Kdo se letos musí přiznat, jsme si zopakovali včera:
Dneska si trochu zúžíme záběr – podíváme se na daň z příjmů pohledem podnikatelů a živnostníků, kteří každoročně stojí před zásadní otázkou: uplatnit výdaje paušálem, nebo daňovou evidencí? Vyložíme novinky v pravidlech, připomene vše starší a důležité a upozorníme, jaká přinášejí obě cesty úskalí, včetně těch, které na první dobu neprásknou do očí.
Jaký výdajový paušál můžete na příjmy z roku 2014 uplatnit
Hlavní motivace k využívání výdajových paušálů? Jednoduchost, administrativní i časová nenáročnost. A taky jejich velkorysost, zejména tedy pro ty profese, které mají výdaje minimální. Aniž byste museli cokoli složitě dokládat a prokazovat, si můžete tahem pera paušálně snížit příjmy, ze kterých do státní kasy odvádíte daň (tedy základ daně), až o osmdesát procent. Velké části živnostníků a podnikatelů se to vyplatí.
Výše výdajového paušálu se liší podle typu činnosti:
- Řemeslníci a podnikatelé v zemědělské výrobě nebo lesním a vodním hospodářství si můžou z příjmů paušálem odečíst osmdesát procent.
(Od roku 2015 je možné využít osmdesátiprocentní paušál jen u ročních příjmů do dvou milionů korun, od příjmů nad tuto hranici si při využití paušálu již žádné výdaje neodečtete; maximálně si tedy budete moct paušálem odečíst z příjmů 1 600 000 korun. Novinka se ale promítne až do daňového přiznání za rok 2015, které budete podávat začátkem roku 2016.)
- Ostatní živnosti využívají šedesátiprocentní paušál. (I zde platí od roku 2015 limit dva miliony korun, maximálně si budete moct paušálně odečíst částku 1 200 000 korun.)
- Lidé, kteří působí ve svobodném povolání, mají příjmy z autorských práv nebo jiného podnikání podle zvláštních předpisů – týká se to například tlumočníků, znalců, insolvenčních správců, spisovatelů, sportovců, přispěvatelů do novin, advokátů nebo lékařů, si paušálem odečítají čtyřicet procent. Pozor: Od roku 2013 lze uplatnit čtyřicetiprocentní paušál z maximálního limitu příjmů dva miliony korun, z příjmů nad tuto hranici se při použití paušálu žádné výdaje neodečtou; maximálně si tedy můžete paušálem odečíst 800 000 korun, pravidlo platí i pro daňové přiznání za rok 2014.
- Kdo má příjmy z pronájmů, uplatňuje třicetiprocentní výdajový paušál. I zde platí limit dvou milionů, maximálně si můžete paušálem odečíst 600 tisíc korun; pravidlo se vztahuje i na daňové přiznání za rok 2014.
Při využití výdajových paušálů už žádné další výdaje odečítat nemůžete, paušály pokrývají vše – včetně mezd a odpisů majetku.
Když máte víc typů příjmů
Když má člověk víc zdrojů příjmů a jeho činnosti spadají do různých kategorií výdajových paušálů – třeba si řemeslník přivydělává pronájmem nebo překladatelstvím, musí tyto příjmy evidovat zvlášť.
V daňovém přiznání je tabulka, do které rozepíšete příjmy podle typu činnosti a uplatníte u každého příjmu zvlášť příslušné procento výdajů. Není možné příjmy směšovat ani na jedny aplikovat výdajový paušál a na jiné daňovou evidenci. Buď využijte paušály na všechny příjmy za daný rok, nebo na žádný.
S jedinou výjimkou: kombinace je možná, pokud máte příjmy z podnikání a současně z pronájmu. Jedná se totiž o samostatné dílčí základy daně. Můžete tedy uplatnit u příjmů z podnikání výdaje paušálem a u příjmů z pronájmu odečíst skutečné účetně doložené výdaje nebo naopak.
Slevu na manželku a na dítě už s paušálem neuplatníte
Kdo si odečítá výdaje paušálem, musí se smířit s tím, že současně nemůže využít daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manželku či manžela – podrobněji se daňovým odpočtům a slevám budeme věnovat příště. Zaměstnanců se uvedené omezení týká jen v případě, že je součet dílčích základů daně, u kterých uplatnili výdaje paušálem, vyšší než polovina jejich celkového daňového základu.
Paušály mají i minusy
Výdajové paušály se přinejmenším na první pohled zdají být nesmírně výhodným instrumentem. A pro mnohé opravdu výhodné jsou. Jenže nic není černobílé. Co se dnes vyplatí, může jednou zkomplikovat život. Paušály vám hodně sníží základ daně a výslednou daň z příjmů nezřídka srazí na nulu. Jenže právě z nízkého základu daně se jednou může stát problém. Třeba když budete žádat o hypotéku – podnikatelé a živnostníci své příjmy dokládají daňovým přiznáním za předešlé dva roky, a banka se zajímá právě o základ daně. Vydělí si ho dvanácti a tak se dopočte k vašemu (domnělému) měsíčními příjmu. Pokud uplatňujete výdaje paušálem, může v očích banky vaše bonita zatraceně klesnout, i když třeba reálně vyděláváte hodně a hypotéku byste v pohodě spláceli. Ve výsledku na ni vůbec nemusíte dosáhnout nebo dostanete nižší úvěr, než potřebujete.
Daňová evidence
Za úvahu stojí, zda by se vám víc nevyplatilo využívat daňovou evidenci – i když je s tím nesrovnatelně víc administrativy. V praxi to znamená, že při počítání zisku budete počítat se skutečně vynaloženými výdaji a že je také všechny budete schopni účetně doložit. Vyplatit se to může lidem s reálně vysokými výdaji nebo třeba těm, kteří vydělávají opravdu hodně a po zavedení limitů pro výdajové paušály, které jsme jmenovali výš, už se jim tato cesta tolik nevyplácí.
Pokud se pro daňovou evidenci rozhodnete, budete muset evidovat všechny peněžní i nepeněžní příjmy, které jste za dané zdaňovací období obdrželi, a také pohledávky a výdaje, které souvisí s vaším podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností a které trvaly k poslednímu dni roku. Od příjmů si pak odečtete jenom skutečné, doložené výdaje. Jako výdaj vám uznají například:
- Nákup materiálu a zboží
- Provozní náklady
- Mzdy a pojistné placené za zaměstnance
- Nájem
- Výdaje za použití motorového vozidla
- Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku
- Odpisy dlouhodobého hmotného majetku
- Bankovní poplatky
- Úroky z úvěru
- Výdaje na použití motorového vozidla
- Silniční daň
Neuznává se naopak:
Jestli jste začali podnikat až v loňském roce, můžete do daňových výdajů zahrnout i některé položky z období před zahájením podnikání, tedy z předcházejícího kalendářního roku. Týká se to ale jen výdajů, které prokazatelně souvisí se začátkem podnikání – třeba nákup materiálu a zásob.
Paušály a evidenci můžete střídat
Mezi výdajovými paušály a daňovou evidencí se dá libovolně přecházet – čímž samozřejmě nemyslíme, že přejdete k druhé variantě uprostřed roku, možné je to jen „meziročně“. A platí tu ještě jedno malé omezení. Kdo loni využíval daňovou evidenci a letos chce přejít na paušály, bude muset podat ještě dodatečné přiznání za předešlý rok. Je totiž třeba dodanit pohledávky, závazky a zásoby vykázané do posledního prosince předešlého roku. Pokud jste žádné zásoby, závazky ani pohledávky neměli, můžete výdaje odečíst paušálem bez problémů.
Sdílejte článek, než ho smažem