Přiznání k dani z nemovitých věcí se podávalo do konce ledna, jako vždy se to týkalo pouze nových majitelů nemovitostí a lidí, kteří v loňském roce zásadněji měnili parametry starší nemovitosti.
Ale pozor. Jak majitelé realit vědí, povinnost platit daň z nemovitých věcí každoročně dopadá na všechny vlastníky nemovitostí – bez ohledu na to, jestli daňové přiznání podávali letos nebo už dřív.
Do kdy daň z nemovitosti zaplatit
„Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) na zdaňovací období roku 2015 končí prvního června,“ upozorňuje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Mírnější pravidla platí pouze pro chovatele ryb (nikoli akvaristy) a provozovatele zemědělské výroby, kteří mají na úhradu daně čas až do konce srpna.
K uvedeným datům už od vás finanční úřad musí příslušnou částku mít, nestačí tedy peníze prvního června odeslat. Záleží ale také na výši daně: kdo platí víc, může si platbu rozpůlit. „Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do prvního června. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je splatná ve dvou splátkách, avšak poplatník ji může v prvním termínu zaplatit i najednou,“ upřesňuje Petra Petlachová. Na případnou druhou splátku máte čas do konce listopadu.
Kolik na dani z nemovitosti zaplatíte
Pro výpočet daně z nemovitých věcí platí docela složitý vzoreček. Podrobněji jsme ho vyložili tady:
S počty už si ale nemusíte lámat hlavu, daň jste spočetli v daňovém přiznání. Jakmile přiznání jednou podáte, chodí to každý rok stejně: finanční úřad před splatností daně pošle složenku s vyměřenou výší daně. Stejně je tomu letos. „Poslední složenky by měly být doručeny do schránek dvacátého pátého května,“ říká Petra Petlachová.
Informaci o výši daně (i případném přeplatku nebo nedoplatku) najdete na oddělitelné části složenky, stejně jako adresu územního pracoviště, kde je uložen váš daňový spis k dani z nemovitých věcí. „Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů, najde v téže obálce více složenek,“ objasňuje mluvčí Petlachová.
Může se stát, že na dani letos zaplatíte víc (nebo míň) než loni – třeba proto, že se ve vaší obci změnil koeficient, který výslednou daň ovlivňuje. Mírně se letos zvýšila daň v případě orné půdy, vinic, chmelnic, ovocných sadů, zahrad a trvalých travních porostů. „Poplatníci nejsou z důvodu uvedené změny povinni podávat daňové přiznání, správce daně vyměří daň z moci úřední,“ komentuje mluvčí Generálního finančního ředitelství.
Jak a kde daň zaplatit
Daň můžete zaplatit složenkou na kterékoliv poště. Nebo převodem na účet finančáku, případně hotově v pokladně finančního úřadu (jeho název a adresu najdete na složence).
Když se rozhodnete pro platbu bankovním převodem, zadejte stejné údaje (číslo účtu, variabilní symbol atd.), jako jsou uvedené na složence – s jediným rozdílem: konstantní symbol pro platbu bankovním převodem je 1148, při platbě složenkou 1149.
Novinka od roku 2016: plaťte přes SIPO
V obálce se složenkou byste letos měli najít i letáček informující o novince: možnosti platit daň z nemovitých věcí přes SIPO. Tento způsob úhrady bude možné využívat už napřesrok.
„V rámci informační kampaně obdrží poplatníci společně se složenkou pro placení daně na rok 2015 také informační leták, který obsahuje formulář Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO,“ vysvětluje Petra Petlachová. Kdo bude mít o platbu přes SIPO zájem, odevzdá vyplněný formulář nejpozději do konce ledna 2016 finančnímu úřadu a od příštího roku už bude daň hrazena automatickým inkasem.
Když složenku nedostanete
Jak bylo řečeno, složenku byste měli ve schránce najít nejpozději pětadvacátého května. Jestli nedorazí, obraťte se – telefonicky nebo osobně – na svůj místně příslušný finanční úřad. Stává se, že poplatník zapomene úřadu oznámit měnu bydliště nebo třeba změnu příjmení po svatbě. Složenka se pak nedoručená vrací zpátky na berňák.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 5. 2015 18:09, Tarzan
Jakým právem si vládní mafie nárokuje jednou zdaněný majetek,podílí se snad na opravách ?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
11. 5. 2015 19:13, Nox
Pravem silnejsiho, rekl bych.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.