TransferWise a Revolut. Levnější převody a platby v zahraničí

Platit v zahraniční měně většinou znamená tratit na poplatcích nebo nevýhodném kurzu. Existuje ale několik služeb, díky kterým zahraniční platby – bankovní převody nebo platby kartou u obchodníků – vyjdou levněji. Peníze.cz přinášejí přehled několika z nich.
TransferWise a Revolut. Levnější převody a platby v zahraničí

Pokud potřebujete odeslat peníze do zahraničí, máte několik možností. Pro platby v eurech lze využít takzvané SEPA platby. SEPA (Single Payment Area) představuje jednotnou platební oblast pro eurové převody v rámci Evropské unie. SEPA platby se ovšem neobejdou bez poplatků, které v závislosti na bance můžou dělat dvacet až 250 korun. Zatím:

Tomu, kdo posílá peníze mimo Evropskou unii, respektive v jiné měně než v eurech, nabízejí banky zahraniční platby. I tady je ale potřeba počítat s tučnými poplatky, většinou od sta do tří set korun. Konečnou sumu, kterou za zahraniční převod zaplatíte, ovlivní i kurzovní lístek vaší banky. To platí u bankovních převodů, i pokud v zahraničí platíte kartou nebo vybíráte z bankomatu.

Při přeshraničních transakcích se ovšem nemusíte spoléhat jen na banky. Existuje několik dalších služeb, se kterými vás platby v zahraniční měně vyjdou levněji.

P2P převody: TransferWise a Currencyfair

Jeden ze způsobů, jak převádět peníze do zahraničí, nabízí od roku 2011 služba TransferWise. S touto platformou jde peníze poslat přímo na bankovní účet příjemce. Princip služby je jednoduchý: platforma páruje převody jednotlivých uživatelů, které běží proti sobě, například z Česka do Velké Británie a naopak. Peníze se posílají na sběrný účet tuzemské banky v domácí měně, transakci později vyrovná přímo TransferWise.

Při kalkulaci částky, kterou je potřeba na účet platformy odeslat, TransferWise vychází ze středového (mezibankovního) kurzu. Ten je oproti bankovním kurzům výhodnější, převody s TransferWise proto vychází levněji. Většinou. Platforma si za každý převod strhává poplatek pár desetinek procenta, v praxi proto záleží, jak vysoké poplatky má vaše banka. Například za SEPA platbu si jeden z nejnižších poplatků – dvacet korun, účtuje Fio banka. Kurz pro převod dělá 25,952 korun za euro, odeslání sta eur tak klienta vyjde na 2615,2 korun. Klient České spořitelny za převod stejné částky zaplatí 2827 korun (poplatek za SEPA platbu 220 korun, kurz 26,07 korun za euro). Naproti tomu převod s TransferWise vyjde na 2583,30 korun. Suma je konečná včetně poplatku platformě 47 korun (minimální poplatek pro TransferWise 42 korun, pět korun za odeslání peněz prostřednictvím platební karty).

Na kolik přesně vás transakce s TransferWise přijde, závisí na tom, jak velkou částku a v jaké měně, posíláte. Nižší poplatky se hradí za převody v librách, dolarech či eurech – do částky 240 eur si platforma naúčtuje minimální poplatek 42 korun, nad tento limit platíte 0,7 procenta z objemu transakce. Další poplatky se odvíjí od způsobu zadání platby: peníze lze přes TransferWise odeslat prostřednictvím platební (debetní či kreditní) karty nebo klasickým bankovním převodem. Zatímco bankovní převod je zdarma, platba kartou je zpoplatněná – konkrétní částka závisí na velikosti transakce. Díky kalkulačce na webu platformy vidíte přesnou sumu před potvrzením celé transakce.

Na stejném principu funguje platforma currencyfair. Rozdíl je v poplatkové struktuře – currencyfair si za každou transakci strhává fixní poplatek tři eura a několik desetin procenta z převáděné částky. Oproti TransferWise se tedy převody prostřednictvím currencyfair vyplatí až od větších částek (zhruba 1500 eur.)

TransferWise pak vedle přeshraničních transakcí nabízí také multiměnové konto: Borderless account neboli Účet bez hranic. V příštích měsících půjde k účtu získat také platební kartu, která nabídne výhodnější (středový kurz) i při platbách kartou nebo výběrech z bankomatů v zahraničí.

Revolut: multiměnová platební karta

Možnost platit kartou v zahraničí za výhodnější mezibankovní kurz nabízí i „mobilní banka“ Revolut. Revolut funguje skrze mobilní aplikaci, která je zdarma ke stažení pro Android i iOS. Každý uživatel Revolutu si tu založí vlastní virtuální účet, který lze vést zdarma v několika měnách. Díky Revolut účtu můžete v těchto měnách posílat peníze nebo požádat o vydání bezkontaktní karty Mastercard (poplatek dělá šest euro) pro výhodnější platby a výběry z bankomatů v zahraničí. Výběry do částky 200 eur jsou přitom zdarma, za výběr nad tento limit zaplatíte dvě procenta z objemu transakce. Využít lze také virtuální kartu pro placení na internetu.

Pro bankovní převody nebo platby kartou je ovšem nutné Revolut nabít patřičnou sumou. Peníze lze odeslat dvěma způsoby: bankovním převodem nebo platební kartou. Ani jedna z variant dosud nebyla pro české uživatele příliš výhodná. Při bankovním převodu sice šlo odeslat české koruny, platba ale putovala na zahraniční účet Revolutu, takže bylo nutné hradit poplatek za přeshraniční platbu. Skrze platební kartu pak nebylo možné dobíjet české koruny, v první fázi tedy odpadal benefit výhodnějšího směnného kurzu. Od tohoto týdne je ale všechno jinak – Revolut začal při dobíjení kartou podporovat i české koruny. Minimální částka, kterou lze na Revolut účet nabít, dělá deset korun.

Twisto karta a EuroPlatba

Pokud nechcete své peníze svěřovat zahraničním společnostem, můžete se poohlédnout v Česku. Variantu, jak ušetřit na směnném kurzu při platbách v zahraničí, představují například kreditní karty. Některé kreditky totiž umějí cashback – vrácení několika procent z platby – i při zahraničních transakcích. Nejštědřejší cashback aktuálně nabízí Twisto na své Twisto kartě: tři procenta z každé zahraniční platby (platí i pro online nákupy). Výhoda platí při aktivaci balíčku Twisto Premium za 99 korun. Ten je momentálně bez poplatku, od července pak přijde na 99 korun měsíčně.

Pro levnější eurové převody zase slouží tuzemská služba EuroPlatba.cz. Příslušnou částku v korunách jednoduše pošlete na sběrný účet EasyChange, která EuroPlatby provozuje. Kurz pro směnu EasyChange nastavuje vlastní, odpadá ale poplatek za SEPA platbu – EasyChange si žádné poplatky neúčtuje. Převod sta eur tak vyjde na 2559 korun.

Pro zadání platby stačí vyplnit příslušný formulář na webu – přímo ve formuláři také vidíte, na kolik celá transakce přijde. EuroPlatba následně odešle na váš e-mail pokyny (číslo účtu, variabilní symbol) pro zadání bankovního převodu.

Částky zmíněné v článku jsou platné pro směnné kurzy k 23. 4. 2018

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Banka dostala rekordní pokutu kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Banka dostala rekordní pokutu kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky

Po Komerční bance a Modré pyramidě potrestala ČNB také UniCredit Bank. Ministerstvo financí přitom už chystá změnu zákona, aby si banky při předčasném splacení úvěru mohly účtovat víc... celý článek

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

2. 1. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

Všem novým klientům, kteří si od 2. ledna otevřou v Raiffeisenbank jakýkoliv běžný osobní účet, banka pošle 500 korun po dobu šesti měsíců. Stačí aspoň třikrát měsíčně zaplatit debetní... celý článek

Co chystá vaše banka v roce 2023. Přijde další velká věc?

27. 12. 2022 | Olga Skalková

Co chystá vaše banka v roce 2023. Přijde další velká věc?

Všech čtrnáct bank, které nabízejí služby běžným klientům, přibližuje své plány a očekávání v novém roce.

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.