Má cenu řešit úspory za teplo?

Přituhuje. A tak nezbývá než pomaličku začínat topit. Za nejlevnější palivo se dlouho považuje dřevo, hlavně takové, které si sami naštípáte, ale elektřina nebo zemní plyn podle odborníků taky nejsou k zahození. Především záleží na tom, kde a proč topíte.
Má cenu řešit úspory za teplo?

Univerzální odpověď na to, jaké palivo zvolit, abyste letos v zimě ušetřili, neexistuje. Ani nemůže. Stejně jako v jiných oblastech platí, že je lepší mít na výběr a po zralé úvaze si zvolit ten nejlepší možný způsob, který sedí vám a vašemu domu a také aktuálním možnostem peněženky. Dobré je nepodléhat módnímu diktátu, ale vzít si k ruce kalkulačku a počítat.

Vedle nákladů na samotné topivo, které v zimě spotřebujete, byste měli zahrnout také náklady na údržbu topné soustavy, revizi kotlů nebo návštěvu kominíka. „Volba zdroje tepla je ovlivněna ekonomickou efektivností řešení i přístupem majitele k životnímu prostředí, jeho pocity a zkušenostmi. V zásadě je volba vytápění kombinací ekonomiky a životního stylu,“ připomíná Ivo Kršek ze společnosti E.ON.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Drahý plyn a elektřina? Ne nutně

Plynu a zejména elektřině leckdo nemůže jako zdroji tepla přijít na jméno. A samozřejmě – pokud si pořídíte přímotopy do starého domu, který má v oknech velké fugy, protopíte majlant. Dá to rozum, na to nemusíte být odborník. Na druhou stranu ale elektřina nebo plyn můžou být rozumným zdrojem tepla v dobře zatepleném domě nebo novém domě nízkoenergetickém nebo pasivním.

„Pro malé domečky nebo domy v pasivním standardu je vhodný elektrický kotel nebo přímotopy. Stávající domy můžou jako optimální vytápění využít kondenzační kotel na zemní plyn, podlahové vytápění nebo relativně velké radiátory s rozsáhlou teplosměnnou plochou. Ekonomiku vytápění zlepší regulace včetně regulačních ventilů na radiátorech,“ konstatuje Ivo Kršek.

Podobný postoj k vytápění zaujímá i Jan Truxa, energetický poradce ze společnosti EkoWATT. „V praxi se každému vyplatí něco jiného, protože je omezený prostorem, dostupností paliva, investičními nebo provozními náklady, osobními preferencemi i časovými možnostmi obsluhy,“ říká k výběru vytápění. Co do počtů, vychází podle něho obecně hůře přímotopné elektrické vytápění, zejména v běžných domech nebo bytech. Výhodou ale je, že je levné na pořízení.

„Provozně velmi levné je dobré tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo. Jenže například tepelné čerpadlo je investičně velmi nákladné. Při výběru vhodného systému vytápění je zásadní vlastní spotřeba tepla. Pokud máte pasivní dům, není elektrické vytápění z pohledu nákladů problém na rozdíl od padesát let starého cihlového domku bez zateplení,“ upřesňuje Jan Truxa.

Dotace na nový kotel

Výměnu kotlů v českých domácnostech podporují kotlíkové dotace. Požádat můžete například o příspěvek na nový plynový kondenzační kotel, na tepelné čerpadlo nebo na kotel na pelety. Více informací najdete tady.

Kde čím topit podle odborníků?

Přestože při výběru vytápění nelze podle námi oslovených expertů příliš zobecňovat, požádali jsme je, aby nám uvedli příklady, kdy se jaký zdroj tepla vyplatí. Tady jsou.

  • Pro novostavbu rodinného domu mezi 120 až 150 metry čtverečními plochy je optimálním řešením tepelné čerpadlo. Energeticky nejvíce efektivní je v kombinaci s podlahovým vytápěním a ekvitermní regulací.
  • Do domů v pasivním standardu nebo do malých domků s malou spotřebou tepla se hodí elektrický kotel nebo elektrické přímotopy.
  • Stávající domy s plynovou přípojkou mohou ušetřit s kondenzačním kotlem na zemní plyn. Vhodným řešením je také podlahové vytápění.
  • Pelety jsou ekonomickou variantou vytápění pro domy, které nemají plynovou přípojku.
  • Kdo má přístup k levnému dřevu, dostatečnou venkovní plochu na jeho sušení a uskladnění, může využít zplyňovací kotel na kusové dřevo.
  • Ekonomicky dobře vychází také topení/přitápění dřevem v krbu nebo v krbových kamnech, což lze kombinovat například s elektrickým nebo plynovým kotlem.
  • Levně lze vytápět také hnědým uhlím, z ekologického hlediska ale toto palivo stojí na opačné straně pomyslného žebříčku.

Výpočet: EkoWATT

Vyplatí se pořád řešit úspory?

Podle některých odborníků je už hledání úspor při vytápění pomalu minulostí, lidé zejména v nových domech už na teple nemůžou ušetřit tak zásadní sumy – a mnohem víc řeší u topení komfort. „Topný systém by měl být pohodlný, bezstarostný. Investor by měl zohlednit, zda je k danému typu stavby vhodný. Protože jsou dnešní novostavby energeticky méně náročné než starší domy, mají na přenos tepla specifické nároky. Pro dnešní domy jsou vhodné moderní technologie celoplošného elektrického vytápění, například v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. Energetická náročnost budov je velmi nízká, takže tipy, jak vytápět, už nejsou téma,“ domnívá se Adam Fránka ze společnosti Heatflow.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2017 14:44, deprese

Ono je rozdíl novostavba nebo změna vytápení, záleží na ploše, tepelných ztrátách domu, jestli má bazén apod. Bez dotace se tepelné čerpadlo ani sluneční kolektory nevyplatí. U pasivního domu je TČ úplná blbost.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

bydlení, energie, teplo, topení, vytápění

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

23. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Kanceláře končí, lidi se nevrátí. Tak se to říkalo. Do šestého ročníku soutěže o Kanceláře roku se ale přihlásilo sedmdesát účastníků. Kanceláře se dál budují. Nahlédněte do galerie... celý článek

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.