Jak dobře pronajmout byt. Co by měl pojistit majitel, co nájemník

Tomáš Brychta | rubrika: Seriál | 22. 11. 2017 | 2 komentáře
Pronajímáte nebo budete pronajímat byt? Nezapomeňte na jeho pojištění. Víme, kdo nese odpovědnost za škody nejenom ve vašem bytě, ale i u sousedů. A jak následky případných škod minimalizovat.
Jak dobře pronajmout byt. Co by měl pojistit majitel, co nájemník

Jako majitelé bytu, který má nájemníky a který má také nějaké sousedy, byste měli myslet hned na trojí pojištění: pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Které z nich musíte sjednat vy jakožto majitelé, které zůstane na nájemníkovi? A co když se nájemník nepojistí?

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti nejsou totéž. Když pojišťováci vysvětlují rozdíl, používají někdy jednoduchou pomůcku: když byt otočíte vzhůru nohama, tak to, co vypadne, je domácnost. Co zbude, je nemovitost. Jinými slovy: pojištění domácnosti se týká movitých věcí, věcí, které nejsou pevně spojené s podlahou a dají se odnést. Zahrnuje vnitřní vybavení bytu a osobní věci členů domácnosti.

Příklad

Kdy se hodí pojištění domácnosti

Paní Jana si pronajala 2+1 se základním vybavením. Ostatní nábytek a elektroniku si pořídila sama. Když byla Jana na dovolené, do jejího bytu se vloupali zloději. Elektroniku si odnesli a nábytek poničili.

Tomáš Brychta

Tomáš Brychta

Vystudoval obor finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia pracoval jako obchodní zástupce v různých firmách, v posledním roce vysoké školy se stal spolumajitelem a jednatelem firmy TRIVIO, která obchoduje s módou a na webu uspěla s e-shopem Chlapská zásilka.cz. Na sklonku roku 2014 spoluzakládá společnost UlovDomov.cz.

U Jany z příkladu to ovšem bylo jednoduché: poškozené a ukradené byly jenom její věci. Co kdyby ale zloději poničili i nábytek pronajímatele? Velmi často to přece bývá tak, že se byt pronajímá částečně nebo úplně zařízený. Když budou zloději obracet byt vzhůru nohama, bude se to nejspíš týkat majetku nájemníků, ale i majetku majitele bytu.

Nemá cenu uzavírat dvojí pojištění. Pokud budete mít pojištění domácnosti sjednané vy i nájemník a dojde k pojistné události, není beztak možné čerpat dvě pojistné plnění na jednu domácnost.

Pojištění uzavírá nájemník jako uživatel domácnosti, a pojišťuje jak své věci, tak věci majitele, které má v užívání. Nezapomeňte proto v nájemní smlouvě nebo její příloze přesně vypsat, co v bytě patří vám (a stojí za pojištění).

Co když se nájemník nepojistí?

Majitel bytu nemůže nájemníka k pojištění nutit. V nájemní smlouvě ale může být sjednáno, že nájemník pojištění domácnosti uzavře. Pokud dojde k poškození vybavení bytu a vy zjistíte, že tento bod nájemní smlouvy by porušen, neznamená to, že musíte vypovídat nájemní smlouvu. Škody na svém majetku budete vymáhat na nájemci. Pokud ho ovšem příslušný bod nájemní smlouvy k pojištění ponoukne, je to pro vás lepší: pojišťovna mívá dostatek peněz při sobě, o nájemci to úplně platit nemusí – a dohadovat se na splátkách a podobně, to není nikdy příjemná věc. Jako argument můžete použít, že cena pojistky se nepohybuje v nijak vysokých částkách, průměrná cena běžného pojištění odpovědnosti a domácnosti je okolo 600700 Kč ročně.

A když nájemník nemá v bytě trvalé bydliště?

Pojištění odpovědnosti ani domácnosti není nijak vázáné na trvalé bydliště ani na majitele bytu, proto stačí prohlášení, že nájemník byt obývá po většinu dní v roce a pojištění může uzavřít.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti pokrývá nehody, které pojištěnec způsobil třetí osobě. Pokud jde o bydlení, může jít například o vytopení bytu pod tím vaším, poničení sousedního bytu následkem zaviněného požáru ve vašem bytě nebo jiné zničení či poškození majetku třetí osoby.

I tentokrát platí, že by bylo vhodné, aby toto pojištění uzavřel přímo nájemník, uživatel bytu. 

Příklad

Kdy se hodí pojištění odpovědnosti

Martin má malý byt a má rád klid. Velice nerad se o něj nechává připravit zvuky automatické pračky. A tak radši nechává prádlo prát, zatímco je v práci. Jednoho dne ho ale navečer čeká vytopený byt. A nešťastní sousedé, kterým poničil stropy i podlahu.

Tip!

Existují situace, kdy se může pojištění odpovědnosti hodit i majiteli bytu. Těmi případy jsou období, kdy je byt neobsazený. I tehdy může dojít k neočekávané havárii vody a veškerá zodpovědnost je pak na majiteli.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti, jak bylo řečeno, se týká všeho, co je pevnou součástí bytu. Kromě stěn, příček a podlah se do něj většinou ještě počítají kotle, radiátory a podobně. Pojištění nemovitosti si sjednává sám majitel.

Příklad

Kdy se hodí pojištění nemovitosti

Tomáš má několik bytů, které pronajímá. Z neznámých důvodů v jednom z nich vypukl požár. Kompletně zničil všechny příčky ze sádrokartonu, hasicí prostředky udělaly své na podlahách a samozřejmě se musí komplet vymalovat…

Seriál

Jak dobře pronajmout byt

Přemýšlíte, že budete vydělávat peníze pronajímáním domu, bytu nebo jen pokoje? Náš seriál vám pomůže zorientovat se a dělat správná rozhodnutí. Už pronajímáte? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod články.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

jak dobře pronajmout byt

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

Od pondělí 11. dubna lze žádat o „příspěvek na solidární domácnost“. Nakonec to půjde jen online, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

16. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

7. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

Postup oznámení o zvýšení ceny – tedy to, jak dodavatel musí informovat spotřebitele – má pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok, zdůrazňuje Energetický... celý článek

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

10. 2. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

Zdražují nemovitosti i hypotéky. A jak kvůli tomu klesá dostupnost vlastního bydlení, roste zájem o nájmy. Jak to s nimi vypadá?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.