Přiznání k dani z nemovitostí
Říká se jí daň z nemovitosti, ale přesně je to daň z nemovitých věcí. Mezi českými daněmi je výjimečná tím, že se platí dopředu. Termín podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je 31. ledna 2024, daň z nemovitosti je potřeba uhradit do konce května nebo ve dvou dávkách do konce května a listopadu (s výjimkami pro zemědělce). Formulář daně z nemovitosti se vyplňuje jen jednou v roce po nabytí nemovitosti, další roky finanční úřad jen vyměřuje daň. Znovu se přiznání k dani z nemovitých věcí podává, když se změní okolnosti, které ovlivňují výpočet daně. Letos ale u některých nemovitostí majitele čeká výjimka: přiznání budou muset podat, i když se u nich nic nezměnilo: Máte garáž, chalupu nebo pronajímáte dům? Pozor na změny daně.
Aktuální daňové formuláře pro kalendářní rok 2024
Kdy se podává daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává do konce ledna toho roku, na který se platí. Dělá se to ale jen jednou, v roce, který následuje po roce, kdy jste nemovitost nabyli nebo zkolaudovali. Pak už finanční úřad jen posílá zprávu o vyměřené dani, složenkou datovou schránkou nebo na vyžádání e-mailem (žádost najdete výš mezi formuláři pro daň z nemovitostí). Znovu se formulář daně z nemovitých věcí vyplňuje a podává, když se změní některé okolnosti, které ovlivňují výpočet daně.Kdy se musí podat nové přiznání k dani z nemovitých věcí?
Nové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává, když se mění okolnosti, které ovlivňují její výpočet. Jde zejména o výměru pozemku, způsob užívání stavby nebo pokud se ke stavbě přistavují patra a podobně. Výpočet daně sice ovlivňuje také případná změna místního koeficientu, ale kvůli němu se nové přiznání vyplňovat nemusí, finanční úřad sám nový koeficient zahrne do výpočtu.Kdo musí platit daň z nemovitosti?
Zákon o dani z nemovitých věcí říká, že existuje dvojí daň z nemovitých věcí
- daň z pozemků,
- daň ze staveb a jednotek.
Stavbami a jednotkami se zjednodušeně myslí domy a byty. A všichni vlastníci pozemků, staveb a jednotek jsou povinni odvádět z nich daň. Výjimky osvobozené od daně z nemovitých věcí uvádí zákon o dani z nemovitých věcí v § 4.
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitostí?
Finanční správa doporučuje vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronického podání pro Finanční správu (EPO) na internetových stránkách mojedane.cz, kde sice nenajdete vyplněný vzor přiznání k dani z nemovitosti, ale k dispozici je aplikace průvodce daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí, který vás vyplněním přiznání provede krok za krokem za použití návodných otázek.Jak se přihlásit k dani z nemovitých věcí?
Jednoduše vyplněním svého prvního přiznání k dani z nemovitostí. Můžete ho podat osobně na finanční úřad v kraji, kde nemovitost leží, můžete ho tam poslat poštou, případně můžete využít elektronické podání. Elektronicky se k dani z nemovitostí můžete přiznat datovou schránkou nebo pomocí webu mojedane.cz. Tam se můžete přihlásit prostřednictvím identity občana – s pomocí elektronického občanského průkazu s aktivovaným čipem, službou MojeID nebo třeba prostřednictvím bankovní identity.