Jak dobře pronajmout byt. Co by měl pojistit majitel, co nájemník

Tomáš Brychta | rubrika: Seriál | 22. 11. 2017 | 2 komentáře
Pronajímáte nebo budete pronajímat byt? Nezapomeňte na jeho pojištění. Víme, kdo nese odpovědnost za škody nejenom ve vašem bytě, ale i u sousedů. A jak následky případných škod minimalizovat.
Jak dobře pronajmout byt. Co by měl pojistit majitel, co nájemník

Jako majitelé bytu, který má nájemníky a který má také nějaké sousedy, byste měli myslet hned na trojí pojištění: pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Které z nich musíte sjednat vy jakožto majitelé, které zůstane na nájemníkovi? A co když se nájemník nepojistí?

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti nejsou totéž. Když pojišťováci vysvětlují rozdíl, používají někdy jednoduchou pomůcku: když byt otočíte vzhůru nohama, tak to, co vypadne, je domácnost. Co zbude, je nemovitost. Jinými slovy: pojištění domácnosti se týká movitých věcí, věcí, které nejsou pevně spojené s podlahou a dají se odnést. Zahrnuje vnitřní vybavení bytu a osobní věci členů domácnosti.

Příklad

Kdy se hodí pojištění domácnosti

Paní Jana si pronajala 2+1 se základním vybavením. Ostatní nábytek a elektroniku si pořídila sama. Když byla Jana na dovolené, do jejího bytu se vloupali zloději. Elektroniku si odnesli a nábytek poničili.

Tomáš Brychta

Tomáš Brychta

Vystudoval obor finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia pracoval jako obchodní zástupce v různých firmách, v posledním roce vysoké školy se stal spolumajitelem a jednatelem firmy TRIVIO, která obchoduje s módou a na webu uspěla s e-shopem Chlapská zásilka.cz. Na sklonku roku 2014 spoluzakládá společnost UlovDomov.cz.

U Jany z příkladu to ovšem bylo jednoduché: poškozené a ukradené byly jenom její věci. Co kdyby ale zloději poničili i nábytek pronajímatele? Velmi často to přece bývá tak, že se byt pronajímá částečně nebo úplně zařízený. Když budou zloději obracet byt vzhůru nohama, bude se to nejspíš týkat majetku nájemníků, ale i majetku majitele bytu.

Nemá cenu uzavírat dvojí pojištění. Pokud budete mít pojištění domácnosti sjednané vy i nájemník a dojde k pojistné události, není beztak možné čerpat dvě pojistné plnění na jednu domácnost.

Pojištění uzavírá nájemník jako uživatel domácnosti, a pojišťuje jak své věci, tak věci majitele, které má v užívání. Nezapomeňte proto v nájemní smlouvě nebo její příloze přesně vypsat, co v bytě patří vám (a stojí za pojištění).

Co když se nájemník nepojistí?

Majitel bytu nemůže nájemníka k pojištění nutit. V nájemní smlouvě ale může být sjednáno, že nájemník pojištění domácnosti uzavře. Pokud dojde k poškození vybavení bytu a vy zjistíte, že tento bod nájemní smlouvy by porušen, neznamená to, že musíte vypovídat nájemní smlouvu. Škody na svém majetku budete vymáhat na nájemci. Pokud ho ovšem příslušný bod nájemní smlouvy k pojištění ponoukne, je to pro vás lepší: pojišťovna mívá dostatek peněz při sobě, o nájemci to úplně platit nemusí – a dohadovat se na splátkách a podobně, to není nikdy příjemná věc. Jako argument můžete použít, že cena pojistky se nepohybuje v nijak vysokých částkách, průměrná cena běžného pojištění odpovědnosti a domácnosti je okolo 600700 Kč ročně.

A když nájemník nemá v bytě trvalé bydliště?

Pojištění odpovědnosti ani domácnosti není nijak vázáné na trvalé bydliště ani na majitele bytu, proto stačí prohlášení, že nájemník byt obývá po většinu dní v roce a pojištění může uzavřít.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti pokrývá nehody, které pojištěnec způsobil třetí osobě. Pokud jde o bydlení, může jít například o vytopení bytu pod tím vaším, poničení sousedního bytu následkem zaviněného požáru ve vašem bytě nebo jiné zničení či poškození majetku třetí osoby.

I tentokrát platí, že by bylo vhodné, aby toto pojištění uzavřel přímo nájemník, uživatel bytu. 

Příklad

Kdy se hodí pojištění odpovědnosti

Martin má malý byt a má rád klid. Velice nerad se o něj nechává připravit zvuky automatické pračky. A tak radši nechává prádlo prát, zatímco je v práci. Jednoho dne ho ale navečer čeká vytopený byt. A nešťastní sousedé, kterým poničil stropy i podlahu.

Tip!

Existují situace, kdy se může pojištění odpovědnosti hodit i majiteli bytu. Těmi případy jsou období, kdy je byt neobsazený. I tehdy může dojít k neočekávané havárii vody a veškerá zodpovědnost je pak na majiteli.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti, jak bylo řečeno, se týká všeho, co je pevnou součástí bytu. Kromě stěn, příček a podlah se do něj většinou ještě počítají kotle, radiátory a podobně. Pojištění nemovitosti si sjednává sám majitel.

Příklad

Kdy se hodí pojištění nemovitosti

Tomáš má několik bytů, které pronajímá. Z neznámých důvodů v jednom z nich vypukl požár. Kompletně zničil všechny příčky ze sádrokartonu, hasicí prostředky udělaly své na podlahách a samozřejmě se musí komplet vymalovat…

Seriál

Jak dobře pronajmout byt

Přemýšlíte, že budete vydělávat peníze pronajímáním domu, bytu nebo jen pokoje? Náš seriál vám pomůže zorientovat se a dělat správná rozhodnutí. Už pronajímáte? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod články.

 

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Oblíbená témata

jak dobře pronajmout byt

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

7. 7. 2021 | Viktor Mejzlík | 5 komentářů

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Brno rychle dohání Prahu v ceně nemovitostí. I přesto je stále výhodnější pořídit investiční byt právě v moravské metropoli.

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

Před několika lety rozšířil developer Lubomír Šilhavý svou nabídku kanceláří o coworkingová centra WorkLounge. Teď chce flexibilním profesionálům nabídnout coliving. Komunitní bydlení... celý článek

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

13. 5. 2021 | Vladimír Zuzák | 4 komentáře

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

Jak je na tom český realitní trh po roce s koronavirem? Co se teď víc vyplatí: pronajmout, nebo raději prodat? Tato otázka nemá univerzální odpověď. Každý kraj, město a vesnice jsou... celý článek

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

3. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

Průměrná tržní cena bytů loni stoupla meziročně téměř o 13 procent. Rodinné domy zdražily o desetinu a pozemky o více jak 13 procent. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.