Akciové fondy ztrácejí, zájem je o kvalitní dluhopisy

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 4. 3. 2022 | 4 komentáře
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v únoru?
Akciové fondy ztrácejí, zájem je o kvalitní dluhopisy

Zdroj: Shutterstock

Válka v Evropě je obrovskou tragédií a nikdo neví, jaký bude výsledek. Ale co je jisté: skončila doba blahobytu a levných energií. Propad cen akciových fondů a pozitivní vývoj cen kvalitních dluhopisových fondů je logickým vyústěním celé situace.

Pokles na akciových trzích, který započal v lednu, tak pokračoval i v únoru. Rostoucí averze k riziku, válka na Ukrajině, příchod sankcí, omezení levných zdrojů energií a pokračující geopolitické riziko akcelerovalo přesun investorů do bezpečnějších aktiv, a tedy do státních dluhopisů na úkor akciových trhů.

Není proto divu, že akciové podílové fondy negativně reagovaly na vojenskou kampaň na Ukrajině. Mnoho investorů se z akciových fondů začalo stahovat a tím posunuly ceny akcií níže. Americké akciové trhy od počátku roku klesly o osm procent, evropské trhy korigovaly ještě více.

Nejhůře dopadly akciové trhy v Rusku a ceny akcií firem na Rusko navázaných. U nich se ztráty počítají na desítky procent a 90% pády cen nejsou výjimkou. Kvalitně diverzifikovaní klienti se však těchto extrémních propadů bát nemusí, protože Rusko je asi jen 0,3 % celosvětového trhu akcií a tedy naprosto marginální trh.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podobně jako ceny akcií padají i lokální měny, českou korunu nevyjímaje. Ta ztratila za posledních 14 dní asi šest procent své hodnoty vůči euru.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

únor 2022-1,8 %-6,1 %
od začátku roku-6,2 %-7,8 %
poslední rok9,1 %0,9 %
poslední tři roky33,1 %17,2 %
posledních pět let37,9 %22 %
posl. deset let122,7 %39,6 %
počet fondů3815

Srovnejte si to s námi

Ve výsledku se průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice pohybovala v únoru okolo minus 1,8 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru už 6,2 %. Před větší ztrátou zachránila investory padající česká koruna. Investice v dolaru a euru totiž vůči padající koruně zvýšily svoji hodnotu. Jinak by se ztráty pohybovaly kolem 8 až 10 %. Za posledních 12 měsíců je ale majetek v korunových akciových fondech stále o 9,1 % vyšší.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v únoru pokles o 6,1 %, což bylo dáno větší vahou rizikovějších ruských a středoevropských trhů. Tento efekt bohužel nedokázaly vyvážit fondy investující do energetického sektoru, který díky růstu ceny ropy vyskočil nahoru.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

únor 20220,4 %-2,6 %
od začátku roku-0,4 %-4,1 %
poslední rok-3 %-2,6 %
poslední tři roky0 %5,5 %
posl. pět let-2,4 %4,7 %
posl. deset let9 %38,7 %
počet fondů1922

Rostoucí averze k riziku přesunula část prostředků investorů zpět do kvalitních dluhopisů, což pomohlo dluhopisovým fondům. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů se v únoru zvýšila o 0,4 %. Z posledních 12 měsíců je to i tak stále ztráta, konkrétně minus 3 %. Ta je způsobená růstem výnosu, což snížilo ceny dluhopisů.

Růst rizikových prémií související s korekcí akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. A proto fondy rizikových dluhopisů klesaly v únoru o 2,6 %. Meziročně jsou také níže o 2,6 %. Situace se může ještě zhoršit, protože mnoho rizikovějších dluhopisových fondů má investováno v dluhopisech ruských firem a mohou tedy realizovat ještě určité ztráty.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
únor 2022-1,2 %
od začátku roku-3,9 %
poslední rok1,7 %
poslední tři roky9,9 %
posledních pět let8,7 %
posledních deset let31,6 %
počet fondů59

Smíšené fondy v únoru následovaly korekci cen akcií a jejich průměrná výkonnost dosáhla minus 1,2 %. Meziročně jsou výše o 1,7 %. Jedinou šancí na kladnou hodnotu by byla sázka na ropný sektor a na zlato, které patřily mezi pár zářících investic v průběhu února.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services