění bude zajímat, jestli jste se dostatečně dlouho účastnili důchodového pojištění. To představuje jednu ze složek pojištění sociálního, které za každého zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Živnostníci a podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné) si sociální pojištění hradí sami.

Pro letošek platí, že kdo chce odejít do penze, musí mít na kontě 35 let důchodového pojištění. Zároveň se ale do limitu počítají takzvané náhradní doby pojištění: období, kdy člověk sociální pojištění nehradil (nebyl zaměstnaný nebo si ho neplatil jako OSVČ), přesto na ně důchodový zákon pohlíží jako na odpracované. V praxi jde například o:

 • péči o dítě do čtyř let věku
 • evidenci na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po dobu, po kterou vám náležela podpora v nezaměstnanosti
 • péči o blízkého závislého na péči
 • pobírání invalidního důchodu pro III. stupeň invalidity
 • výkon základní vojenské služby
 • částečně se započítává také studium na střední, vyšší odborné a vysoké škole před rokem 2010, konkrétně prvních šest let studia po dosažení plnoletosti

Náhradní dobu lze započítat, jestliže trvala minimálně jeden rok. Kdo náhradní dobu pojištění nemá, tomu stačí k odchodu do důchodu třicet odpracovaných roků.

Plaťte si sami

Komu doba pojištění potřebná pro přiznání starobního důchodu chybí, může se přihlásit k platbě dobrovolného důchodového pojištění. Ale pozor, zpětně lze doplatit pouze jeden rok pojištění. Pokud tedy víte, že byste mohli mít v budoucnu se splněním podmínek pro přiznání důchodu problémy, přihlaste s dostatečným předstihem. Podrobnosti v článku:

Dobrovolné důchodové pojištění. Když chybí odpracované roky

Starobní penze. Jak se počítá?

Vedle nároku na penzi hrají odpracovaná léta roli také při stanovení výše důchodu. Do výpočtu ale vstupují i předchozí příjmy, přesněji průměr hrubých výdělků za rozhodné období. Pro penze přiznávané letos je rozhodným obdobím rozmezí let 1986 až 2018. Na základě dob pojištění a dosažených výdělků se sociálka dopočte k takzvané procentní výměře (roli hrají ještě takzvané redukční hranice – podrobněji o výpočtu v boxu níž).

Další složku všech penzí představuje základní výměra, která je pro všechny důchodce stejná. Letos při valorizování penzí základní výměra stoupla nejvýrazněji za posledních 20 let – na 3270 korun (loni šlo o částku 2700). Důvodem je změna výpočtu, kterou loni prosadila koalice ANO a ČSSD. Tisíc korun navrch pak koalice přidala také penzistům starším pětaosmdesáti let.

Důchodové počty

Všechny důchody (tedy i vdovský důchodsirotčí nebo invalidní důchod) se skládají ze základní a procentní výměry. Základní výměra důchodů letos dělá 3270 korun, procentní výměra 1,5 procenta za každý celý rok důchodového pojištění získaný do doby nároku na důchod. Dál je pro stanovení výpočtového základu důležitý osobní vyměřovací základ: měsíční průměr všech příjmů dosažených v rozhodném období – mezi lety 1986 až 2018.

Pro stanovení výpočtového základu z osobního vyměřovacího základu platí v roce 2019 dvě redukční hranice: I. redukční hranice 14 388 korun a II. redukční hranice 130 796 korun. Výpočtový základ se z osobního vyměřovacího základu stanoví tak, že částka do první redukční hranice náleží v plné výši, z částky nad I. do II. redukční hranice náleží 26 procent a k částce nad II. redukční hranici se nepřihlíží.

Pokud má okresní správa sociálního zabezpečení vypočítat důchod správně, musí mít k dispozici všechny potřebné dokumenty: především lejstra prokazující dobu pojištění a výši výdělků, nejčastěji tedy Evidenční listy důchodového pojištění. Ty by měl za každého zaměstnance odevzdávat zaměstnavatel, v praxi ale může některý z dokumentů chybět.

ZAJIŠTĚNÍ NA STÁŘÍ: PORADNA

Chcete na odpočinku opravdu v klidu odpočívat? Myslete tedy dopředu na to, abyste měli pořádný finanční polštář. Jestli je pro vás lepší spořit, nebo investovat, jak získat ke svým penězům ještě příspěvek od zaměstnavatele nebo státní příspěvek, se vším rádi pomůžou odborníci v bezplatné poradně na Peníze.cz.

Poradna zajištění na stáří

Proto se hodí ověřit, zda má sociálka skutečně kompletní a správné podklady. Stačí požádat o Informativní list důchodového pojištění. Příslušný formulář najdete na webu České správy sociálního zabezpečení, vytištěnou žádost pošlete na adresu: ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5. Kdo má zřízenou datovou schránku, může využít online podání. Další možností je nahlédnout do „konta“ pojištění on-line na ePortálu ČSSZ, opět ale budete potřebovat datovou schránku nebo elektronickou občanku s čipem (a aktivovanými elektronickými funkcemi), která se vydává od loňského léta.

Informativní list shrnuje doby pojištění a vyměřovací základy, které u vás ČSSZ eviduje. Pokud doklady od jednoho z dřívějších zaměstnavatelů chybí, ozvěte se a zjednejte nápravu. Zároveň se nebojte zkontrolovat, jestli se úředníci ze sociálky ve výpočtu nesekli – pomůže naše kalkulačka.

Když vám bude důchod vycházet jinak, odvolejte se. Jak na to, jsme vám radili před časem:

Kalkulačku možného budoucího důchodu ale máme i pro ty, kteří půjdou do penze až za několik let a chtějí vědět, s jak vysokou (nebo nízkou) částkou do budoucna počítat. Při výpočtu vycházíme z předpokladu, že jejich příjem v minulosti kopíroval tempo růstu průměrné mzdy v ekonomice a tímto tempem v průměru poroste i nadále. Jinak se nedá odhadnout, z jakého příjmu důchod počítat. Podle koeficientů, které zhruba odpovídají minulým tempům růstu průměrné mzdy, se ostatně přepočítávají i minulé příjmy při přesném výpočtu důchodu.

Výsledná částka je samozřejmě pouze orientační. Jak se budou důchody počítat za deset dvacet let, můžeme jen odhadovat.

Výpočet výše důchodu

Zjednodušená verze  |  Přesnější verze

Důchod přiznaný v roce:
Předčasný důchod
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020

Jak na žádost?

Pokud splňujete výše uvedené a chcete do penze odejít (jde o vaše právo nikoli povinnost), musíte o starobní důchod požádat: na okresní správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště. Žádost můžete podat nejdřív čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Není přitom potřeba vyplňovat žádné tiskopisy – žádost s vámi sepíšou pracovníci sociálky.

S sebou si ale rozhodně vezměte průkaz totožnosti, případně doklady prokazující náhradní doby pojištění – například potvrzení o studiu (výuční list, vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení), vojně (vojenskou knížku) nebo péči o dítě (rodný list). Krok za krokem žádostí o starobní penzi vás provede článek.

Při sepisování žádosti byste se také měli rozhodnout, zda si důchod necháte vyplácet v hotovosti nebo převodem na bankovní účet. Svůj výběr sice můžete později změnit, počítejte ale s tím, že to chvíli potrvá. Podrobnosti v článku:

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2019 23:09, Zvoník

Prostě, když státu neodvedeš ze svých příjmů a z daní si ,,ulevuješ" na své tzv. ,,podnikání", tak holt dostaneš v důchodu, co ti náleží! - To má snad logiku, ne?

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 2. 2019 19:26, eďa

Aneb do důchodu bez důchodu, ledažeby se uzákonil nepodmíněný příjem , dožijeme-li se.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

23. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

Nejvyšší zhodnocení loni připsala klientům Penzijní společnost Conseq, po započtení inflace je však za posledních deset let v minusu 19,43 %.

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

22. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným... celý článek

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

19. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné... celý článek

Vdané ženy si polepší na důchod. Partnerky „bez papíru“ mají smůlu

12. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Vdané ženy si polepší na důchod. Partnerky „bez papíru“ mají smůlu

Součástí důchodové reformy je i novinka, která má především ženám zvýšit starobní důchod. Ovšem zatím jen těm vdaným a registrovaným.

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

11. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

Vláda představila dlouho očekávanou důchodovou reformu. Prodlouží se například odchod do důchodu, změní se výpočet penze, živnostníci si připlatí. Co dalšího bude jinak?

Partners Financial Services