Trh Start pražské burzy dostane dividendový index
23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.
Zdroj: Shutterstock
Svět o víkendu vyhlásil masivní ekonomické sankce kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Chystá se odstřižení vybraných ruských bank od SWIFTu. EU a USA se rozhodly také zmrazit aktiva ruské centrální banky a během pondělí už to také udělaly. K protiruským sankcím se přidalo i Švýcarsko.
Ráno po otevření trhů rubl ztrácel asi třetinu. Následně mu pomohly intervence ruské centrální banky, i tak se následně pohyboval poblíž kurzu 100 rublů za dolar, což je oproti pátku o asi 20 % více.
Vývoj na trzích jsme v pondělí sledovali v online reportáži.
16:56 Pondělí v kostce – komentář Martina Gürtlera, ekonoma Komerční banky
Martin Gürtler
Finanční trhy dnes silně reagovaly na zpřísnění sankcí vůči Rusku, ke kterému přistoupil západ v průběhu uplynulého víkendu. Ty směřují k téměř úplné ekonomické izolaci Ruska od zbytku světa. Shodu nakonec západ nalezl i v dosud nejspornějším bodu, čímž je odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT. To by se prozatím mělo týkat pouze vybraných bank, jejichž seznam není dosud znám. Zmrazen byl také přístup ruské centrální banky k devizovým rezervám u zahraničních institucí a USA dnes navíc zakázaly jakékoliv obchodní aktivity s ruskou centrální bankou.
Jediným zdrojem devizových prostředků tak pro Rusko nyní bude obchod s energiemi, který zatím probíhá bez omezení. Rubl na nové sankce zareagoval v ranních hodinách výrazným oslabením o zhruba 30 %, ke kterému přispěla skutečnost, že řada významných společností a investorů se rozhodla ruský trh opustit. Moskevská burza dnes raději neotevřela, ruské tituly obchodované na zahraničních trzích však zaznamenaly strmý pád.
Velká část ruského finančního trhu podle dostupných informací v důsledku nedostatku likvidity v podstatě nefunguje a ze strany drobných střadatelů dochází k výběrům hotovosti z běžných účtů. Ruská centrální banka ve snaze předejít masivnímu odlivu kapitálu rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 %. Rubl tak v průběhu dne mírně korigoval, i tak se však pohyboval poblíž 100 rublů za dolar, což je oproti pátku o asi 20 % více. Rusko již přistoupilo i k opatřením přímo regulujícím odliv kapitálu ze země.
Výše uvedené způsobilo další výrazný nárůst nejistoty na finančních trzích a rizikovější aktiva tak opět čelila výprodejům. Evropské akciové trhy v průběhu dne odepisovaly zhruba 2 až 3 %, což však lze, vzhledem k okolnostem, považovat za ještě poměrně mírnou reakci. Cena ropy Brent se vrátila nad 100 dolarů za barel. Americký dolar v důsledku zvýšené rizikové averze posílil oproti euru přibližně o 0,5 % a pohyboval se zhruba na úrovni z pátečního rána. Na slabší euro tlačily i obavy týkající se budoucího výkonu evropských ekonomik, které jsou závislé na dovozu energetických komodit z Ruska.
Odklon od rizikovější aktiv se projevil také ve středoevropském regionu. Koruna ztratila cca 1 %, když se obchodovala kolem 25 CZK/EUR. Ještě více pak vůči společné evropské měně ztratil maďarský forint (cca 1,5 %) a polský zlotý (cca 2 %).
Tržní úrokové sazby ve světě vesměs klesaly. Dolarový trh přesto i nadále počítá s relativně strmým růstem úrokových sazeb amerického Fedu, když pro letošek očekává, že sazby vzrostou o čtvrt procentního bodu celkem zhruba šestkrát. Rychle rostoucí ceny komodit totiž pravděpodobně dále urychlí již tak vysokou inflaci.
16:48 Česká národní banka upozornila všechny finanční instituce působící v Česku, aby důsledně dodržovaly všechna opatření zavedená v rámci sankcí proti Rusku.
📌 Zdůrazňujeme, že vzhledem k rychlému vývoji dochází k častým změnám v uplat. opatřeních a nové předpisy nabývají účinnosti v krátkém čase. ČNB očekává, že fin. instituce budou příp. změny neustále sledovat, aby důsledně aplikovaly omezující opatření včasně a v plném rozsahu.
— Česká národní banka (@CNB_cz) February 28, 2022
15:45 Švýcarská vláda se připojuje k protiruským sankcím EU, informuje agentura Reuters.
🇨🇭Švýcarská vláda se přidává k protiruským EU sankcím Znamená to mj. zmražení finančních prostředků Putina et al. ve Švýcarsku - s okamžitou platností.
— Helena Truchla (@helena_truchla) February 28, 2022
Troufla bych si říct, že tohle v Kremlu asi nečekali. Švýcarsko bylo striktně neutrální země, třeba i za druhé světové.
15:34 Válečný zločinec Vladimir Putin vymýšlí, jak zachránit kolabující ekonomiku.
Tohle není z Monty Pythonů.
— Petr Barton (@petr_barton) February 28, 2022
Ruský vladař si pozval guvernéra centrální banky a ministra hospodářství, aby vymysleli reakci na západní sankce.
Zasedací pořádek jistě povede ke konstruktivní diskusi. pic.twitter.com/68SX3Sw2yk
14:30 Vláda Spojených států amerických spustila už dříve avizované sankce proti ruské centrální bance, oznámilo americké ministerstvo financí. Ruská centrální banka je tak odstřižená od aktiv ve Spojených státech. S okamžitou platností mají Američané také zakázané veškeré transakce s ruskou centrální bankou a ruským ministerstvem financí. Připomeňme, že ke stejnému kroku už přistoupila i EU, jak oznámil Finanční analytický úřad.
14:10 Sankční paradox: zmrazení rezerv zvyšuje motivaci Ruska pro prodej surovin do Evropy, říká David Navrátil, ekonom České spořitelny.
Kombinace jen částečného odstřižení Ruska od SWIFT a zmrazení devizových rezerv zvyšuje motivaci Ruska dodávat suroviny do EU, protože příjmy z jejich prodeje jsou de facto jediným zdrojem devizových rezerv, které ruská centrální banka může použít.
— David Navratil (@DavidDnavratil) February 28, 2022
13:42 Česká národní banka oznámila Garančnímu systému finančního trhu, že Sberbank CZ není schopna dostát svým závazkům. Ke slovu tak přijde český systém zákonného pojištění vkladů. Klienti dostanou peníze (v zásadě do přepočtu 100 tisíc eur) z fondu pojištění vkladů, výplata začne nejpozději 9. března. Dění kolem Sberbank CZ detailně sledujeme v tomto textu.
13:14 Jeden z výrazných mikropříběhů dnešního dne píše akcie Erste Bank, což je matka České spořitelny. Akcie Erste v jednu chvíli na pražské burze ztrácela už přes více jak 11 %. Pak se ale ozvalo vedení Erste, že nemá v Rusku nic, co by její hospodaření ohrožovalo a akcie zmenšila ztrátu na současných zhruba 7 %. Mezitím se poprvé od července 2021 dostala krátce pod hranici 800 korun. Ještě v půlce února byla za více jak 1000 korun. Akcie Erste se dopoledne svezla na výrazně negativním sentimentu, který stáhl na rakouské burze dolů i akcie skupiny Raiffeisen. Ty stále ztrácejí přes 13 %, protože zhruba třetina zisku skupiny pochází z Ruska.
Pod 800 Kč jsem navýšil Erste, když se její akcie svezly s Raiffeisen Bank, které Rusko přináší 1/3 zisku. Erste však nemá žádnou expozici na východě.
— Jan Tománek (@JanTomanekFio) February 28, 2022
Naše doporučení jsme nedávno dali do revize ne kvůli Rusku, nýbrž kvůli rychlejšímu zotavení zisku, než jsme projektovali. https://t.co/YmVUzkdOwK
12:39 Rubl se po ranním propadu zhruba o třetinu mírně oklepal. Proč? Odpovídá Petr Bartoň, ekonom skupiny Natland.
• Jakto, že rubl nepokračuje v pádu, a trochu se zotavuje?
— Petr Barton (@petr_barton) February 28, 2022
• 1/3 rezerv centrální bance zůstala.
• RU firmy povinně kupují rubl za 80 % svých deviz.
• Ne všichni, co chtějí prodat své rubly, je nyní mohou ovládat. Nejen kvůli SWIFTu.
• Neznamená to, že sankce nefungují. pic.twitter.com/VzZvGPaZQg
12:44 Technické ukazatele říkají, že pravděpodobnost bankrotu Ruska je teď nadpoloviční.
Pravděpodobnost celkového bankrotu Ruska je právě teď nejvyšší ve sledované historii. Činí 56 %, jak vyplývá z vývoje na trhu s pojištěním proti státním bankrotům. pic.twitter.com/8pIYL55kC7
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 28, 2022
12:27 Státní exportní pojišťovna EGAP oznámila, že od čtvrtka 24. 2. zastavila pojišťování vývozu českých firem do Ruské federace a Běloruska. Důvodem je agrese Ruska vůči Ukrajině a navazující sankce uvalené na Rusko. Zároveň současná bezpečnostní situace nedovoluje pojišťovat vývoz na Ukrajinu.
11:59 Ptáte se, proč se vyřezaní ze SWIFTu netýká všech ruských bank? Vysvětlení nabízí Dominik Stroukal, ekonom společnosti Roger.
Proč nejdou sankce na všechny ruský banky, ale jen na ty největší? Analytici mluví o "nestingu". Pokud některé banky budou fungovat, lidé do nich "zahnízdí" a přeskupí se celý ruský bankovní trh. Část i do zahraničních bank. Omezí se moc velkých bank blízkých Kremlu.
— Dominik Stroukal (@Stroukal) February 28, 2022
11:50 Aktuální vývoj v číslech:
#Erste ty únory nemá zrovna vítězné...
— Pavel Hadroušek (@PHadrousekFio) February 28, 2022
viz. únor 2020 (pandemie) vs. 2022 modrá křivka nyní ,
nicméně dno na dosah? #banky pic.twitter.com/8P7lHP2Ocp
11:20 Plyn z Ruska do Evropy stále proudí. S odkazem na sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom o tom informovala agentura Reuters. I kdyby ne, zimu už by Česko přečkat mělo. Podle ministerstva průmyslu a obchodu má Česko zásoby ropy na více než tři měsíce a plynu na více než měsíc. „Situaci neustále sledujeme a jsme připraveni i na to, že Rusové dodávky energetických surovin do Evropy omezí nebo zastaví. Chci zdůraznit jednu věc – v ČR je dostatek zásob ropy, plynu i paliva do jaderných elektráren,“ uvedl už včera ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že v tuto chvíli by neměly být v přepravě plynu žádné problémy ani na jedné ze čtyř tras. „Trasa přes Ukrajinu je již několik let pro dodávky na zdejší trh používána jen minimálně. 98 až 99 % plynu do naší soustavy za účelem zásobování tuzemského trhu i mezinárodního tranzitu vstupuje do tuzemské soustavy z Německa,“ dodal Síkela.
Nejen Plyn. EU dováží z Ruska třeba i pětinu uranu pro jaderné elektrárny. Zároveň ale Pavel Jégl v textu pro @FINMAG_cz dodává, že uranem se dá dobře zásobit a ČEZ ho má na tři roky. pic.twitter.com/orcR9prdQ7
— Jiří Hovorka (@JiriHovorka) February 27, 2022
Když už jsme u důležitých surovin, tak doplňme, že Rusko má další problém. Čína podle agentury Bloomberg pozastavila nákup ruské ropy.
Čína přestává nakupovat ruskou ropu. I další asijští odběratelé horečně hledají dodavatele na Blízkém východě, kteří by jim nahradili ruské dodávky. Všichni se bojí dalších sankcí na ruskou ropu. Takže Rusové ji nyní nejsou s to prodat ani s velkou slevou. pic.twitter.com/5GOk9OGYhT
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 28, 2022
10:50 Transakce související se správou ruských rezerv už jsou v EU zakázané. Finanční analytický úřad upozornil, že Evropská unie v noci na dnešek publikovala v Úředním věstníku EU nařízení, které je ihned přímo účinné.
„Tímto nařízením se do článku 5a nařízení (EU) č. 833/2014 mj. vkládají další ustanovení (odstavce) 4, 5 a 6, jimiž se zakazují jakékoli transakce související se správou rezerv, jakož i aktiv ruské centrální banky, včetně transakcí s jakoukoli právnickou osobou, subjektem či orgánem jednajícím jménem nebo na pokyn ruské centrální banky,“ uvádí úřad.
10:25 Česká národní banka oznámila, že zahájila kroky směřující k odejmutí povolení společnosti Sberbank CZ působit jako banka. Chystá se výplata z pojištění vkladů. Situaci kolem Sberbank CZ sledujeme v průběžně aktualizovaném článku.
Vedení Sberbank CZ jsme zakázali nakládání s majetkem banky. Nejlepší řešení k tomu, aby klienti Sberbank dostali co nejvíc peněz zpět je, aby banka prošla procesem likvidace. Pojištěné vklady do cca 2,5 mil. Kč budou brzo vráceny 100%. Sledujte náš web https://t.co/qMXUCWzUL7 https://t.co/Gc69SXxxrm
— Aleš Michl (@MICHLiq_) February 28, 2022
10:20 Na trzích se kurz rublu propadá o zhruba třetinu, realita bude pro Rusy ale ještě horší, uvádí Michal Brožka, ekonom Komerční banky.
Ruský rubl vůči americkému dolaru dnes na finančním trhu ztrácí přes 30 %. Týdenní změna činí 37 % a měsíční propad je přes 40 %. Ale likvidita obchodování je dle očekávání nestandardně nízká. Pro řadu ruských subjektů bude úroveň kurzu pozorovaná na finančním trhu nedosažitelná. pic.twitter.com/NG6Yc44TVF
— Michal Brožka (@BrozkaMichal) February 28, 2022
10:17 Komentář Jana Bureše, ekonoma Patria Finance
Jan Bureš
Rusku se bohudík invaze na Ukrajinu zatím nedaří zcela podle plánu a hlavní ukrajinská města (Kyjev a Charkov) stále zůstávají v ukrajinských rukou. Na druhé straně západ sílí svoji podporu Ukrajině i sankce proti Rusku. O víkendu přišla zatím nejsilnější sada západních sankcí. V sobotu oznámily Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Evropská komise, že neumožní Rusku použít své devizové rezervy (630 miliard dolarů) k obraně finančního systému a ekonomiky. Současně s tím bude řada ruských bank a finančních institucí vyloučena z platebního systému SWIFT, což jim prakticky “zavře dveře” do globálního finančního systému.
Dopady do ruského finančního systému mohou být zničující. Velkou část dosavadních sankcí byl režim Vladimíra Putina schopný ustát proto, že mohl rány ošetřit z masivních devizových rezerv. Pokud se možnost použít rezervy ztíží, jakékoliv nové kolo sankcí včetně vyřazení části finančního systému ze SWIFTu bude bolet mnohonásobně víc. I když ještě nejsou známy detaily mechanismu, kterým ruská centrální banka bude sankcionována, je pravděpodobné, že se jednoduše nedostane (skrze zákaz operací) ke svým rezervám uloženým na západě. Efekt na finanční systém pak může být okamžitý.
Rusko má sice stále přebytky zahraničního obchodu (běžného účtu), který může poskytnout finančnímu systému určitou úlevu, ale to by všechno platilo v normálních časech. Těžko však ve chvíli, pokud dojde na masivní odliv kapitálu, který nemá centrální banka možnost vykrýt prodejem devizových rezerv. V takovém případě není vyloučeno ani rychlé vyschnutí likvidity a run na bankovní systém. Ruská centrální banka se v takovém případě může buď pokusit dojednat pomoc z Číny, prodat zlato nebo, a to je nejpravděpodobnější, zvýšit výrazně úrokové sazby a zavést přísné kapitálové kontroly. To vše ale výrazně dopadne na ruskou ekonomiku i její schopnost financovat delší válečný konflikt. Dnes po ránu již centrální banka zvedla sazby na 20 %, přesto rubl ztrácel přes 30 %.
Síla tlaku na ruský finanční systém bude do značné míry závislá na detailech posledního “sankčního balíku”. Důležité bude, jak velké množství ruských finančních institucí bude z finančního systému SWIFT skutečně vyřazeno. Pokud bude na seznamu velká část ruského finančního systému a ruská centrální banka nedostane šanci převést rychle svá aktiva pryč, tlak na Rusko bude silný. Stejně tak i dopady na vzájemný obchod mezi Ruskem a Západem.
09:44 Evropské akciové trhy podle očekávání zahájily obchodování v červených číslech. Německý index DAX klesá o 2 %, pražský index PX téměř o tři. Zasažené jsou akcie bank, například Erste klesá téměř o 8 % a je za 805 korun. V půlce února byla nad hranicí 1000 korun. Naopak dnes posilují akcie zbrojařských firem, například Česká zbrojovka o více jak 7 %.
09:26 Agentura Bloomberg informuje, že Evropa zmrazila evropské aktivity Sberbank, týká se to tedy i Sberbank CZ. Očekává se, že ruská banka v důsledku sankcí nebude mít peníze na hrazení svých závazků. Situaci kolem Sberbank CZ sledujeme, banka v Česku dnes neotevřela pobočky a zablokované jsou platební karty a elektronické bankovnictví.
EU nechává zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, ovládané ruským ministerstvem financí. Zmrazení se týká rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá i česká Sberbank CZ, a také dvou jejích divizí, slovinské a chorvatské. Klienti tak nemohou vybírat své vklady. pic.twitter.com/eEyIirrjhb
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 28, 2022
9:17 Rostoucí ceny ropy jsou vidět i na českých silnicích. Litr benzinu i nafty za týden zdražil o více jak korunu a podle dat společnosti CCS byl včera litr benzinu v Česku za průměrných 38,46 koruny a litr nafty za 37,66. Před týdnem to bylo 37,30 a 36,26 koruny.
9:15 Ropa zdražuje přes 4 % a barel Brentu se tak vrací nad hranici 100 dolarů, kam cena šplhala už ve čtvrtek, kdy Rusko válku zahájilo. Cena zlata roste mírně (o necelé procento). Kryptoměny většinou mírně klesají, bitcoin momentálně lehce přes procento a je za zhruba 38 400 dolarů.
8:51 Rusko bojuje za rubl také znárodněním devizových příjmů. Firmy v zemi budou muset 80 procent svých devizových příjmů povinně převádět do rublu, uvádí Lukáš Kovanda, ekonom Trinity Bank.
Ruská centrální banka také nad ránem středoevropského času zakázala cizincům prodávat akcie ruských firem. „Jedná se o opatření, které je „na hraně“ a důvěru mezinárodních investorů v ruské trhy dále poškodí, avšak umožňuje Rusku přibrzdit houfný odliv kapitálu ze země,“ říká Kovanda. Obchodování s akciemi na ruské burze je dnes pozastaveno.
• Čím kupuje státní banka rubly a zpomalovat pád, když má zmražené 2/3 rezerv?
— Petr Barton (@petr_barton) February 28, 2022
• Soukromými penězi. Navíc za zastropovaný kurz 90 ₽/$ (dnes ráno 140 před otevřením Londýna).
• Je-li objem světových financí Goliáš, tohle není ani David. Spíš mrtvá buňka v chlupu na jeho nose. https://t.co/qNIT0xcajb
8:49 Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu z 9,5 na 20 %. „Marně se snaží zabránit pádu rublu a růstu inflace,“ říká Štěpán Křeček, ekonom BH Securities.
• Zvýšení úroků na 20 % je přiznáním porážky.
— Petr Barton (@petr_barton) February 28, 2022
• Fungovat by to mohlo jen pokud by na trhu zavládla "nejistota" a bylo nutno držení rublu zatraktivnět.
• Nyní je však jistota dalšího pádu o víc než 20 %, tak každý počká.
• Tedy z těch, komu se vůbec podaří do RU peníze dostat https://t.co/L0QI48jW8x
8:45 Rubl se po otevření trhů vůči dolaru propadal zhruba o 30 %, posléze však svůj propad zmírnil na zhruba 25 %, aby opět začal padat o více jak 30 %.
Rubl se po otevření trhů propadá vůči dolaru o zhruba 30 %. Ruská centrální banka tedy ani enormním navýšením svého základního úroku na 20 % zatím ruskou měnu nezatraktivnila natolik, aby její pád zastavila. pic.twitter.com/J3Oi5pFm0L
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 28, 2022
Sdílejte článek, než ho smažem