Na pražskou burzu míří nová akcie ze Slovenska

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 3. 2022 | 1 komentář
Na pražskou burzu míří nová akcie ze Slovenska
Šéf pražské burzy Petr Koblic a Artur Gevorkyan.
Zdroj: BH Securities

Na pražskou burzu míří nová akcie. Primární veřejnou nabídku (IPO) na červen chystá slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie.

Gevorkyan si na burzu půjde až pro 800 milionů korun, s akciemi se bude obchodovat na menším trhu pražské burzy Start. Další detaily k plánovanému IPO firma zatím neuvedla.

Na Startu nedávno své akcie vydaly také třeba Pilulka a zatím naposledy – na začátku loňského listopadu – Fixed.zone.

Společnost Gevorkyan vznikla v roce 1996 jako rodinný podnik. Dnes má zhruba 150 zaměstnanců a ve výrobním závodě u Banské Bystrice i 60 robotů. Od roku 2010 navýšila své tržby z 4,7 milionů eur na více než 50 milionů eur v roce 2021. Zisk před započtením daní, úroků a odpisů (EBITDA) dělal loni 16 milionů eur.

Prostředky získané z prodeje akcií na burzu firma použije na optimalizaci financování podniku a na vybudování dodatečných výrobních kapacit. „Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ říká Artur Gevorkyan, výkonný ředitel (CEO) a majoritní vlastník společnosti.

Zakladatel nyní vlastní 93 % akcií Gevorkyanu, zbylých 7 % si pak rovným dílem dělí BHS Private Equity Fund a Evropský investiční fond prostřednictvím fondu Jeremie. Česká investiční skupina BHS také Gevorkyanu se vstupem na pražskou burzu radí, už dříve svým klientům nabízela dluhopisy Gevorkyanu. Bohumil Pavlica z BHS nedávno Hospodářským novinám řekl, že plánem je nabídnout na pražské burze menší podíl stávajících akcií a také nové akcie.

„Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Investorům se dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.