Restaurace: Zdražíme. Kvůli evidenci tržeb

| rubrika: Aktuálně.cz | 29. 11. 2015 | 67 komentářů
Tři čtvrtiny restaurací údajně kvůli elektronické evidenci tržeb v příštím roce zdraží.

Většina podnikatelů v pohostinství plánuje příští rok zvýšit ceny. Odůvodňují to náklady spojenými s evidencí tržeb. Vyplývá to z velké ankety Hospodářských novin. Ministr Andrej Babiš ale tvrdí, že náklady budou zanedbatelné. Od evidence tržeb si slibuje o deset miliard ročně vyšší výběr daní. Podle Babišovy náměstkyně Hornochové budou skutečným důvodem zdražení dosud nepřiznávané tržby.

Očima podnikatelů

A jak to vidí sami podnikatelé? Právě jich se zavedení elektronické evidence tržeb dotkne nejvíc. Andrej Babiš plánuje vybrat miliardy korun navíc. Co tomu říkají jeho pokusní králíci? A kolik je to bude stát? Ptáme se v naší anketě malých i velkých:

Tři čtvrtiny restauratérů z celého Česka plánují v příštím roce zdražit, nejčastěji o dvacet procent. Vyplývá to z ankety Hospodářských novin, na niž odpovědělo padesát ze 150 oslovených podnikatelů. Plán zdražit zdůvodňují zaváděním elektronické evidence tržeb. Ta – pokud se ji vládě podaří protlačit Sněmovnou – začne fungovat nejdříve po letních prázdninách.

Novinka prosazovaná ministrem financí Andrejem Babišem má bojovat s daňovými úniky. Než dostane zákazník účtenku, digitálně ji orazítkuje server Finanční správy. Majitelé restaurací tvrdí, že to zvýší jejich náklady. „Elektronická pokladna nás bude stát 40 tisíc, rychlý internet 500 korun měsíčně, nákup softwaru a jeho aktualizace čtyři tisíce ročně, nepočítám pásky a náplně do tiskárny,“ vypočítává Pavel Hanus z hostince U Jezárka v Suchdole nad Lužnicí.

Babiš nesouhlasí: „Nejmenší podnikatele přijde systém jednorázově nanejvýš na několik tisíc korun nebo na stokoruny měsíčně,“ říká. Tyto výdaje si podnikatelé odečtou z daní, a navíc dostanou jednorázovou paušální slevu pět tisíc. To má pomoct hlavně menším provozům – větší už zpravidla potřebnou technikou vybavené jsou, přibude jim jen odesílání dat o tržbách.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Náměstkyně Hornochová na ministerstvu končí

Simona Hornochová

Na Ministerstvu financí přišel za Babišovy éry o židli kdekdo. Když se ale říkalo – a říkalo se to několikrát – že se houpe pod Simonou Hornochovou, ministr Babiš pokaždé trval na tom, že zůstane jeho náměstkyní, Teď je ale všechno jinak, Hornochová, která měla na starost mimo jiné i projekt elektronické evidence tržeb, se nepřihlásila do nového výběrového řízení a ve funkci končí. Prý ji k tomu vyzval sám Babiš. Ministerstvo financí ale odmítá, že by její odchod jakkoli ovlivnil další práce na EET. Hornochová prý na ministerstvu bude dál působit už jen jako externí poradkyně pro oblast daní, tedy i evidenci tržeb.

Rozhovor se Simonou Hornochovou čtěte zde:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 67 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 11. 2015 9:24, Bureš

Jó to takhle jednou vznikl úřad Inspekce práce, který měl kontrolovat nelegální zaměstnávání. Zkontroloval mě a uložil pokutu v minimální výši pouhých 250000,- korun. Odvolal jsem se k inspektorům, pak k jejich šéfové, k šéfovi šéfů do Plzně, dokonce do Pentagonu do Opavy. Nic, vše marné, všichni mají tituly a dělají vše zásadně správně. Po třech letech krajský soud rozhodl, že ty hlavy pomazané se mnou neměli vůbec zahajovat správní řízení, tudíž že tomu rozumí jako koza petrželi. Neomluvili se a ani mi neráčili vrátit 1000,- korun nákladů správního řízení. Zlodějina v podání státu. Úřad zůstal, úředníci rovněž a musí si přidat 5%, aby nezhubli. Chce se mi zvracet. EET bude to samé - jen pakárna a hovnajs z toho. Podívejte se na zisky bank a pojišťoven, Agrofertu, kde Bureš na Čapí hnízdo musí brát dotace, protože je takový chudák, že ani nedá z těch jeho pěti miliard majetku sám na svůj barák. Chce se mi zvracet. Voli volí voly.

+52
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 11. 2015 20:52

Hele Petre, od stolu a na papire umi podnikat kazdej debil. Takze i ty.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (67 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.