Mimořádná okamžitá pomoc je vedle příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení jednou z dávek hmotné nouze. Na rozdíl od příspěvku a doplatku jde ovšem o dávku jednorázovou: nevyplácí se pravidelně každý měsíc, ale jako jednorázová pomoc pro překonání nenadálé finanční tísně. Třeba kvůli povodním, požáru, nebo když se rozbije nezbytné vybavení domácnosti.
Jestliže vám mají úředníci mimořádnou okamžitou pomoc přiznat, musíte splnit základní podmínku: být v hmotné nouzi. V té je podle zákona člověk, pokud jeho celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší společensky přijatelné úrovni.
Mimořádná okamžitá pomoc: Kam pro ni a kolik dělá?
Mimořádná okamžitá pomoc je dávka nenároková. To v praxi znamená: o tom, zda na dávku dosáhnete, vždy rozhodují úředníci. Konkrétně úředníci z kontaktního pracoviště úřadu práce – právě tady se o dávku žádá, podrobnosti ohledně podávání žádostí najdete na konci článku.
Při rozhodování o přiznání dávky se vychází z konkrétní situace žadatele, zároveň jde ale mimořádnou okamžitou pomoc přiznat jen v určitých, zákonem vymezených situacích. Nadto se úředníci zajímají i o to, zda nejde nepříznivou finanční situaci řešit jinak. Třeba zpeněžením majetku.
Na úřednících je i to, jakou sumu vám jako jednorázovou pomoc vyplatí. Nejčastěji se ale výše dávky odvíjí od existenčního a životního minima. Existenční minimum představuje částku nezbytnou k zajištění jídla a ostatních potřeb umožňujících přežití. Pro letošek dělá 2200 korun.
Životní minimum je společensky uznanou hranicí měsíčního příjmu potřebného k pokrytí základních životních potřeb jako jídlo, hygiena a oblečení. Platí, že životní minimum domácnosti se vždy odvíjí od počtu členů. V roce 2019 jde o následující sumy:
- 3410 Kč pro jednotlivce
- 3140 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
- 2830 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
- 1740 Kč pro dítě do 6 let
- 2140 Kč pro dítě od 6 do 15 let
- 2450 Kč pro dítě od 15 do 26 let
S výpočtem si ale nemusíte lámat hlavu, pomůže naše kalkulačka životního minima.
Řádění živlů
Když vás živelná pohroma – povodeň, vichřice, výbuch zemního plynu nebo pád stromu – připraví o střechu nad hlavou a osobní věci, můžete dosáhnout až na patnáctinásobek životního minima jednotlivce. Maximálně tedy na 51 150 korun, o konkrétní sumě ale rozhodne rozsah škod a vaše celkové sociální a majetkové poměry. Dávku lze vybrat celou najednou, nebo čerpat postupně.
Bez občanky nebo rodného listu
Úřady pomůžou i v situaci, kdy potřebujete novou občanku, duplikát rodného listu nebo doklady potřebné k přijetí do zaměstnání (třeba výpis z rejstříku trestů nebo potravinářský průkaz), jenže nemáte z čeho uhradit správní poplatky. Současně můžete z dávky pokrýt i jízdné, a pokud jde o nezbytnou potřebu také nocleh.
Dávku úředníci vyplatí v závislosti na výši konkrétního výdaje.
Výdaje na vzdělávání a kroužky
Pomocnou ruku nabídne stát i lidem, kteří mají problém s úhradou výdajů spojených se vzděláváním nezaopatřeného dítěte. Počítají se i náklady na lyžařský výcvik, zájmové kroužky nebo dětský tábor. Kolik přesně vám úředníci vyplatí, závisí na konkrétních nákladech a vaší rodinné situaci. Strop ale dělá desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy 34 100 korun.
Zároveň jde dávku čerpat k zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně právní ochranou dětí: poradenské pomoci, návštěvě dětí z dětského domova v rodině nebo rodičů v dětském domově.
Lednička, pračka nebo postel
S úřadem práce můžete řešit i rozbitou pračku, ledničku nebo přesněji: nezbytné vybavení domácnosti a předměty dlouhodobé potřeby. Za nezbytné vybavení domácnosti se vedle dvou zmíněných spotřebičů považuje například postel, vodovodní kohoutek nebo záchodová mísa. Naopak kvůli rozbité televizi, set-top-boxu nebo satelitní anténě dávku čerpat nelze. Předmětem dlouhodobé potřeby se pak myslí třeba dioptrické brýle.
Platí, že náklady spojené s nákupem nového vybavení (nebo opravou starého) se proplácí až do výše konkrétního nákladu. Během jednoho kalendářního roku ovšem nesmí součet dávek pro tyto účely přesáhnout desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy 34 100 korun.
Sociální vyloučení
Nanejvýš 1000 korun může čerpat člověk, kterému hrozí sociální vyloučení. Podle zákona jde především o lidi čerstvě propuštěné z vězení nebo osoby, které ukončily léčbu závislosti. Dávku lze zároveň přiznat i tomu, kdo právě vyšel z dětského domova, je bez přístřeší nebo ho někdo jiný ohrožuje trestnou činností (typicky v případě domácího násilí).
Součet dávek pro tyto účely nesmí během kalendářního roku překročit čtyřnásobek životního minima jednotlivce, tedy 13 640 korun.
Když jde o zdraví
Výjimku z pravidla mají situace, kdy vám hrozí újma na zdraví – úředníci můžou dávku přiklepnout, i pokud nejste v hmotné nouzi. Jinak řečeno: jestliže nečerpáte ostatní dávky v hmotné nouzi (především příspěvek na živobytí), ale nedostatek peněz může vážně ohrozit vaše zdraví. Třeba když si nemůžete dovolit nákup základních potravin a hrozí zdravotní poškození nebo smrt hladem. Prostřednictvím mimořádné okamžité pomoci úředníci dorovnají vaše příjmy na úroveň existenčního minima, u nezaopatřených dětí na úroveň životního minima.
Dávku lze čerpat opakovaně, příslušnou sumu ale nemusíte vždycky dostat v penězích. Když úředníci pojmou podezření, že byste si za peníze od státu namísto nezbytných věcí pořídli například tabák či alkohol, můžou vyplatit pětatřicet až pětašedesát procent dávky v poukázkách.
Poukázky hmotné nouze vypadají podobně jako stravenky. Slouží k nákupu potravin, základních hygienických prostředků, lékárenského zboží i oblečení. Kde poukázky uplatnit poradí na úřadu práce, seznam obchodů většinou najdete také na stránkách dodavatelů poukázek. Jde o společnosti:
- Edenred a poukázky Edenred Service: seznam obchodů najdete zde, v políčku Filtr vyberte produkt Edenred Service.
- Sodexo a poukázky Asistence Pass: pro seznam klikněte zde, ve výběru typu poukázky nezapomeňte zaškrtnout Asistence Pass.
- UP a poukázky Šek Servis: seznam obchodů, kde lze poukázku hmotné nouze uplatnit, si můžete stáhnout na stránkách úřadu práce zde.
Jak na žádost?
O mimořádnou okamžitou pomoc se primárně žádá na kontaktním pracovišti úřadu práce v místě trvalého bydliště. Žádat můžete i jinde, pokud k situaci vyžadující mimořádnou okamžitou pomoc došlo mimo dosah vašeho trvalého bydliště.
Vyplnit bystě měli především Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc: stručně popsat aktuální životní situaci, kvůli které o dávku žádáte. Na úřadě se budou zajímat také o vaše příjmy a celkové sociální a majetkové poměry – všechny potřebné tiskopisy najdete v naší galerii formulářů. S sebou přineste také občanský průkaz.
Dávku by měli úředníci vyplatit bezodkladně, nikoli až další měsíc jako jiné sociální dávky. Peníze od úřadu práce si můžete nechat vyplatit na bankovní účet, poštovní poukázkou nebo v hotovosti (případně v poukázkách, jestliže dávku čerpáte při hrozící újmě na zdraví). O mimořádnou okamžitou pomoc jde žádat opakovaně. Na základě jedné žádosti ovšem dávka náleží pouze jednou. Pokud potřebujete mimořádnou okamžitou pomoc znovu, musíte podat novou žádost.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 11. 2019 20:11, Huma
Jsem po propuštění z psychiatrické nemocnice. Od ošetřujícího lékaře mám doporučenou následnou terapii ve formě terapeutické komunity (nejde o léčbu závislosti). Při nástupu musím uhradit 7500kč a stejně tak každý další měsíc. Zažádal sem o MOP, jelikož po delším pobytu v nemocnici pobírám pouze hmotnou nouzi a do zaměstnání kvůli zdravotnímu stavu zatím nastoupit nemohu. K žádosti jsem přiložil vyjádření psychiatra. Mám nějakou šanci?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 5. 2019 19:39, Zdenka pobudova
O částku jsem si žádala a bylo mě řečeno prý když bydlím na ubytovně nemám nárok jsem v invalidním důchodu ||| stupně letos mě bude 65 let potřebovala jsem na zařízení domácnosti jako je postel a pračka abych se mohla přestěhovat proto že mi bylo řečeno Tim samMí orgánem ze ubytovna není adekvátní bydlení pro důchodce můj invalidní důchod činí 4588 k.č doplatek na bydlení cini 2399 Kč a příspěvek na živobytí činí 842 Kč a tak mě na jídlo a vše ostatní i zbyde 3700 Kč a z toho si ztěžka na šetřím na základní vybavení bytu
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.