Na podání daně z nemovitosti zbývá den. Co se letos mění?
16. 1. 2025 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Přiznání k dani z nemovitých věcí musí být podáno do konce ledna. Zbývá tak už jediný den. Koho se týká a co se letos změnilo? Poradíme.
Daň z nemovitých věcí se týká všech pozemků evidovaných v katastru nemovitostí, zdanitelných staveb a zdanitelných jednotek na území celé České republiky. Platí ji vlastník nemovitosti, ale někdy také nájemce. Nejprve si ale pojďme vysvětlit rozdíl mezi povinností podat daňové přiznání a samotným placením daně.
Zatímco daň platí bez výjimky všichni majitelé nemovitostí, přiznání musí podat každý, kdo ho v předchozích letech na danou nemovitost ještě nepodal. Zjednodušeně řečeno ho podávají všichni, kteří v uplynulém roce nově nabyli nějakou nemovitost – ať už ji koupili, zdědili, nebo dostali darem.
Jakub Zámiš je jednatelem realitní kanceláře Quantum reality - Realitní kancelář Praha.
Pokud jste letos nemovitost naopak prodali či darovali, povinnostem se také nevyhnete. Je nutné, abyste na příslušný finanční úřad podali písemně nebo přes datovou schránku oznámení o této změně, jinak se může stát, že znovu obdržíte složenku se svým jménem. Pokud v daném kraji vlastníte ještě další nemovitosti, musíte podat dílčí daňové přiznání.
Přiznání k dani z nemovitosti byste měli podat do konce ledna na finanční úřad, na jehož území se nemovitost nachází. Ten vás pak každý rok automaticky vyzve znovu k zaplacení daně. Nové přiznání tedy podáváte, jen pokud si pořídíte novou nemovitost nebo se změní „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Tedy například po větší přestavbě domu, kolaudaci nebo změně rozlohy pozemku. Samozřejmě se do těchto změn počítají i případy, kdy majitel vlastní nemovitostí více a jednu či více z nich prodá.
Poslední dva týdny v lednu budou mít všechny finanční úřady prodloužené úřední hodiny. Od 20. ledna budou podatelny a pracoviště majetkových daní otevřené v pondělí až čtvrtek od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. Platí to i pro úřady, které přešly do omezeného režimu.
Daň z nemovitosti se vyměřuje na základě daňového přiznání, po jehož podání finanční úřad pošle plátci složenku s vypočtenou částkou. Výše daně se stanoví prostřednictvím koeficientu, ve kterém se kalkuluje nejenom s druhem nemovitosti, ale také s velikostí obce, v níž se nachází.
Vlastníte-li nemovitostí více a každá je v jiném kraji, musíte odevzdat přiznání v každém kraji zvlášť.
Pokud jste přiznání k dani z nemovitých věcí podali v minulosti, finanční úřad se vám ozve sám, přímo složenkou, e-mailem nebo datovou zprávou. A to i v případě, že obec, ve které se nemovitost nachází, upravila zmíněný koeficient nebo pokud katastrální úřad změnil výměru vašeho pozemku.
Nezapomeňte, že daň musíte zaplatit do konce května, přičemž se za den splatnosti považuje ten, kdy příslušný finanční úřad obdrží peníze na účet.
Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz je vytvořená na základě mnohaletých zkušeností na pražském realitním trhu. Odhad tržní ceny je stanoven na základě údajů z několika různých zdrojů, jako jsou například informace z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenové mapy, inzerce atd. Dále je výpočet upraven speciálně vyvinutým algoritmem. Existují samozřejmě i atypické nemovitosti, u kterých může být odhad tržní ceny nepřesný, takže je možné zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Celá služba funguje on-line bez lidského faktoru, zdarma a zároveň bez požadavku kontaktních údajů.
Čím je daň z nemovitých věcí naprosto výjimečná mezi ostatními daněmi? Kdo všecko ji musí zaplatit? Kdo musí přiznání poslat datovou schránkou? Jak na přiznání? Proč letos stačí daň zaplatit až prvního června? Kdo má výjimkou může platit později? Co když mám nemovitosti v různých krajích?
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem