Konec opisování SMS. Air Bank zjednoduší platby kartou

| rubrika: Aktuality | 7. 1. 2020 10:00 | 1 komentář

Klienti Air Bank mohou nově potvrzovat platby kartou na internetu pomocí mobilní aplikace My Air.  Místo přepisování jednorázového SMS kódu tak platbu v e-shopu potvrdí jednoduše otiskem prstu nebo stálým (a kratším) kódem do aplikace.

Air Bank je po mBank a Monetě třetí, která takovou inovaci spustila. Zatímco v Air Bank a mBank lze v aplikaci potvrzovat vedle plateb kartou i transakce zadané v internetovém bankovnictví nebo přihlášení do něj, Moneta zatím nabízí jenom potvrzování online plateb kartou.

Potvrzování prostřednictvím aplikace je jednodušší, ale také bezpečnější. Jednak se tam může vejít víc informací o konkrétní platbě než do SMS, ale především do hry vstupuje takzvaný druhý faktor: Zjednodušeně řečeno by už zloději nestačilo, že má u sebe vaši kartu i mobil. Banka tím reaguje i na unijní směrnici PSD2.

„Klienti Air Bank mohou už více než tři roky stejným způsobem potvrzovat platební příkazy zadané v internetovém bankovnictví. Místo přepisování kódu z SMS jim stačí platbu potvrdit na displeji chytrého telefonu. A tento princip nově platí i pro potvrzování online karetních transakcí,“ říká Filip Zavřel, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

„Naši klienti si potvrzování pomocí mobilní aplikace oblíbili už u plateb zadávaných v internetovém bankovnictví. A sami se nám ozývali, abychom místo nutnosti stále přepisovat kódy z SMS zavedli tento jednoduchý způsob i pro potvrzování plateb kartou na internetu. Přece jen kartou na internetu mnoho z nich platí mnohem častěji, než zadávají klasické platební příkazy,“ dodává Zavřel.

Mobilní aplikaci My Air využívá v Air Bank víc než 60 procent klientů. Pro lidi, kteří ji používat nechtějí nebo nemohou, se na potvrzování online plateb kartou nic nemění: dál dostanou jednorázový SMS kód k přepsání. Tuzemské banky sice zvažovaly, že kvůli splnění směrnice zavedou ještě další kód (zřejmě stálý ePIN), s touhle novinkou ale nespěchají a věří, že ji nebudou muset spustit vůbec.

Pro klienty Air Bank, kteří sice mají chytrý telefon, ale z nějakého důvodu nechtějí aplikaci používat naplno, je tu ještě třetí možnost: používat ji jenom v omezeném režimu. „Z aplikace tak nepůjdou odesílat žádné peníze, ale klientovi může sloužit právě k potvrzování plateb a přihlašování do internetového bankovnictví,“ upřesňuje Zavřel.

Velký pokrok

První banky spouštějí novinku, díky níž budou platby kartou na internetu ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, může to mít naopak složitější. Přinášíme podrobnosti.

Platbu v e-shopu potvrdíte nově. Přepisování SMS končí

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.