Do naha! Jak na transparentní účet

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 5. 6. 2017 | 2 komentáře
Transparentní účet není jen pro nadace, církve nebo politické strany, zřídit si ho v Česku může každý, kdo chce své peněžní toky zprůhlednit, ať už ho k tomu vede cokoli. Službu nabízí sedm bank.
Do naha! Jak na transparentní účet

Bankovní tajemství zaručuje, že banka nikomu neprozradí, kolik máte na účtu, odkud vám chodí peníze a kam je posíláte vy – samozřejmě až na situace, kdy se dostanete do problémů se zákonem nebo třeba do exekuce, pak se policie, soud nebo exekutor k vašemu účtu dostat můžou – to je ale téma na jindy.

Někdy je pro vlastníka účtu výhodné bankovní tajemství prolomit a jít s kůží na trh dobrovolně – zvýší tak důvěryhodnost svého hospodaření, ukáže, že nemá, co skrývat. Což je mimořádně užitečné třeba v případě veřejných sbírek a darů.

A někdo se musí obnažit povinně. Typickým příkladem jsou politické strany – před letošními podzimními parlamentními volbami smějí za kampaň utratit maximálně 90 milionů korun a všechny peníze musejí protéct přes transparentní účty.

Jak na to

Transparentní účet není zvláštní druh účtu, je to pouze vlastnost běžného účtu, služba, kterou si k němu můžete sjednat – zdarma. Za to, že svůj účet otevřete k nahlédnutí široké veřejnosti, se v žádné z českých bank speciální poplatek neplatí. Ke zprůhlednění účtu stačí jedna cesta na pobočku banky.

Jakmile se váš účet stane transparentním, ocitne se na seznamu transparentních účtů, uveřejňovaném na webu dané banky – veřejně dostupné bude číslo a název vašeho transparentního účtu, zůstatek, výpis příchozích transakcí (uvádí se částka, měna i variabilní symbol), původ peněz (tedy od koho přišly) a popis transakce (tedy například zpráva, kterou odesilatel připsal).

V současné době nabízí transparentní účty sedm bank: Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a Sberbank.

Pokochejte se

Podmínky jsou velmi podobné, až na pár výjimek. Raiffeisenbank jako jediná poskytuje transparentní účty pouze právnickým osobám, ostatní banky i fyzickým osobám – do transparentního režimu je možné převést většinu typů účtů.

ČSOB a Komerční banka uveřejňují kompletní historii účtu, od okamžiku, kdy se stal transparentním. Česká spořitelna ukazuje posledních třináct měsíců, Fio bank jeden rok, Sberbank nanejvýš půl roku (vlastník účtu si může období zkrátit, minimum je měsíc), Raiffeisenbank zveřejňuje posledních sto dní (a maximálně sedm set pohybů na účtu), Moneta Money Banka posledních devadesát dnů.

Když se chcete zase schovat

Motivace vysvléknout své finance donaha, jsou různé. A různé důvody můžete mít i k tomu, abyste je znovu skryli. Pokud tušíte, že to jednou budete potřebovat, zeptejte se ve své bance předem, jak rychle to půjde – mezi bankami jsou rozdíly.

„Zneviditelnění účtu je otázkou podpisu jednoho dokumentu na pobočce a je to úplně zdarma, stejně jako založení a vedení transparentního účtu. Účet přestane být transparentní prakticky okamžitě, jakmile požadavek zpracujeme. Od té chvíle už nebude vidět v seznamu transparentních účtů u nás na webu, čímž zmizí i kompletní historie jeho pohybů,“ sdělil nám mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář.

Také v České spořitelně zneviditelnění účtu vyřešíte na pobočce – pokud službu máte sjednanou na dobu určitou, pak účet automaticky přestane být transparentní po jejím uplynutí. Jinak službu můžete ukončit dohodou (alespoň patnáct dní předem) nebo výpovědí se standardní zákonnou výpovědní lhůtou, v každém případě bez poplatku. U České spořitelny se ale hned automaticky neskrývá historie.

„Každá transakce je na internetu vidět třináct měsíců, a to i když je služba ukončena. Ode dne ukončení služby se na internetu nové transakce už nezobrazují a stávající tam vydrží třináct měsíců. Postupně, jak plyne čas, z webu starší transakce odmazáváme,“ vysvětluje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Také u Raiffeisenbank se žádá o zneviditelnění transparentního účtu na pobočce. „Služba je ukončena ke dni, který si klient v dohodě sám určí. Pak zmizí transparentní účet z internetových stránek během několika hodin. Neúčtujeme za to žádný poplatek. Účet s celou historií zmizí z internetových stránek, zneviditelnění od určitého data se zachováním dosavadní historie bohužel nastavit nelze,“ říká mluvčí Tomáš Zavoral.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas: Soutěž o 60 tisíc podpoří nové bankovnictví

19. 1. 2021 | Petr Kučera

Creditas: Soutěž o 60 tisíc podpoří nové bankovnictví

Banka Creditas spustila soutěž o 60 tisíc korun. Cílem je podpořit nové internetové a mobilní bankovnictví, které funguje od loňského srpna jako zatím dobrovolná alternativa ke starší... celý článek

Equa loni získala přes 50 tisíc nových klientů

18. 1. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Equa loni získala přes 50 tisíc nových klientů

Equa bank loni zvýšila počet klientů o 13 procent na 477 tisíc. Její bilanční suma stoupla o 15 procent na 73 miliard korun. Konsolidovaný čistý zisk za rok 2020 klesl meziročně o 55... celý článek

ČSOB a Poštovní spořitelna změní přímé bankovnictví i ceník

14. 1. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

ČSOB a Poštovní spořitelna změní přímé bankovnictví i ceník

ČSOB udělá na jaře další krok k úplnému spojení se svou dříve samostatnou značkou Poštovní spořitelna. Sjednotí internetové bankovnictví, chystá i novou mobilní aplikaci. Zároveň změní... celý článek

Na úřad poprvé přes banku. Vyzkoušeli jsme novinku

5. 1. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Na úřad poprvé přes banku. Vyzkoušeli jsme novinku

K Portálu občana se nově přihlásíte přes internetové bankovnictví. Ověření přes takzvanou bankovní identitu spustily jako první ČSOB a Česká spořitelna. Hodně klientů však má zatím... celý článek

Dvě největší banky varují před novými podvody

28. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky varují před novými podvody

ČSOB upozorňuje klienty na novou vlnu phishingových útoků. Jde o e-mailové zprávy, přes které se podvodníci snaží dostat k penězům na účtech.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.