Na pražskou burzu míří nová akcie ze Slovenska

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 3. 2022 | 1 komentář
Na pražskou burzu míří nová akcie ze Slovenska
Šéf pražské burzy Petr Koblic a Artur Gevorkyan.
Zdroj: BH Securities

Na pražskou burzu míří nová akcie. Primární veřejnou nabídku (IPO) na červen chystá slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie.

Gevorkyan si na burzu půjde až pro 800 milionů korun, s akciemi se bude obchodovat na menším trhu pražské burzy Start. Další detaily k plánovanému IPO firma zatím neuvedla.

Na Startu nedávno své akcie vydaly také třeba Pilulka a zatím naposledy – na začátku loňského listopadu – Fixed.zone.

Společnost Gevorkyan vznikla v roce 1996 jako rodinný podnik. Dnes má zhruba 150 zaměstnanců a ve výrobním závodě u Banské Bystrice i 60 robotů. Od roku 2010 navýšila své tržby z 4,7 milionů eur na více než 50 milionů eur v roce 2021. Zisk před započtením daní, úroků a odpisů (EBITDA) dělal loni 16 milionů eur.

Prostředky získané z prodeje akcií na burzu firma použije na optimalizaci financování podniku a na vybudování dodatečných výrobních kapacit. „Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ říká Artur Gevorkyan, výkonný ředitel (CEO) a majoritní vlastník společnosti.

Zakladatel nyní vlastní 93 % akcií Gevorkyanu, zbylých 7 % si pak rovným dílem dělí BHS Private Equity Fund a Evropský investiční fond prostřednictvím fondu Jeremie. Česká investiční skupina BHS také Gevorkyanu se vstupem na pražskou burzu radí, už dříve svým klientům nabízela dluhopisy Gevorkyanu. Bohumil Pavlica z BHS nedávno Hospodářským novinám řekl, že plánem je nabídnout na pražské burze menší podíl stávajících akcií a také nové akcie.

„Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Investorům se dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services