I kryptoměny musíte zdanit. Jak na to?

Příjmy z prodeje bitcoinů a dalších kryptoměn podléhají zdanění. Zákon na ně totiž pohlíží jako na zboží. Jak je zahrnout do daňového přiznání?
I kryptoměny musíte zdanit. Jak na to?

Zdroj: Shutterstock

Zákon nevnímá kryptoměny jako peníze. Pohlíží na ně jako na zboží, přesněji řečeno nehmotný movitý majetek. Příjmy z jejich prodeje nebo jiné směny spadají pod §10 Zákona o daních z příjmů – Ostatní příjmy. Konkrétně jde o odstavec 1), písmeno b), odrážku 3 (Ostatní příjmy z úplatného převodu jiné věci).

O autorce

Zdroj: Simplecoin

Kateryna Niedobová je v kryptosvětě jako doma. V roce 2013 stála po boku svého manžela Pavla Niedoby u zrození nejstarší české online směnárny kryptoměn Simplecoin. Ta v současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za koruny nebo eura a připravuje další rozšíření nabídky. Kryptopeněženka se podle Kateryny brzy stane běžnou součástí našich životů podobně jako platební karty.

Daňová sazba na tyto příjmy je 15 %. To platí pro osobu s celkovým příjmem pod 48násobek průměrné mzdy, což pro rok 2021 bylo 1 701 168 korun. S příjmy nad tuto hranici daníte kryptoměny sazbou 23 %, pořád jste na tom ale lépe než například v Rakousku. Tam nově uplatňují plošnou sazbu 27,5 %.

Kdy nemusíte danit kryptoměny:

  • Když je držíte a neprodáváte.
  • Když jste z prodeje neměli žádný zisk.

Kdy naopak kryptoměny danit musíte:

Stručně řečeno, ve všech ostatních případech. Dejte si ale pozor na následující situace. Daně platíte i v těchto případech:

  • Když jste měli zisk nižší než 30 tisíc korun za rok. Na příjmy z kryptoměn se nevztahuje osvobození příležitostných výdělků od daně z příjmů – to se týká jen odstavce 1), písmene a).
  • Když jste je vytěžili – v takovém případě jde o podnikání, které se musí zdanit podle §7 a odvést zdravotní a sociální pojištění.
  • Když jste je neprodali za peníze, ale směnili třeba prostřednictvím kryptosměnárny za jinou kryptoměnu.
  • Když jste je prodali více než tři roky od nákupu. Kryptoměny nejsou akcie a tříletý časový test se v jejich případě neuplatňuje. 
  • Když máte pocit, že o tom nikdo neví. Většina kontrol z finančního úřadu je na anonymní udání, a to může přijít odkudkoli.

Spočítejte si daně jednoduše na kryptokalkulačce

Výši daní z prodeje kryptoměn si musíte spočítat sami. Existuje několik kalkulaček, které vycházejí buď z importovaného CSV souboru, nebo se přímo napojí na vaši kryptopeněženku. Nejoblíbenější je asi CoinTaker, k dispozici je ale také CryptoTax nebo Koinly.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Kateryna Niedobová

V roce 2013 stála po boku svého manžela Pavla Niedoby u zrození nejstarší české online směnárny kryptoměn Simplecoin. Ta v současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za koruny nebo eura a připravuje další rozšíření... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 3. 2022 11:47, Honza

Opravdu by mě zajímalo, z jakého důvodu bych měl danit krypto. Vždyť jsou jako akcie. Rozhodně nebudu danit něco co mi vydělalo. Byl bych blázen, abych platil ty zmetky nahoře co si hrabou do kapes a živí romské občany. Kdepak z krypta nedám ani korunu státu.

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

15. 2. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Nákup za kryptoměny? Z pohledu daní jde o příjem

11. 2. 2022 | Lucie Říhová | 7 komentářů

Nákup za kryptoměny? Z pohledu daní jde o příjem

Mezi odbornou veřejností převládá názor, že jakákoliv směna kryptoměny představuje zdanitelný příjem. Pozor i na nákup zboží nebo služby za kryptoměny.

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

3. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Na rozdíl od akcií nemůžete využít takzvaný časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Poradíme, jak na to.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.