Ententýky. Komu po Novém roce zdraží elektřina

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 23. 11. 2017 | 5 komentářů
Zatímco jindy v tuto dobu by nás dodavatelé elektřiny lákali na akční nabídky a nižší ceny, letos je podivné ticho. Cena elektřiny totiž šplhá nahoru. Komu v roce 2018 zdraží a komu ne?
Ententýky. Komu po Novém roce zdraží elektřina

Když se podíváte na graf, který zobrazuje vývoj ceny elektřiny na pražské energetické burze, vypadá to, jako by se šplhala na poměrně strmou horu. 

Loni v prosinci se megawatthodina na burzách prodávala kolem 25 eur, aktuální cena je mezi 36 až 38 eur za megawatthodinu.

Zdroj dat: pražská energetická burza PXE

Proč by nás mělo zajímat, co dělala elektřina na burzách v pomalu končícím roce? Protože právě tehdy ji dodavatelé nakupují na příští rok. Jaké ceny od nich jako spotřebitelé dostaneme, tak záleží na tom, jak výhodně ji obchodníci s energiemi nakoupí. Dlužno ale podotknout, že cenu elektřiny neurčují jen dodavatelé. Nyní se bavíme o silové elektřině, její cena odpovídá menší polovině toho, co najdeme ve svém vyúčtování. Zbytek tvoří daně a regulované poplatky, které každý rok stanovuje Energetický regulační úřad. Ty jsou neměnné a neovlivníte je ani změnou dodavatele.

Z čeho se skládá cena elektřiny na faktuře

Regulované ceny (vyhlašuje Energetický regulační úřad)

  • Distribuce – cena podle spotřeby a zvolené distribuční sazby a fixní měsíční platba za jistič (poplatek za rezervovaný příkon). Tyto poplatky jdou na účet místně příslušného distributora (tedy „provozovatele drátů“), tím je buď ČEZ Distribuce, PRE Distribuce či E.ON Distribuce)
  • Ostatní služby – poplatek za systémové služby (na účet ČEPS [české přenosové soustavy], akciové společnosti plně ve vlastnictví státu), poplatek za služby operátora trhu (na účet operátora trhu), poplatek na obnovitelné zdroje energie (přerozdělovaný provozovatelům podporovaných zdrojů).

Neregulované ceny (jsou předmětem dohody zákazníka a dodavatele)

  • Silová elektřina – cena podle spotřeby a fixní měsíční platba dodavateli. Tyhle peníze jdou na účet dodavatele.

Daně

  • Spotřební daň z elektřiny
  • Daň z přidané hodnoty, 21 procent ze všeho vypsaného výš

„Růst cen vypadá velmi dramatický, ale musíme si uvědomit, že z dlouhodobého pohledu je cena elektřiny kolem 36 eur za megawatthodinu stále relativně nízká,“ konstatuje Linda Beránková ze společnosti E.ON Energie.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Zdražuje energetické uhlí

Zdražení elektřiny na energetických burzách má několik důvodů. Vedle rostoucí poptávky po energiích, která je způsobená hospodářským růstem, sehrálo svoji roli i mrazivé počasí na začátku letošního roku. Do cen se promítlo i zdražení energetického uhlí a současně snížení objemu výroby energií. „Evropa i Česká republika v současnosti procházejí příjemnou částí ekonomického cyklu, tedy prosperitou, stoupá spotřeba, a tím pádem také ceny. Tomu odpovídá zdražování elektřiny na velkoobchodních burzách,“ dodává Petr Woff, analytik portálu KupníSíla.cz.

Jan Schindler, analytik kalkulátoru na TZB-info.cz, upozorňuje také na další důvody zdražování elektřiny. „Na burzách je cena elektřiny nyní vysoká především ve Francii. To souvisí s plánovanými i neplánovanými odstávkami francouzských jaderných elektráren a očekávanou chladnější zimou,“ upřesňuje.

Když se podíváme na vývoj ceny silové elektřiny v letošním roce, od ledna zdražila megawatthodina téměř o 30 procent. Dodavatelé se ale přesto stále zdráhají nastínit, co budou příští rok domácnostem a firmám nabízet. „Jaký bude vývoj cen v příštím roce, nelze přesně předpovědět, ale všechno nasvědčuje tomu, že doby, kdy elektřina spíše zlevňovala, jsou minulostí. Ve výhodě budou ti dodavatelé, kteří nakoupili dostatek elektřiny v předstihu a budou moci zákazníkům nabídnout zajímavé ceny. Nárůst cen určitě nepocítí ti zákazníci, kteří mají smlouvu s fixací ceny elektřiny,“ dodává Linda Beránková.

Radši si sníží marži, než aby zdražili

Dodavatelé nakupují elektřinu vždycky s předstihem na další období, proto se ani zdražení energií na burzách nemusí projevit hned. Obchodníci se navíc podle analytiků budou bát zdražovat, protože nechtějí dát svým zákazníkům důvod ke změně dodavatele. „Naše legislativa poměrně hodně chrání spotřebitele, takže předpokládám, že prozíraví dodavatelé raději sníží svoje marže, než aby zatěžovali koncového odběratele, a dávali mu tak právo na ukončení smlouvy,“ doplňuje Petr Woff. Odkazuje tím k ustanovení v energetickém zákoně, který říká, že pokud dodavatel zdraží, zákazník od něho může ve zkrácené lhůtě odejít. Takto lze vypovědět i smlouvy uzavřené na dobu určitou a zbavit se tak například nevýhodných smluvních podmínek.

Podle Jiřího Gavora, analytika společnosti ENA, by si domácnosti u silové elektřiny v roce 2018 mohly připlatit v průměru kolem pěti procent. „Silová elektřina ale tvoří jen zhruba 40 procent z celkové ceny. Při započtení dalších poplatků tak celková částka na fakturách vzroste pouze o dvě až tři procenta. Celkově se tedy zákazníci určitě nemusí obávat žádného cenového šoku. Konkurenční boj zřejmě obchodníkům neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen elektřiny do koncových tarifů pro zákazníky. A to i za cenu poklesu obchodní marže,“ dodává.

Nejvíc by se změna ceny elektřiny mohla dotknout velkých zákazníků, kteří nemají uzavřený kontrakt na dodávku elektřiny na rok 2018, protože aktuální nabídky dodávky elektřiny jsou nyní už vyšší, než byly například letos na jaře.

A jak na tom budou domácnosti? Záleží, jaké ceny elektřiny a tarify aktuálně mají. „Pokud má zákazník smlouvu, podle níž fixace ceny končí v dohledné době, například do konce roku 2017, musí bohužel očekávat, že cena na další období bude už vyšší. Zákazník, který uzavřel smlouvu s fixací ceny minimálně pro rok 2018, se navýšení platby za elektřinu jako takovou obávat nemusí. Řada zákazníků má smlouvu bez fixované ceny, ani oni se ale nemusí obávat velkého nárůstu ceny. Navíc zákazníci profitují z aktuálního posilování kurzu české koruny,“ uvádí Linda Beránková.

Fixace? Ne vždy se vyplatí

Pokud elektřina nyní zdražuje a podle některých názorů může růst i v následujících letech, vyplatí se zamrazit si ceny na současné hladině? Tedy zajistit si smlouvy na dobu určitou s fixovanou cenou elektřiny? „Nabídky na fixované ceny na dobu určitou bývají levnější než smlouva na dobu neurčitou. Skrývá se za tím ale riziko automatického prodlužování smlouvy a tím i ztráta možnosti volby ještě výhodnějšího dodavatele,“ upozorňuje Jiří Gavor.

Ani s nabídkami na slevy to aktuálně u energetických firem není tak žhavé, jak to bývalo. „Dodavatelé se nyní již nepředhánějí v nabídce co nejlevnějších cen energií. Rovněž nabídka fixních cen elektřiny není tak zdůrazňována jako v minulosti. Naopak se zdá, že nabídky produktů se smlouvou na dobu neurčitou se stávají populárnější a je zdůrazňována svoboda zákazníka,“ uzavírá Jan Schindler.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.