Jak dobře pronajmout byt. Přepis energií na nájemníka: pro a proti

Tomáš Brychta | rubrika: Seriál | 8. 11. 2017 | 9 komentářů
Vyplatí se přepisovat dodávky energií na nájemníka, nebo je jednodušší, aby je měl pod kontrolou pronajímatel? Obě varianty mají svá pro i proti a my vám je představíme.
Jak dobře pronajmout byt. Přepis energií na nájemníka: pro a proti

Energie jsou napsané na nájemce

Na nájemce můžete nechat přepsat dodávky elektřiny a dodávky plynu. Zákon neumožňuje na nájemce převést platby za vodné, stočné a teplou vodu z tepláren.

Pokud se v nájemní smlouvě dohodnete, že nájemci jako pronajímatel nezajišťujete dodávky energií, výhoda je jasná. Máte to bez starostí. Když se energie přepíšou na nájemce, ten si sám vybírá dodavatele, uzavírá s ním smlouvu na své jméno, sám mu platí zálohy a sám inkasuje přeplatky nebo dorovnává nedoplatky.

Jenže v tom je samozřejmě také ten háček: věc nemáte vůbec pod kontrolou. Když pak nájemce za energie neplatí, dodavatel může odpojit měřidla, a to úplně bez vašeho vědomí.

I když je tento způsob pro pronajímatele v podstatě bezstarostný, stále nese riziko toho, že do vztahu nájemce a dodavatele nevidí. V případě, že dodavatel nedostane uhrazeny zálohové platby, může dojít k odpojení měřidel, a to zcela bez vědomí majitele bytu. Jejich opětovné zapojení znamená samozřejmě náklady a čas.

Tip!

Do nájemní smlouvy lze připsat ustanovení, že odpovědnost za odpojení měřidel a náklady na znovupřipojení ponese ten, kdo odpojení zapříčinil. Zařídit opětovné připojení a vyrovnat se za něj s dodavatelem bude sice muset stále pronajímatel, má ale lepší pozici pro vymáhání těchto nákladů po nájemci.

Plusy a minusy z pohledu pronajmatele

Výhody

 • nehlídáte, zda platby na zálohy přicházejí a odcházejí, jak mají
 • neřešíte vyúčtování
 • při zvýšení záloh nemusíte měnit nájemní smlouvu a příkazy v bance
 • po ukončení nájmu nepřepočítáváte odběry
 • nenesete riziko nedoplatků a dluhů za energie a nevymáháte je

Nevýhody

 • když se nájemník odstěhuje, musíte energie zase přepsat na sebe
 • riziko demontáže měřidel, když nájemce neplatí
 • starosti s případným znovupřipojením, které může trvat i několik dní

V případě přepisu energií na nového nájemce není nutná osobní účast nájemce minulého. Nový žadatel bude potřebovat k vyřízení občanský průkaz, nájemní smlouvu a žádost o připojení. Od bývalého nájemce bude potřebovat žádost o přerušení dodávky energií, návrh na ukončení smlouvy a jeho plnou moc.

Energie jsou napsané na pronajímatele

V tomto případě poskytuje veškeré služby nájemci přímo pronajímatel. Smlouva s dodavatelem energií je psána na jeho jméno, od nájemníka sám vybírá zálohové platby. Výšku těchto plateb si stanovuje v nájemní smlouvě. Když se výška zálohových plateb zvedne, je nutné tuto skutečnost reflektovat úpravou nájemní smlouvy nebo jejím dodatkem.

Tip!

V případě, že se pronajímatel rozhodne nechat si energie přepsané na sebe, doporučujeme provádět pravidelnou kontrolu měřidel. V případě nadměrné spotřeby pak můžete zavčasu upozornit nájemníka na rizika budoucích nedoplatků.

Tomáš Brychta

Tomáš Brychta

Vystudoval obor finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia pracoval jako obchodní zástupce v různých firmách, v posledním roce vysoké školy se stal spolumajitelem a jednatelem firmy TRIVIO, která obchoduje s módou a na webu uspěla s e-shopem Chlapská zásilka.cz. Na sklonku roku 2014 spoluzakládá společnost UlovDomov.cz.

Pokud se pronajímatel rozhodne nechat energie napsané na sebe, podstupuje poměrně vysoké riziko: je povinný platit zálohové platby, bez ohledu na to, jestli mu nájemník domluvené zálohy sám platí nebo ne.

Nijak příjemnou povinností je pak jednou ročně, po skončení zúčtovacího období, zálohy vyúčtovat. Pokud energetická společnost požaduje uhradit nedoplatek, požaduje to pochopitelně opět po pronajímateli, který pak tento náklad přeúčtovává svému nájemci. Pokud vzniknul přeplatek, i ten je třeba „zúřadovat“.

Tip!

Doporučujeme zálohy „nastřelit“ trochu výš, minimalizuje se tak riziko nedoplatků. A po ročním vyúčtování můžete nájemníka příjemně překvapit přeplatkem.

Plusy a minusy z pohledu pronajímatele

Výhody

 • pronajímatel má absolutní přehled o zaplacených zálohách
 • sám si může vybrat dodavatele i cenu
 • má pod kontrolou pravidelnou platbu měsíčních záloh

Nevýhody

 • pronajímatel ručí za veškeré zálohy i nedoplatky
 • nese vysoké riziko dluhů
 • veškeré nedoplatky musí sám zaplatit a následně je vymáhat po nájemci
 • musí řešit a vyúčtovávat přeplatky a nedoplatky na konci zúčtovacího období

Seriál

Jak dobře pronajmout byt

Přemýšlíte, že budete vydělávat peníze pronajímáním domu, bytu nebo jen pokoje? Náš seriál vám pomůže zorientovat se a dělat správná rozhodnutí. Už pronajímáte? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod články.

 

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 11. 2017 2:22, Josef Málek

To je nesmysl. Potřebuje někdo pronájem jen na rok a má si na sebe psát energie?

+30
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

jak dobře pronajmout byt

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

4. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 21 komentářů

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

Kdo má nárok na doplatek na bydlení v roce 2022, kolik dělá a kdy o něj můžete přijít? Tady je aktuální přehled.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

27. 12. 2021 | Kateřina Jungvirtová, Jiří Hovorka | 45 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

Když vám náklady na bydlení ubírají velkou část měsíčního příjmu, můžete žádat o příspěvek na bydlení. Poradíme, jak na to.

Kdo dostane příspěvek na bydlení? Ve hře je vyšší limit

13. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení? Ve hře je vyšší limit

Vláda dnes schválila nařízení, kterým se od ledna 2022 navyšují normativní náklady na bydlení. Od nich se odvíjí nárok a výše příspěvku na bydlení. Na něj dosáhnou rodiny, které na... celý článek

Špatně cílená pomoc. Nižší zálohy se nemusí vyplatit

11. 11. 2021 | Jana Divinová | 12 komentářů

Špatně cílená pomoc. Nižší zálohy se nemusí vyplatit

Jste u dodavatele poslední instance a chtěli byste využít možnosti snížit si do konce roku zálohy na energie? Pak počítejte s tím, že se částečně připravíte o slevu DPH. Tu naopak dostanou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.