Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

Jakub Zámiš | rubrika: Komentář | 1. 12. 2018 | 3 komentáře
Chystáte se pronajmout nemovitost, a nevíte, jak na to? Poradíme, na co si dávat pozor, abyste se nespálili.
Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

V posledních letech vzrostl počet lidí, kteří si pořídili nemovitost, aby ji dál pronajímali. Řada z nich to udělala s vidinou snadného pasivního příjmu. Jenže není všechno tak jednoduché, jak se zdá. Aby se z potenciálního zisku nestala noční můra, je třeba věnovat pronajímání dostatek času nebo se obrátit na odborníky. Neseriózní nájemník nebo špatně sepsaná smlouva můžou pořádně zkomplikovat život.

Prověřujte

Přestože na vás může nájemník působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv. Přece jen mu poskytujete svůj majetek, proto byste se měli vyhnout ukvapenému jednání. Pokud vám s pronájmem pomáhá zkušený realitní makléř, určitě se zeptejte na jeho dojem.

Jakub Zámiš

Jakub Zámiš

Jednatel realitní kanceláře Quantum reality - Realitní kancelář Praha

Další nezbytností je kontrola zájemcovy platební morálky. Měli byste si například ověřit, zda na něj není uvalena exekuce. Tyto důležité informace je možné získat online v registrech exekucí či dlužníků.

Důležité papírování

Přípravu nájemní smlouvy rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné údaje zájemce. Vzorové smlouvy najdete sice na internetu, ale raději se jim vyhněte – nebývají aktuální a mohly by vám ve finále naopak uškodit. Smlouvu si raději nechte vypracovat právníkem, který má v této oblasti zkušenosti a ví, kde se můžou ukrývat chytáky.

Před zbytečnými nepříjemnostmi vás může ochránit i předávací protokol, dnes už celkem běžný dokument, jehož úlohou je zaznamenat aktuální stav předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům. Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Někdo to možná považuje za zbytečnost, ale podrobně vypracovaný protokol je váš hlavní důkaz o původním stavu vybavení.

Trefte cenu

Dobrá realitní kancelář by vám měla poradit s určením optimální výše nájmu. Že nikdo nechce pronajímat pod cenou, je asi jasné. Nebezpečné je ale také stanovit cenu příliš vysoko. Přestřelená nabídková cena může majitele nemovitosti poškodit. Jestliže nemovitost zbytečně dlouho zůstává viset na realitních webech, snižuje to její atraktivitu. Cena, za kterou se nemovitost nakonec pronajme, pak bývá nižší, než mohla být, kdyby se od začátku stanovila realisticky a správně. Realitka, která bez řečí akceptuje cenu, se kterou přijdete vy sami, není úplně důvěryhodná. Seriózní makléř vás upozorní i v případě, že vaše představa je nižší než skutečná tržní cena.

Stále více pronajímatelů i nájemců si ověřuje optimální výši nájmu v online kalkulačce Odhad-zdarma.cz, kde lze získat informace bezplatně a bez zadávání kontaktních údajů. Při vyjednávání je zároveň dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nepatrně nižšího nájmu.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

22. 4. 2023 | Jana Divinová

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Trh se pomalu uklidňuje, dodavatelé elektřiny a plynu přicházejí s nabídkami citelně pod vládním cenovým stropem. Analytici ani zástupci velkých společností nepředpokládají, že by před... celý článek

Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

13. 4. 2023 | Petr Kučera

Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

Nejvyšší soud poprvé řešil otázku, jestli společenství vlastníků může ve svých stanovách omezit opakovaný pronájem bytů přes platformy jako Airbnb.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Spořitelna staví dostupné byty pro sestřičky, doktory a učitele

4. 4. 2023 | Hynek Just

Spořitelna staví dostupné byty pro sestřičky, doktory a učitele

Po vzoru Rakouska, Německa, Nizozemska či Finska se i v Česku začíná řešit, jak zajistit chybějící tisíce dostupných nájemních bytů pro profese typu zdravotníků, policistů či učitelů.... celý článek

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

19. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %). V naprosté většině přitom preferují vlastnictví nemovitosti před pronájmem. Ukázal to lednový... celý článek

Partners Financial Services