Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

Jakub Zámiš | rubrika: Komentář | 1. 12. 2018 | 3 komentáře
Chystáte se pronajmout nemovitost, a nevíte, jak na to? Poradíme, na co si dávat pozor, abyste se nespálili.
Pronajímáte? Důvěřujte, ale prověřte

V posledních letech vzrostl počet lidí, kteří si pořídili nemovitost, aby ji dál pronajímali. Řada z nich to udělala s vidinou snadného pasivního příjmu. Jenže není všechno tak jednoduché, jak se zdá. Aby se z potenciálního zisku nestala noční můra, je třeba věnovat pronajímání dostatek času nebo se obrátit na odborníky. Neseriózní nájemník nebo špatně sepsaná smlouva můžou pořádně zkomplikovat život.

Prověřujte

Přestože na vás může nájemník působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv. Přece jen mu poskytujete svůj majetek, proto byste se měli vyhnout ukvapenému jednání. Pokud vám s pronájmem pomáhá zkušený realitní makléř, určitě se zeptejte na jeho dojem.

Jakub Zámiš

Jakub Zámiš

Jednatel realitní kanceláře Quantum reality - Realitní kancelář Praha

Další nezbytností je kontrola zájemcovy platební morálky. Měli byste si například ověřit, zda na něj není uvalena exekuce. Tyto důležité informace je možné získat online v registrech exekucí či dlužníků.

Důležité papírování

Přípravu nájemní smlouvy rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné údaje zájemce. Vzorové smlouvy najdete sice na internetu, ale raději se jim vyhněte – nebývají aktuální a mohly by vám ve finále naopak uškodit. Smlouvu si raději nechte vypracovat právníkem, který má v této oblasti zkušenosti a ví, kde se můžou ukrývat chytáky.

Před zbytečnými nepříjemnostmi vás může ochránit i předávací protokol, dnes už celkem běžný dokument, jehož úlohou je zaznamenat aktuální stav předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům. Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Někdo to možná považuje za zbytečnost, ale podrobně vypracovaný protokol je váš hlavní důkaz o původním stavu vybavení.

Trefte cenu

Dobrá realitní kancelář by vám měla poradit s určením optimální výše nájmu. Že nikdo nechce pronajímat pod cenou, je asi jasné. Nebezpečné je ale také stanovit cenu příliš vysoko. Přestřelená nabídková cena může majitele nemovitosti poškodit. Jestliže nemovitost zbytečně dlouho zůstává viset na realitních webech, snižuje to její atraktivitu. Cena, za kterou se nemovitost nakonec pronajme, pak bývá nižší, než mohla být, kdyby se od začátku stanovila realisticky a správně. Realitka, která bez řečí akceptuje cenu, se kterou přijdete vy sami, není úplně důvěryhodná. Seriózní makléř vás upozorní i v případě, že vaše představa je nižší než skutečná tržní cena.

Stále více pronajímatelů i nájemců si ověřuje optimální výši nájmu v online kalkulačce Odhad-zdarma.cz, kde lze získat informace bezplatně a bez zadávání kontaktních údajů. Při vyjednávání je zároveň dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nepatrně nižšího nájmu.

Spoření s úrokem 5,06 % p.a.?

Spoření s úrokem 5,06 % p.a.?

Jen tak na něco, vždy chytře a výhodně. Poradí ti v Partners Bance.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

13. 6. 2024 | Petr Kučera

Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

Vláda podpořila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků. „Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem,“ říká... celý článek

Jste zranitelný zákazník? Část odběratelů elektřiny ochrání zákon

3. 6. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Jste zranitelný zákazník? Část odběratelů elektřiny ochrání zákon

Od července budou moci odběratelé elektřiny požádat o statut zranitelného zákazníka. Nakonec ovšem pomoc státu míří jen k úzké skupině zdravotně znevýhodněných lidí. Navíc novela energetického... celý článek

Jak se zvýší koncesionářské poplatky a proč i bez televizoru? Přehled změn

29. 5. 2024 | Pavla Adamcová | 3 komentáře

Jak se zvýší koncesionářské poplatky a proč i bez televizoru? Přehled změn

Pravidla pro poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas se mají od roku 2025 změnit. Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky k návrhu ministerstva kultury.

Porovnání nájemného napříč Českem. Podívejte se na novou cenovou mapu

28. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Porovnání nájemného napříč Českem. Podívejte se na novou cenovou mapu

Ministerstvo financí představilo novou interaktivní mapu, která porovnává tržní ceny nájmů v katastrech napříč celým Českem. Pomoci má určit hlavně výši nájemného v dotovaných bytech... celý článek

Stížností na energošmejdy přibývá. Loví i v restauracích

26. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Stížností na energošmejdy přibývá. Loví i v restauracích

Nepoctivých zprostředkovatelů energií přibývá, varuje Energetický regulační úřad. Může za to hlavně současný pokles cen elektřiny a plynu.

Partners Financial Services