Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

Jakub Zámiš | rubrika: Komentář | 1. 12. 2018 | 3 komentáře
Chystáte se pronajmout nemovitost, a nevíte, jak na to? Poradíme, na co si dávat pozor, abyste se nespálili.
Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

V posledních letech vzrostl počet lidí, kteří si pořídili nemovitost, aby ji dál pronajímali. Řada z nich to udělala s vidinou snadného pasivního příjmu. Jenže není všechno tak jednoduché, jak se zdá. Aby se z potenciálního zisku nestala noční můra, je třeba věnovat pronajímání dostatek času nebo se obrátit na odborníky. Neseriózní nájemník nebo špatně sepsaná smlouva můžou pořádně zkomplikovat život.

Prověřujte

Přestože na vás může nájemník působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv. Přece jen mu poskytujete svůj majetek, proto byste se měli vyhnout ukvapenému jednání. Pokud vám s pronájmem pomáhá zkušený realitní makléř, určitě se zeptejte na jeho dojem.

Jakub Zámiš

Jakub Zámiš

Jednatel realitní kanceláře Quantum reality - Realitní kancelář Praha

Další nezbytností je kontrola zájemcovy platební morálky. Měli byste si například ověřit, zda na něj není uvalena exekuce. Tyto důležité informace je možné získat online v registrech exekucí či dlužníků.

Důležité papírování

Přípravu nájemní smlouvy rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné údaje zájemce. Vzorové smlouvy najdete sice na internetu, ale raději se jim vyhněte – nebývají aktuální a mohly by vám ve finále naopak uškodit. Smlouvu si raději nechte vypracovat právníkem, který má v této oblasti zkušenosti a ví, kde se můžou ukrývat chytáky.

Před zbytečnými nepříjemnostmi vás může ochránit i předávací protokol, dnes už celkem běžný dokument, jehož úlohou je zaznamenat aktuální stav předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům. Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Někdo to možná považuje za zbytečnost, ale podrobně vypracovaný protokol je váš hlavní důkaz o původním stavu vybavení.

Trefte cenu

Dobrá realitní kancelář by vám měla poradit s určením optimální výše nájmu. Že nikdo nechce pronajímat pod cenou, je asi jasné. Nebezpečné je ale také stanovit cenu příliš vysoko. Přestřelená nabídková cena může majitele nemovitosti poškodit. Jestliže nemovitost zbytečně dlouho zůstává viset na realitních webech, snižuje to její atraktivitu. Cena, za kterou se nemovitost nakonec pronajme, pak bývá nižší, než mohla být, kdyby se od začátku stanovila realisticky a správně. Realitka, která bez řečí akceptuje cenu, se kterou přijdete vy sami, není úplně důvěryhodná. Seriózní makléř vás upozorní i v případě, že vaše představa je nižší než skutečná tržní cena.

Stále více pronajímatelů i nájemců si ověřuje optimální výši nájmu v online kalkulačce Odhad-zdarma.cz, kde lze získat informace bezplatně a bez zadávání kontaktních údajů. Při vyjednávání je zároveň dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nepatrně nižšího nájmu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 19 komentářů

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

Od pondělí 11. dubna lze žádat o „příspěvek na solidární domácnost“. Nakonec to půjde jen online, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

16. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

7. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

Postup oznámení o zvýšení ceny – tedy to, jak dodavatel musí informovat spotřebitele – má pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok, zdůrazňuje Energetický... celý článek

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

10. 2. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

Zdražují nemovitosti i hypotéky. A jak kvůli tomu klesá dostupnost vlastního bydlení, roste zájem o nájmy. Jak to s nimi vypadá?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.