Podmínkou přiklepnutí starobního důchodu je dosažení důchodového věku. Ten se u mužů a žen může lišit – ženám se odečítají roky v závislosti na počtu vychovaných dětí (týká se žen narozených do roku 1971). Od roku 2018 je navíc pro odchod do penze znovu platný strop: pětašedesát let. Zároveň je pro vznik nároku na důchod potřeba účastnit se dostatečně dlouho důchodového pojištění.
Zatímco druhou podmínku – nasbírání potřebných dob pojištění – musí splnit i žadatelé o předčasnou penzi, na dosažení řádného důchodového věku čekat nemusí. Určitý věkový limit je přesto potřeba dodržet. Konkrétně:
- kdo má důchodový věk nižší než 63 let, může jít do předčasného důchodu tři roky předem,
- kdo má důchodový věk 63 a víc let, může jít do předčasného důchodu pět let předem, nejdřív ale v 60 letech.
Řádný věk odchodu do důchodu vám propočte naše kalkulačka:
Získání potřebných dob pojištění
Pokud jde o druhou podmínku – účast na důchodovém pojištění, platí stejná pravidla jako u řádné starobní penze. Důchodové pojištění představuje jednu ze složek sociálního pojištění. Pokud jste byli zaměstnaní v klasickém pracovním poměru, odváděl za vás sociální pojištění zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné (živnostníci a podnikatelé) si sociální pojištění hradí z vlastní kapsy.
Pokud vám má okresní správa sociálního zabezpečení penzi přiznat, musíte mít na kontě důchodového pojištění určitý počet roků. Jinak řečeno odpracovaných let. Pro letošek nejmíň 30 bez náhradních dob pojištění. Nebo 35 let, jestliže chcete náhradní dobu započíst.
Za náhradní dobu se považuje období, kdy člověk nebyl zaměstnaný, nebo nepodnikal (a proto za něj nikdo důchodové pojištění nehradil), přesto se na ně jako na odpracované pohlíží. V praxi jde například o:
- péči o dítě do čtyř let věku,
- péči o blízkého závislého na péči,
- pobírání invalidního důchodu pro III. stupeň invalidity,
- výkon základní vojenské služby.
Uvedené náhradní doby pojištění úředníci započtou, pokud člověk získal aspoň rok řádného pojištění. Zčásti se započítává také:
- evidence na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po dobu, po kterou vám náležela podpora v nezaměstnanosti,
- studium na střední, vyšší odborné a vysoké škole před rokem 2010, konkrétně prvních šest let studia po dosažení plnoletosti.
Předčasný důchod. O kolik sníží penzi?
Pokud o odchodu do předčasného důchodu přemýšlíte, počítejte s trvalým krácením penze. Nižší důchod budete dostávat i po dosažení řádného důchodového věku.
Samotné krácení penze vypadá následovně:
Úředníci vezmou vaši procentní výměru, která se počítá na základě odpracovaných let a průměru hrubých výdělků, na které jste dosáhli v rozhodném období. Pro penze přiznané letos jde o roky 1986 až 2018. Takto vypočtenou procentní výměru sníží za každých (i započatých) 90 dnů, které zbývají do doby nároku na řádný starobní důchod o:
- 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
- 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
- 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne
Ke zkrácené procentní výměře se potom připočte ještě základní výměra. Ta je pro všechny důchodce stejná a letos dělá 3270 korun.
Platí, že čím dřív do předčasného důchodu odejdete, tím víc penze klesne. Důchod deset tisíc korun klesne při nástupu do důchodu tři roky před řádným termínem o necelé dva tisíce. Když ale odejdete do penze jen o rok dřív, bude snížení dělat zhruba pětistovku. Přesný příklad výpočtu najdete v boxu níž.
Sami si ale s výpočtem hlavu lámat nemusíte. Vyzkoušejte naši kalkulačku a nechte si spočítat, o kolik předčasný odchod do důchodu sníží penzi vám. Určitě zadejte, kdy byste chtěli do předčasné penze nastoupit a klidně zkuste počítat s různými variantami.
Přivýdělek v předčasné penzi
Nezapomeňte, že zatímco k řádné starobní penzi si jde přivydělat libovolně, u předčasných důchodů jsou pravidla přísnější: vaše zaměstnání nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Zapomenout proto musíte na klasický pracovní poměr. Alternativou je dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Ovšem jen za předpokladu, že vaše výplata měsíčně nepřekročí určitou hranici. U DPP jde o limit deset tisíc korun měsíčně, při práci na DPČ dělá strop tři tisíce korun měsíčně.
Další variantou je výkon vedlejší samostatně výdělečné činnosti. Sociální pojištění jako OSVČ platit nemusíte, pokud váš roční čistý zisk nepřekročí rozhodnou částku. V roce 2019 jde o 78 476 korun.
Omezená možnost přivýdělku platí jen do dosažení důchodového věku. Poté se na vás vztahují stejná pravidla jako na řádného starobního důchodce. Jinak řečeno – vaše výdělečná činnost může účast na sociálním pojištění zakládat. Můžete tedy podnikat či se nechat zaměstnat v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou.
Jak na žádost?
O předčasný důchod se, stejně jako v případě starobní, invalidní nebo pozůstalostní penze, žádá na okresní správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště. Nejdřív čtyři měsíce před datem, od kterého chcete na penzi nastoupit. Samotnou žádost sepisují přímo pracovníci sociálky, s sebou si ale určitě vezměte občanský průkaz. Pokud chcete započíst náhradní dobu pojištění, nezapomeňte také doklady, které tyto doby prokazují. Například rodné listy dětí, doklady o studiu nebo doklad o vojenské službě.
Když vám sociálka předčasný důchod přiklepne, nemůžete později žádat o řádný starobní důchod. Předčasný důchod můžete také kdykoli přerušit a znovu nastoupit do zaměstnání. Jakmile v práci skončíte nebo dosáhnete penzijního věku, stačí požádat o obnovení výplaty důchodu. Procentní výměra důchodu se pak může navýšit s ohledem na čas, který jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.
Podrobněji o tom, jak žádat o starobní a předčasný starobní důchod:
Sdílejte článek, než ho smažem