Jak dobře pronajmout byt: Kdy má pronajímatel právo vstoupit do bytu?

Tomáš Brychta | rubrika: Seriál | 17. 10. 2017
V minulém díle seriálu Jak dobře pronajmout byt jsme se zaměřili na to, které opravy v bytě platí pronajímatel a které nájemník. I tentokrát zůstaneme u tématu práv a povinností obou stran nájemního vztahu. Kdy a jak má pronajímatel právo kontrolovat svůj pronajatý byt? Kdy má navrch jeho vlastnické právo a kdy nájemníkovo právo na soukromí?
Jak dobře pronajmout byt: Kdy má pronajímatel právo vstoupit do bytu?

Je samozřejmě úplně v pořádku, že se pronajímatel zajímá o stav své nemovitosti. Jak moc ale může zasahovat do soukromí svých nájemníků? Může do bytu vstoupit, aniž to stávajícím nájemníkům oznámil? Platí pravidlo, že majitel je majitel, a proto do své nemovitosti může vstoupit kdykoliv, nebo své vlastnické právo musí nějak omezovat?

Podle § 2219 občanského zákoníku má pronajímatel právo svůj byt kontrolovat. Má také právo přístupu do bytu, pokud je potřeba provést v něm údržbu nebo opravy. V obou případech je ale bezpodmínečně nutné, aby svůj úmysl oznámil v dostatečném předstihu nájemci. Jedinou výjimkou je případ, kdy majitel vstupuje do bytu, aby zabránil nějaké škodě – v případě havárie, nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení.

Návštěva domácího není zlo

Řada nájemníků vnímá prohlídky pronajímatele jako nutné zlo, případně v tom vidí obtěžování, pravda ale bývá většinou jinde. Pokud máte dobře nastavené vztahy, neslouží taková návštěva jenom ke kontrole bytu, může to být především možnost neformálního setkání s majitelem, při kterém má nájemce možnost vyřešit aktuální problémy nebo si popovídat o věcech, které by rád v bytě změnil. Pronajímatel se zase může informovat o tom, jak je nájemce v bytě spokojený. Kontroly jsou ale samozřejmě taky jakýsi preventivním nástrojem, pokud totiž nájemce ví, že probíhají pravidelně, obvykle se o údržbu bytu pravidelně stará; pronajímatel se navíc ujistí, že se v bytě neděje nic protizákonného. Doporučujeme vnímat kontrolu pronajímatelem jako přátelskou návštěvu, která může být přínosná oběma stranám.

U kafe

Co pronajímatele zajímá nejčastěji?

  • Bude mít nájemce, pokud má smlouvu na dobu určitou, zájem o její prodloužení?
  • Proběhly u nájemce nějaké změny? Očekává narození dítěte, plánuje si nastěhovat partnera, pořídit si zvíře apod.?
  • Všiml si nájemník nějakého opotřebení nebo poruchy, které bude potřeba opravit?
  • Má nájemník v plánu začít podnikat a využívat k tomu byt?

Tomáš Brychta

Tomáš Brychta

Vystudoval obor finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia pracoval jako obchodní zástupce v různých firmách, v posledním roce vysoké školy se stal spolumajitelem a jednatelem firmy TRIVIO, která obchoduje s módou a na webu uspěla s e-shopem Chlapská zásilka.cz. Na sklonku roku 2014 spoluzakládá společnost UlovDomov.cz.

Kontrolám se vyhnout nelze

Někteří nájemci možná právě přemýšlejí, jak by se dalo kontrolám vyhnout. Není to ale dost dobře možné. Pokud nájemce pronajímateli neumožní přístup do bytu, pronajímatel se může nakonec obrátit i na soud, který pak stanoví četnost i rozsah prohlídek. V případě takových konfliktů se ale dá očekávat, že pronajímatel nebude o nájemníka dál stát. Pro toho se smlouvou na dobu určitou to může znamenat její neprodloužení, pro toho se smlouvou na dobu neurčitou minimálně „nežádoucí ochlazení vztahů“.

Čtyři nejčastější otázky

Jak má pronajímatel prohlídku oznámit?

Je vhodné, aby pronajímatel svou návštěvu oznámil dostatečně dopředu. Délku onoho „dostatečně dopředu“ ani formu oznámení zákon přesně neuvádí, prohlídku je tedy možné oznámit ústně i písemně, dopisem nebo e-mailem nebo esemeskou. Pozor: zákon nevyžaduje souhlas nájemce s prohlídkou. Pronajímatel tedy nežádá o svolení, pouze svou návštěvu oznamuje.

Jak často může pronajímatel nájemce navštěvovat?

Četnost prohlídek je nutné si určit individuálně, obecně se však doporučuje jednou až čtyřikrát za rok. Pokud jsou nájemníci v „rizikovější skupině“, doporučujeme krátkou návštěvu každé tři měsíce.

Může pronajímatel do bytu vstoupit i bez ohlášení?

Ano, ale pouze v případě, pokud je to opravdu nezbytné kvůli zabránění škodě, nebo v případě, že hrozí nebezpečí z prodlení.

Může majitel provést kontrolu bez přítomnosti nájemců?

Pokud k tomu nájemce svolí, pak samozřejmě. V žádném případě ale nesmí vstupovat do bytu v době jeho nepřítomnosti bez jeho vědomí. Pokud tak pronajímatel činí, nájemce by se měl bránit.

Seriál

Jak dobře pronajmout byt

Přemýšlíte, že budete vydělávat peníze pronajímáním domu, bytu nebo jen pokoje? Náš seriál vám pomůže zorientovat se a dělat správná rozhodnutí. Už pronajímáte? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod články.

 

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

jak dobře pronajmout byt

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

20. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

19. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

Česká spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení, která plánuje v úzké spolupráci s městy v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména... celý článek

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

4. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 21 komentářů

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

Kdo má nárok na doplatek na bydlení v roce 2022, kolik dělá a kdy o něj můžete přijít? Tady je aktuální přehled.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

27. 12. 2021 | Kateřina Jungvirtová, Jiří Hovorka | 47 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

Když vám náklady na bydlení ubírají velkou část měsíčního příjmu, můžete žádat o příspěvek na bydlení. Poradíme, jak na to.

Kdo dostane příspěvek na bydlení? Ve hře je vyšší limit

13. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení? Ve hře je vyšší limit

Vláda dnes schválila nařízení, kterým se od ledna 2022 navyšují normativní náklady na bydlení. Od nich se odvíjí nárok a výše příspěvku na bydlení. Na něj dosáhnou rodiny, které na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.