Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

Jakub Zámiš | rubrika: Komentář | 19. 1. 2020 | 2 komentáře
Vlastníte-li byt, dům či pozemek, daň z nemovitosti vás nemine. Kdo k ní musí podat přiznání a kdy kolik zaplatí?

Daň z nemovitých věcí se týká všech pozemků evidovaných v katastru nemovitostí, zdanitelných staveb a zdanitelných jednotek na území celé České republiky. Platí ji vlastník nemovitosti, ale někdy také nájemce. Nejprve si ale pojďme vysvětlit rozdíl mezi povinností podat daňové přiznání a samotným placením daně.

Jak na přiznání

Zatímco daň platí bez výjimky všichni majitelé nemovitostí, přiznání musí podat každý, kdo ho v předchozích letech na danou nemovitost ještě nepodal. Zjednodušeně řečeno ho podávají všichni, kteří v uplynulém roce nově nabyli nějakou nemovitost – ať už ji koupili, zdědili, nebo dostali darem.

Pokud jste letos nemovitost naopak prodali či darovali, povinnostem se také nevyhnete. Je nutné, abyste na příslušný finanční úřad podali písemně nebo přes datovou schránku oznámení o této změně, jinak se může stát, že znovu obdržíte složenku se svým jménem. Pokud v daném kraji vlastníte ještě další nemovitosti, musíte podat dílčí daňové přiznání.

Přiznání k dani z nemovitosti byste měli podat do konce ledna na finanční úřad, na jehož území se nemovitost nachází. Ten vás pak každý rok automaticky vyzve znovu k zaplacení daně. Nové přiznání tedy podáváte, jen pokud si pořídíte novou nemovitost nebo se změní „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Tedy například po větší přestavbě domu, kolaudaci nebo změně rozlohy pozemku. Samozřejmě se do těchto změn počítají i případy, kdy majitel vlastní nemovitostí více a jednu či více z nich prodá.

Delší úřední doba

Poslední dva týdny v lednu budou mít všechny finanční úřady prodloužené úřední hodiny. Od 20. ledna budou podatelny a pracoviště majetkových daní otevřené v pondělí až čtvrtek od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. Platí to i pro úřady, které přešly do omezeného režimu.

Jak na daň

Daň z nemovitosti se vyměřuje na základě daňového přiznání, po jehož podání finanční úřad pošle plátci složenku s vypočtenou částkou. Výše daně se stanoví prostřednictvím koeficientu, ve kterém se kalkuluje nejenom s druhem nemovitosti, ale také s velikostí obce, v níž se nachází.

Vlastníte-li nemovitostí více a každá je v jiném kraji, musíte odevzdat přiznání v každém kraji zvlášť.

Pokud jste přiznání k dani z nemovitých věcí podali v minulosti, finanční úřad se vám ozve sám, přímo složenkou, e-mailem nebo datovou zprávou. A to i v případě, že obec, ve které se nemovitost nachází, upravila zmíněný koeficient nebo pokud katastrální úřad změnil výměru vašeho pozemku.

Nezapomeňte, že daň musíte zaplatit do konce května, přičemž se za den splatnosti považuje ten, kdy příslušný finanční úřad obdrží peníze na účet.

Odhad-zdarma.cz

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz je vytvořená na základě mnohaletých zkušeností na pražském realitním trhu. Odhad tržní ceny je stanoven na základě údajů z několika různých zdrojů, jako jsou například informace z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenové mapy, inzerce atd. Dále je výpočet upraven speciálně vyvinutým algoritmem. Existují samozřejmě i atypické nemovitosti, u kterých může být odhad tržní ceny nepřesný, takže je možné zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Celá služba funguje on-line bez lidského faktoru, zdarma a zároveň bez požadavku kontaktních údajů.

Daň z nemovitých věcí do hloubky: podrobný návod k přiznání i placení

Čím je daň z nemovitých věcí naprosto výjimečná mezi ostatními daněmi? Kdo všecko ji musí zaplatit? Kdo musí přiznání poslat datovou schránkou? Jak na přiznání? Proč letos stačí daň zaplatit až prvního června? Kdo má výjimkou může platit později? Co když mám nemovitosti v různých krajích?

Daň z nemovitosti podrobně: odpovědi a aktuální formuláře

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

31. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Kdo ho musí podat a změnilo se něco pro rok 2022? Projděte si odpovědi na časté otázky.

I za nefunkční dům je nutné platit daň, rozhodl soud

14. 12. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

I za nefunkční dům je nutné platit daň, rozhodl soud

Daň z nemovitých věcí je potřeba platit i za budovu, která je v tak špatném stavu, že ji už vůbec nelze používat. Potvrdil to Nejvyšší správní soud ve sporu akciové společnosti Hotel... celý článek

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

26. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

7. 5. 2021 | Ondřej Tůma

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

Zdanění nemovitého majetku v Česku patří ve srovnání s Evropou spíš k nižším. A protože se placení daně z nemovitosti těžko vyhýbá, je vysoce pravděpodobné, že bude patřit ke kandidátům... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.