Jak dobře pronajmout byt. Přepis energií na nájemníka: pro a proti

Tomáš Brychta | rubrika: Seriál | 8. 11. 2017 | 9 komentářů
Vyplatí se přepisovat dodávky energií na nájemníka, nebo je jednodušší, aby je měl pod kontrolou pronajímatel? Obě varianty mají svá pro i proti a my vám je představíme.
Jak dobře pronajmout byt. Přepis energií na nájemníka: pro a proti

Energie jsou napsané na nájemce

Na nájemce můžete nechat přepsat dodávky elektřiny a dodávky plynu. Zákon neumožňuje na nájemce převést platby za vodné, stočné a teplou vodu z tepláren.

Pokud se v nájemní smlouvě dohodnete, že nájemci jako pronajímatel nezajišťujete dodávky energií, výhoda je jasná. Máte to bez starostí. Když se energie přepíšou na nájemce, ten si sám vybírá dodavatele, uzavírá s ním smlouvu na své jméno, sám mu platí zálohy a sám inkasuje přeplatky nebo dorovnává nedoplatky.

Jenže v tom je samozřejmě také ten háček: věc nemáte vůbec pod kontrolou. Když pak nájemce za energie neplatí, dodavatel může odpojit měřidla, a to úplně bez vašeho vědomí.

I když je tento způsob pro pronajímatele v podstatě bezstarostný, stále nese riziko toho, že do vztahu nájemce a dodavatele nevidí. V případě, že dodavatel nedostane uhrazeny zálohové platby, může dojít k odpojení měřidel, a to zcela bez vědomí majitele bytu. Jejich opětovné zapojení znamená samozřejmě náklady a čas.

Tip!

Do nájemní smlouvy lze připsat ustanovení, že odpovědnost za odpojení měřidel a náklady na znovupřipojení ponese ten, kdo odpojení zapříčinil. Zařídit opětovné připojení a vyrovnat se za něj s dodavatelem bude sice muset stále pronajímatel, má ale lepší pozici pro vymáhání těchto nákladů po nájemci.

Plusy a minusy z pohledu pronajmatele

Výhody

 • nehlídáte, zda platby na zálohy přicházejí a odcházejí, jak mají
 • neřešíte vyúčtování
 • při zvýšení záloh nemusíte měnit nájemní smlouvu a příkazy v bance
 • po ukončení nájmu nepřepočítáváte odběry
 • nenesete riziko nedoplatků a dluhů za energie a nevymáháte je

Nevýhody

 • když se nájemník odstěhuje, musíte energie zase přepsat na sebe
 • riziko demontáže měřidel, když nájemce neplatí
 • starosti s případným znovupřipojením, které může trvat i několik dní

V případě přepisu energií na nového nájemce není nutná osobní účast nájemce minulého. Nový žadatel bude potřebovat k vyřízení občanský průkaz, nájemní smlouvu a žádost o připojení. Od bývalého nájemce bude potřebovat žádost o přerušení dodávky energií, návrh na ukončení smlouvy a jeho plnou moc.

Energie jsou napsané na pronajímatele

V tomto případě poskytuje veškeré služby nájemci přímo pronajímatel. Smlouva s dodavatelem energií je psána na jeho jméno, od nájemníka sám vybírá zálohové platby. Výšku těchto plateb si stanovuje v nájemní smlouvě. Když se výška zálohových plateb zvedne, je nutné tuto skutečnost reflektovat úpravou nájemní smlouvy nebo jejím dodatkem.

Tip!

V případě, že se pronajímatel rozhodne nechat si energie přepsané na sebe, doporučujeme provádět pravidelnou kontrolu měřidel. V případě nadměrné spotřeby pak můžete zavčasu upozornit nájemníka na rizika budoucích nedoplatků.

Tomáš Brychta

Tomáš Brychta

Vystudoval obor finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia pracoval jako obchodní zástupce v různých firmách, v posledním roce vysoké školy se stal spolumajitelem a jednatelem firmy TRIVIO, která obchoduje s módou a na webu uspěla s e-shopem Chlapská zásilka.cz. Na sklonku roku 2014 spoluzakládá společnost UlovDomov.cz.

Pokud se pronajímatel rozhodne nechat energie napsané na sebe, podstupuje poměrně vysoké riziko: je povinný platit zálohové platby, bez ohledu na to, jestli mu nájemník domluvené zálohy sám platí nebo ne.

Nijak příjemnou povinností je pak jednou ročně, po skončení zúčtovacího období, zálohy vyúčtovat. Pokud energetická společnost požaduje uhradit nedoplatek, požaduje to pochopitelně opět po pronajímateli, který pak tento náklad přeúčtovává svému nájemci. Pokud vzniknul přeplatek, i ten je třeba „zúřadovat“.

Tip!

Doporučujeme zálohy „nastřelit“ trochu výš, minimalizuje se tak riziko nedoplatků. A po ročním vyúčtování můžete nájemníka příjemně překvapit přeplatkem.

Plusy a minusy z pohledu pronajímatele

Výhody

 • pronajímatel má absolutní přehled o zaplacených zálohách
 • sám si může vybrat dodavatele i cenu
 • má pod kontrolou pravidelnou platbu měsíčních záloh

Nevýhody

 • pronajímatel ručí za veškeré zálohy i nedoplatky
 • nese vysoké riziko dluhů
 • veškeré nedoplatky musí sám zaplatit a následně je vymáhat po nájemci
 • musí řešit a vyúčtovávat přeplatky a nedoplatky na konci zúčtovacího období

Seriál

Jak dobře pronajmout byt

Přemýšlíte, že budete vydělávat peníze pronajímáním domu, bytu nebo jen pokoje? Náš seriál vám pomůže zorientovat se a dělat správná rozhodnutí. Už pronajímáte? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod články.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 11. 2017 2:22, Josef Málek

To je nesmysl. Potřebuje někdo pronájem jen na rok a má si na sebe psát energie?

+32
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

jak dobře pronajmout byt

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Vláda schválila novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

2. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

Vláda navrhuje od začátku roku další zvýšení příspěvku na bydlení. Změny mají pomoct hlavně domácnostem o jednom či dvou členech a navíc taky Pražanům, kteří jsou nynějším výpočtem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.