Daň z nemovitých věcí: Kolik zaplatíte v roce 2016
10. 12. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Kdo musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitých věcí, už od nás víte. Dnes se podíváme na to, kolik v roce 2016 na dani z nemovitosti zaplatíte.
Daň z nemovitých věcí zahrnuje daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Je to jediná daň, která se platí předem – přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2016 je třeba podat do konce ledna. Přesněji: do prvního února, protože poslední lednový den připadá na víkend.
Povinnost se však netýká zdaleka všech majitelů nemovitostí; u většiny stačí, když daň prostě zaplatí.
Čerstvé formuláře pro rok 2016 na Peníze.cz:
A další užitečné formuláře ke stažení
Přiznání k dani z nemovitých věcí musí v roce 2016 podat ten, kdo v roce 2015 nabyl – koupil nebo dostal – nemovitost. Předmětem daně z nemovitých věcí jsou pozemky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby (tedy budovy a inženýrské stavby vyjmenované v příloze zákona o dani z nemovitých věcí) a jednotky (byty nebo nebytové prostory). Přiznání podává (a daň platí) ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k prvnímu lednu daného roku.
Uživatel pozemku je (namísto vlastníka) poplatníkem daně z nemovitosti v případě, že vlastník není známý.
Daňové přiznání musíte podat i v případě, že jste k nemovitosti přišli už v dřívějších letech, ale v roce 2015 se „měnily skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně“. Třeba jste přistavovali a změnila se výměra nemovitosti nebo se z pole stala stavební parcela. Jestli se na vaší nemovitosti v roce 2015 nic významného nezměnilo a přiznání k dani z nemovitých věcí jste podali už v minulosti, v roce 2016 se vás povinnost netýká. Přiznává se (většinou) pouze jednou, pak už se jen každoročně platí.
Jestli se mění výše daně kvůli nové hodnotě koeficientu platného pro vaši obec, nové daňové přiznání kvůli tomu podávat nemusíte. Finanční úřad má potřebná data k dispozici, jako obvykle pošle složenku s vypočtenou daní.
Novela účinná od ledna 2016 upřesňuje některé technické záležitosti a odpovídá na dřívější nejasnosti v pojmech. Z novinek jen stručně vyzdvihujeme:
Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.
Jak už bylo řečeno výš, čas na podání přiznání k dani z nemovitosti je do pondělí prvního února. Důležité je razítko a datum na obálce – přiznání můžete odeslat ještě v pondělí prvního.
Jestli jste přistavovali nebo jinak měnili výměru či charakter nemovitosti, o zanesení změny do katastru jste žádali ještě v roce 2015, ale k zápisu změn dojde až v roce 2016, lhůta na podání přiznání se protahuje o tři měsíce následující po konci měsíce, ve kterém k zápisu do katastru došlo.
Pokud se s daňovým přiznáním trošku opozdíte (maximálně o pět pracovních dnů) úředníci vám odpustí bez pokuty. Ale jen v případě, že pátý den bude přiznání doručeno finančnímu úřadu – nestačí ho tedy poslední této den lhůty odeslat.
Nechcete se s daněmi mořit sami? Máme adresy těch, kteří vám pomůžou. Najděte svého člověka ve svém okolí:
Když se zpozdíte o víc než pět pracovních dní, zaplatíte penále. Úroky z prodlení dosahují 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení, maximálně však pěti procent daně (a zároveň nanejvýš 300 tisíc korun). Penále dělá minimálně pět set korun.
Záleží ale, jestli úředníci na finančním úřadě vyhodnotí vaše (včas nepodané) přiznání jako opožděné, nebo nepodané. Kdyby ho označili jen za opožděné, pokuta se vám může vyhnout – a to v případě, že její výměra nedosáhne dvou set korun.
Jestli podáváte přiznání k dani nižší než v předchozím roce a opozdíte se, automaticky pokutu nedostanete. Pokud tedy nebudete otálet tak dlouho, že vás budou muset úředníci k podání přiznání vyzývat. Podat byste ho každopádně měli co nejdřív, ideálně v termínu platném pro ostatní.
Správu daně z nemovitostí má na starost čtrnáct finančních úřadů v krajských městech a v hlavním městě Praze, vykonávají ji prostřednictvím svých územních pracovišť. Noví majitelé nemovitostí podávají jen jedno přiznání za všechny své nemovitosti, které leží na území jednoho kraje – a to na územním pracovišti, kde je uložen váš daňový spis. Daň se pak za všechny nemovitosti v daném kraji hradí jednou společnou platbou. Pokud máte nemovitosti v různých krajích, musíte v každém kraji podat přiznání zvlášť.
Územní pracoviště, které spis spravuje, se odvozuje se od vašeho místa pobytu nebo sídla (u právnických osob), respektive od místa či sídla, které bylo správci daně známo před stěhováním spisů (tedy před 15. listopadem 2012). Jestliže tedy máte místo pobytu nebo sídlo ve stejném kraji jako nemovitosti, určuje se územní pracoviště podle vašeho místa pobytu či sídla. Přehled dalších možných variant najdou zájemci v boxu.
Pravidla správy daně z nemovitosti od roku 2013
Přiznání k dani z nemovitých věcí můžete podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, poštou nebo elektronicky. Povinně se elektronická varianta podání vztahuje na ty, kteří mají aktivovanou datovou schránku. Když povinnost porušíte, hrozí dvoutisícová pokuta.
Novinkou od roku 2016 je možnost hradit daň z nemovitosti prostřednictvím SIPO. Kdo chce možnosti využít, musí odevzdat příslušnému finančnímu úřadu vyplněné Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, a to nejpozději do konce ledna 2016. Součástí oznámení musí být doklad prokazující přidělení spojovacího čísla SIPO. Když oznámení odevzdáte finančnímu úřadu později, budete moct platbu přes SIPO využít až v následujícím zdaňovacím období, tedy v roce 2017.
Jestli chcete platit daň prostřednictvím SIPO na více finančních úřadech, musíte oznámení podat na každý z příslušných krajských finančních úřadů zvlášť. V dalším roce už nové oznámení podávat nemusíte, platby přes SIPO budou automaticky pokračovat – dokud je nezrušíte.
Na úhradu daně z nemovitosti za rok 2016 je každopádně času dost: do konce května. Prodloužená lhůta se vztahuje na chovatele ryb (nikoli akvaristy) a „provozovatele zemědělské výroby“, kteří mají na platbu daně čas do konce srpna.
Když daň přesáhne částku pěti tisíc korun, můžete si (nepovinně, volitelně) platbu rozdělit na dvě části. První půlka je splatná do konce května, druhá do konce listopadu. Pokud je daň nižší než pět tisíc, je třeba ji uhradit do konce května celou.
V případě, že vaše celková daňová povinnost z nemovitých věcí nedosáhne ani třiceti korun, daň neodvádíte.
Až se bude splatnost daně z nemovitých věcí za rok 2016 blížit, včas vás upozorníme a přineseme detailní návod, jak postupovat (informovali jsme vás i v roce 2015). Pokud si tedy nevyřídíte platbu přes SIPO, pak nebudete muset nic víc řešit.
Kolik na dani z nemovitých věcí za rok 2016 zaplatíte a ve kterých městech se mění koeficienty, které výši daně ovlivňují, si na Peníze.cz přečtete zde:
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 1. 2016 15:23, Barbora
Dobrý den,
Loni jsem, spolu se sestrou zdědila polovinu rodinného domu. Chtěla bych se zeptat, jak se v tomto případě podává přiznání k dani z nemovitosti? Musím ho podat já i sestra? Nebo stačí, aby daňové přiznání podala jenom jedna?
Velice děkuji za odpověď,
Barbora
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
5. 1. 2016 10:58, Eliška Volánková
podáváte vždy na finanční úřad, kam patří nemovitost, nikoliv, kde máte trvalé bydliště.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.