Poradna - Spoření na stáří

Nechcete se spoléhat pouze na stát, raději byste vzali zajištění na stáří do vlastních rukou? Na jaký důchod dosáhnete? A jaký způsob zajištění na stáří zvolit? Na cokoliv, co vás ohledně zajištění na stáří zajímá, se můžete zeptat expertů z naší poradny. Doporučujeme ale napřed projít seznam nejčastějších dotazů ohledně zajištění na důchod a odpovědí na ně – je pravděpodobné, že stejně už se ptal někdo před vámi.

Poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Odbytné

Dobrý den, prosím o kvalifikovanou informaci. Zvažuji založení penzijního spoření. Protože jsem ještě mladý (24 let), je tu možnost, že budu muset vyzvednout peníze předčasně formou odbytného. Za předpokladu, že bych si spořil sám, přispíval mi zaměstnavatel a získal jsem státní příspěvek, které peníze získám při odbytném? V jednoduchých přehledech píší o vlastních prostředcích a příspěvku zaměstnavatele (sníženém o daň 15 %) - státní podporu budu muset vrátit. Jak bude naloženo s výnosy z vlastních prostředků, z příspěvku zaměstnavatele a ze státní podpory? Zůstanou mi nebo je budu muset vrátit státu? A daní se? Díky za odpověď.

Dotaz poslal/a: KS1994, 16. 01. 2018 18:16

Dobrý den, v případě odbytného vám všechny výnosy zůstanou, ale budou vám vyplaceny zdaněné. (Kromě toho budete muset vrátit případnou daňovou úlevu čerpanou za příspěvky nad 1000 Kč měsíčně). Odbytné je tedy až krajní varianta, když už nezbývají jiné prostředky. Peníze, které budete s vysokou pravděpodobností potřebovat, tedy doporučuji ukládat v likvidnějších nástorjích.

Aleš Tůma, 06. 02. 2018 09:27

co doporučujete

Na důchodovém pojištění spořím 1 300 Kč měsíčně. V lednu končí stav.spoř. a budu mít k dispozici 120 000. Zvažuji zda pokračovat v stavebním spoření do cílové částky (200 000) či ne. Známý mě radí ať příspěvek na důchod. pojištění snížím na 300 a částku 1 000 Kč spořím v TEMPO - program pravidelného investování u Axi a že by tam převedl i těch 120 000 Kč ze stav. spoření, že se mi to zhodnotí podstatně více než při současném stavebním spoření a důchod.připojištění. Mám obavy aby slova známého byly pravdivá.Co by jste mi doporučili?

Dotaz poslal/a: Francesko, 15. 11. 2017 20:16

Dobrý den, záleží, jestli důchodovým pojištěním myslíte skutečně nějakou pojistku nebo penzijní připojištění u penzijní společnosti. Pojistné produkty jsou ke spoření na penzi obecně nevhodné. Pokud ale máte penzijní připojištění u penzijní společnosti, tak ho rozhodně nesnižujte. Zbytečně byste se připravoval o státní podporu. Dynamicky investovat můžete i u penzijní společnosti, když přestoupíte do nového doplňkového penzijního spoření. Z toho ovšem váš známý nebude mít tak vysokou provizi, možná proto vám tuto možnost nezmínil. U peněz ze stavebního spoření záleží vhodný postup na tom, na co a kdy je budete utrácet. Pokud chcete, aby vás kontaktoval investiční poradce, ozvěte se znovu do této poradny s kontaktními údaji (nebudou publikovány, předám je kolegům, kteří najdou někoho šikovného ve vašem regionu). S pozdravem Aleš Tůma

Aleš Tůma, 20. 11. 2017 12:17

Rodinné investování

Dobrý den, dohodli jsme se v rámci rodiny na tom, že by jsme společně investovali peníze. Myslíme si, že by to pro nás bylo vyhodnější z hlediska poplatků a zároveň si myslíme, že víc hlav víc víc. Dohodli jsme se, že by každý člen vložil půl milionu a peníze by se poté investovali. Členy myslím: sebe, bratra, otce, strýce a druhého strýce. To znamená, že bychom společně hospodařili s dvěma a půl miliony. Kde každý z nás by měl stejný hlas a při rozhodování by rozhodovala většina. Investovalo by se především do akcií a termínovaných vkladů. Bohužel nevíme jakou právní formu zvolit a jestli vůbec nějakou zvolit. Nejdříve nás napadlo družstvo, ale nejsme si jistí jestli by nemuselo jít o spořitelní družstvo. Pak nás napadlo sróčko, ale tak si nejsme jistí jestli může být založeno jen za účelem investování. A jako poslední možnost nás napadlo jen převést peníze na jednoho člena, který by je poté investoval svým jménem. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Prochy75, 14. 11. 2015 12:40

Dobrý den, to je velice dobrý nápad, ale už ho někdo měl před vámi. Konkrétně holandský obchodník Adriaan van Ketwich, který jako jeden z prvních v 18. století vymyslel předchůdce dnešních podílových fondlů. Protože právě podílový fond je pro vaše účely ideální řešení. Ve fondu spojuje svoje prostředky řada drobných investorů a svěřuje je profesionálnímu správci. Převádět peníze na jméno jednoho z rodiny bych neradil, už proto, že kdyby se mu něco stalo, musely by projít dědickým řízením. I obecně mi přijde vhodnější peníze v rodině nemíchat, s výjimkou společného jmění manželů. Svěřenský fond si založit můžete, ale i to vás bude něco stát na poplatcích pro právníka, který vám to celé napíše. A pak je tu otázka samotného výběru investic, kterou je lepší nechat právě na portfolio manažerovi fondu. Kvalitní portfolio z fondů se dá vytvořit i za půl milionu a poplatky budou prakticky stejné jako u portfolia za 2,5 milionu. Pokud máte zájem probrat vše s kvalifikovaným investičním poradcem, napište znovu do této poradny kontakt, a ozve se vám kolega.

Aleš Tůma, 16. 11. 2015 17:52

duchod

dobry den chci se zeptat.byl jsem 7 let ve vezeni a proto nevim jestli se na me vztahuje také duchod a v jake vysi dekuji

Dotaz poslal/a: pelikan, 20. 01. 2014 12:10

Dobrý den, pro Vás je důležitá doba, kterou jste odváděl sociální pojištění (lidově řečeno odpracoval). Zákon o důchodovém zabezpečení stanovuje minimální počet odpracovaných let na 35. Do tohoto počtu jsou započítány i tzv. vyloučené doby (studium, vojenská služba apod.). Pokud jste ve vězení pracoval, tak se Vám odpracovaná doba počítá, v opačném případě nikoli). Nárok na starobní důchod získáte, pokud odpracujete požadovaný počet let a dožijete se důchodového věku stanoveného zákonem. Pokud neodpracujete požadovaný počet let, budete muset i nadále pracovat, a to až do splnění podmínek stanovených zákonem o důchodovém zabezpečení. Výše důchodu pak závisí na tzv. vyměřovacím základu. Což je měsíční průměr všech Vašich příjmů (počítáno od roku 1986). V případě, že chcete zjistit, kolik let jste již odpracoval a jaký by byl Váš důchod v současnosti, můžete písemně požádat ČSSZ v Praze o vystavení tzv. osobního informativního listu, kde tyto údaje naleznete.

Igor Polanský, 22. 01. 2014 11:41

důchod

Dobrý den. Před 12 lety zemřel můj jediný syn/17/. Chtěla jsem se zeptat na výpočet důchodového věku.Děkuji Jana

Dotaz poslal/a: Krejcova, 17. 01. 2014 19:13

Dobrý den, při stanovení důchodového věku záleží na roku Vašeho narození. I když Váš syn již zemřel, bude na Vás při stanovení důchodového věku pohlíženo jako na ženu s jedním dítětem. Tedy budete moci do starobního důchodu odejít dříve, než muž či bezdětná žena, kteří se narodili ve stejném roce jako vy. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Igor Polanský, 20. 01. 2014 10:23

důchod

dobrý den,26.9.bych měla být oficiálně ve starobním důchodě,jelikož jsem po nehodě a delší dobu již marodím a nejsem mobilní, zajímá mě zda mohu zažádat o důchod(ještě jsem to totiž neudělala)se zpětnou platností? jedná se asi tak o 2 měsíce.Nebudou nějaké problémy? děkuji Zálešáková

Dotaz poslal/a: ji-ra, 11. 09. 2013 14:21

Dobrý den, zažádat o důchod se zpětnou platností, tak aby Vám byl přiznán nárok od 26.9, není dost dobře možné. Nicméně můžete požádat o starobní důchod nyní (čím dříve, tím lépe). Žádost se podává na místně příslušné OSSZ a je k ní třeba přiložit několik dokladů (viz. http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/zivotni-situace/obcan/odchod-do-starobniho-duchodu.htm). Pokud splňujete zákonem stanovené podmínky, pak Vám bude starobní důchod přiznán. Na vyřízení žádostí má OSSZ lhůtu 90 dnů. Nicméně pokud Vám starobní důchod přiznají, bude Vám přiznán zpětně od doby nároku na něj. Tedy ve Vašem případě od 26.9.2013. A důchod za měsíce, kdy jste jej nepobírala, byste měla obdržet najednou. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Igor Polanský, 11. 09. 2013 15:33

kdy do důchodu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat kdy mohu zažádat o starobní důchod,mám dvě děti a je mi 56 let.Dívala jsem se na kalkulačky na internetu a každá mi to počítá jinak.Dozvěděla jsem se ,že odchod je v 59 letech a zažádat mohu o 3roky dříve,tak jsem se chtěla zeptat jak to vlastně je.Děkuji za radu Věra

Dotaz poslal/a: snizkovaverca, 21. 08. 2013 10:32

Dobrý den, podle tabulek Ministerstva práce a sociálních věcí je Váš věk odchodu do důchodu 60 let a 8 měsíců (r. 1957 a máte dvě děti). Můžete zažádat o předčasný důchod, a to nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku, tzn. ve Vašem případě můžete žádat ve věku 57 let a 8 měsíců. Nicméně předčasný důchod je krácený a toto krácení pokračuje i po dosažení podmínek pro nárok na starobní důchod. Pokud uvažujete o předčasném odchodu do důchodu, spíše bych navrhoval využít tzv. Předdůchodu. Tento předdůchod máte možnost využít pokud máte doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění) a splníte podmínky stanovené zákonem. Výhodou předdůchodu je, že následný starobní důchod není pak krácen. Nevýhodou je, že si čerpáte vlastní prostředky z doplňkového penzijního spoření. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Igor Polanský, 21. 08. 2013 15:53

Minimální důchod

Dobrý den, rád bych se zeptal jaký minimální důchod musím od státu dostat v případě hrozící exekuce. Děkuji Karel

Dotaz poslal/a: karelmu, 14. 08. 2013 20:20

Dobrý den, v případě exekuce existuje tzv. nezabavitelné minimum. Výše nezabavitelného minima se odvíjí od životního minima a normativních nákladů na bydlení. Nezabavitelné minimum na dlužníka v roce 2013 činí 6 065 Kč. Což jsou třetin dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce (3 410 Kč) a normativních nákladů na bydlení jednotlivce (5 687 Kč). Výše uvedené platí pro důchodce jednotlivce. Pokud musí důchodce ještě vyživovat nějakou osobu, tak se tato částka zvyšuje o 1 460 Kč. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Igor Polanský, 15. 08. 2013 14:47

důchod za práci v Němeku

Dobrý den, manžel(nar.1968) pracuje od 11/2011 v Německu, kde odvádí veškeré dávky. Chtěla jsem se zeptat, po kolika letech práce v Německu má nárok na důchod a jakým způsobem (po kolika letech) se tato částka zvyšuje. Jak dále postupovat při žádosti o tento důchod. Děkuji za odpověď. Monika

Dotaz poslal/a: monikabach, 05. 08. 2013 08:47

Dobrý den, pokud by manžel pracoval v Německu déle než 5 let (tzv. allgemeine Wartezeit) může dostávat zhruba 150 Euro měsíčně. Po deseti letech asi 200 Euro. Dále se pak za každý odpracovaný rok se přičítá 15-20 Euro. Důchodový věk v Německu je 65 let. Pro ročníky od r. 1962 pak 67 let (v ČR pak 65 let). Pokud by odpracoval celkem 35 let, má nárok na "klasický" starobní důchod v Německu i ČR. Odpracovaná doba v obou zemích se sčítá. V 65 letech by dostával část důchodu z ČR a v 67 letech pak část z Německa. K získání důchodu z České republiky i z Německa stačí, když si manžel podá žádost pouze v jednom státě, a to u místně příslušné instituce ve státě bydliště, tzn. když bude žít v důchodu v ČR, je to místně příslušná ČSSZ. Při uplatnění nároku je potřeba uvést, že získal doby pojištění v České republice i v Německu. Pracovníci místně příslušné instituce s manželem sepíší potřebné formuláře. Jeho žádost bude poté zaslána též instituci ve druhém státě.

Igor Polanský, 07. 08. 2013 08:08

Starobní důchod

Zajímalo by mě zda částečný invalidní důchod( prvního stupně)jakýmkoli způsobem ovlivní výpočet starobního důchodu popřípadě léta potřebná k jeho dosažení.Invalidní důchod je vyplácen po úrazu a dobu delší 30 let.Děkuji za odpověd.

Dotaz poslal/a: raue, 10. 07. 2013 15:42

Dobrý den, invalidní důchod I (ani II. stupně) výpočet starobního důchodu, a ani léta potřebná k jeho dosažení (tedy počet let, kdy člověk platí sociální pojištění) neovlivňuje. Pokud by se jednalo o invalidní důchod III. stupně, zde by byl již ovlivněn počet odpracovaných let (doba tohoto důchodu by se počítala jako odpracovaná) a rovněž by byla ovlivněna i výše starobního důchodu. S pozdravem a přáním pěkného dne.

Igor Polanský, 10. 07. 2013 16:10

Stránka 1/3

Předchozí

1

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

V padlé Sberbank klesá morálka. Klienti nesplácejí skoro pětinu úvěrů

V padlé Sberbank klesá morálka. Klienti nesplácejí skoro pětinu úvěrů

Sberbank CZ je v konkurzu a velká část bývalých klientů si to vykládá tak, že už jí nemusí...více

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners....více

Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

Vláda stanovila podrobné parametry cenových stropů na energie, které budou platit v roce...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.