Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Jana Divinová | rubrika: Co se děje | 19. 5. 2022
Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský trh.
Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Zdroj: Pizza Coloseum

Na trh Start pražské burzy vstoupí během června skupina Coloseum, jedna z největších sítí restaurací v Česku. Investorům nabídne až 38 % svých akcií. Jejich konkrétní počet, cenu a velikost minimálního obchodu – takzvaného lotu – definitivně oznámí až po schválení Českou národní bankou.

Zástupci firmy dnes novinářům řekli, že podílu v maximální výši 38 % odpovídá zhruba 600 tisíc nově emitovaných akcií v hodnotě 75 až 150 milionů korun. Akcie mají být dostupné i pro menší investory, minimální objem nákupu by měl být nastaven okolo 20 tisíc korun. Vedle tradičních možností jako Fio nebo Patria si je zájemci budou moci koupit přes partnerskou společnost Portu.

První informace o chystaném vstupu na burzu se objevily už na podzim 2020, kvůli pandemii koronaviru ale nabral zpoždění. Coloseum se stane historicky první veřejně obchodovanou společností z gastronomického sektoru, která bude své akcie nabízet prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha, respektive jejího menšího trhu Start.

Síť restaurací chce získat více než 100 milionů korun nového kapitálu, aby mohla snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty. V roce 2019 dosáhl obrat skupiny 352 milionů korun a měla téměř 400 zaměstnanců. Během pandemie však tržby klesly o dvě třetiny, firma pak musela zavřít pět z patnácti provozoven a snížit počet zaměstnanců o více než dvě třetiny. Kromě Prahy má restaurace v Ostravě, Liberci, Pardubicích, Teplicích a Kladně. 

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Téměř dva roky restrikcí pod vlivem pandemie měly na gastro segment nezanedbatelný dopad, na druhou stranu oslabený trh nyní nabízí unikátní příležitosti pro toho, kdo disponuje zkušenostmi a kapitálem,“ říká majitel skupiny Coloseum Jan Mužátko. Otevírání restaurací a kaváren je teď podle něj levnější než v minulosti.

„Máme ambiciózní plány, a i proto si jdeme pro peníze formou veřejné nabídky akcií. Chceme, aby i drobní investoři, pravidelní hosté našich provozoven, měli možnost podílet se na dalším rozvoji a stali se spolumajiteli své oblíbené restaurace či kavárny,“ dodává Mužátko. Akcionářům plánuje nabídnout věrnostní kartu, obsahující vedle běžných výhod také speciální slevu pro investory – mluví o cashbacku 0,5 %. 

Menší část získaného kapitálu společnost použije na rozvoj masterfranšízové spolupráce s Caffé Pascucci a uvedení tohoto italského řetězce do Česka. Rodinná firma Caffé Pascucci je výrobce kávy, jehož historie sahá až do roku 1883. Po celém světě má 650 kaváren, nejvíce v Jižní Koreji (550). V Evropě působí vedle domovské Itálie také v Rakousku, Španělsku, na Maltě a Kypru, mimo Evropu ještě v Chile a Číně.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Skupina Coloseum podepsala desetiletou exkluzivní smlouvu pro zastoupení Caffé Pascucci v České republice jako master franšízant – bude tedy mít na starosti rozvoj její sítě a případnou nabídku jednotlivým franšízantům. První kavárna už je v provozu od dubna v pražské Dušní ulici.

V horizontu pěti let skupina plánuje otevření až padesáti vlastních a franšízových kaváren a bister (tedy větší a menší varianta) po celé České republice. Některé bude kombinovat se svými stávajícími restauracemi.

Jan Mužatko vlastní v současné době vlastní 80,8 % akcií Coloseum Holding, zbývající podíl (19,2 %) drží All-Star Holding Limited ze skupiny Wood & Company. Při maximálním úpisu nových akcií by Mužatkův podíl neměl klesnout pod 50 %.

„Na uvedení první restaurační společnosti na pražskou burzu se těšíme. Lidem jsou gastro provozovny blízké, mají je spojeny s příjemnými zážitky a mají chuť do svých oblíbených podniků investovat. Věříme, že tomu bude podobně i v případě akcií Colosea,“ říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Skupinu Coloseum založil v roce 1995 Jan Mužátko. Její historie sahá do roku 1991, kdy začal prodávat nápoje na Karlově mostě. Vedle konceptu vlastních a franšízových restaurací Pizza Coloseum provozuje také Pivovar Národní v Praze. Součástí skupiny je od roku 2020 také velkoobchod Pragogastro. Spravuje i pražskou Občanskou plovárnu či hokejové arény v Liberci, Pardubicích a v Kladně.

Na trh Start pražské burzy letos vstoupí také slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie, která plánuje získat až 800 milionů korun na další rozvoj. Pro peníze od investorů si půjde i společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky, za níž stojí bývalý fotbalista Ivo Ulich se svými bratry. Na Startu v posledních letech uvedly akcie třeba společnosti Pilulka nebo Fixed.zone.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services