„Všichni Evropané budou moci převádět peníze v eurech do jiné země Evropské unie za cenu, kterou platí za domácí transakce. Také přepočet při platbě kartou v zemi, kde platí jiná měna, bude pro spotřebitele naprosto transparentní,“ popsal záměr Evropské komise Valdis Dombrovskis, místopředseda komise pro finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů. Návrh budou nyní projednávat členské státy a Evropský parlament.
Euro nebo koruna? Nastejno
Pokud opatření projde, výrazně se sníží poplatky za platby v eurech: dojde ke smazání rozdílu mezi platbou v domácí měně a eurovou platbou. Návrh cílí na podniky a spotřebitele mimo eurozónu, kteří tak podle odhadů komise ušetří až miliardu eur. V zemích, které společnou měnu zavedly, platí obdobné nařízení už od roku 2001. Jinde jsou klienti odkázáni na takzvané SEPA platby. Výjimkou není ani Česko.
SEPA (Single Payment Area) představuje jednotnou platební oblast pro platby v eurech, které se posílají v rámci Evropské unie. SEPA platby přitom mají být levnější než platby v jiných cizích měnách. V praxi si za ně tuzemské banky mnohdy účtují poplatky v řádu stokorun (nejvyšší poplatek dělá 250 korun). Navíc jsou vedle odchozích SEPA plateb zpoplatněné i platby příchozí. Jinak řečeno: za platbu v eurech platí odesílatel i příjemce. Ani poplatky za příchozí SEPA platby se přitom nedrží zrovna při zemi – tuzemské banky si za ně účtují až 150 korun.
Podobné sumy se platí i v dalších členských státech mimo eurozónu. Nejhůř jsou na tom v Bulharsku, kde se poplatek za přeshraniční platbu šplhá v přepočtu na 634 korun. Takové poplatky považuje Evropská komise za astronomické, a proto navrhuje, aby se odchozí i příchozí platby v eurech zpoplatňovaly stejně jako běžné platby v domácí měně.
Od zrušení vysokých poplatků si pak evropští politici mimo jiné slibují větší chuť spotřebitelů a podniků utrácet v zahraničí. „Obrovské poplatky jsou na jednotném trhu překážkou. Výrazně omezují přeshraniční aktivitu (nákupy zboží a služeb ze zemí s jinou měnou) domácností a podniků, zejména malých a středních. Přeshraniční platby jsou přitom z hlediska integrace ekonomiky EU zcela zásadní – hrají důležitou roli ve sbližování občanů a podniků Evropské unie. Omezení a neúměrné poplatky za přeshraniční platby brání dokončení jednotného trhu,“ stojí ve zprávě Evropské komise.
Přehlednější měnová konverze
Kromě levnějších eurotransferů chce Evropská komise prosadit také přehlednější měnovou konverzi. Jednoduše řečeno: spotřebitelé, kteří na zahraničních cestách vybírají z bankomatů nebo platí kartou u obchodníků, získají větší přehled o tom, podle jakého kurzu se jejich transakce přepočítá.
„Jelikož spotřebitelé nemají dostatek informací, aby se mohli rozhodnout, která forma přepočtu je pro ně nejlepší, jsou často nekalým způsobem navedeni na dražší variantu,“ upozorňuje Evropská komise. Chce proto zavést povinnost informovat spotřebitele o ceně měnové konverze ještě předtím, než platbu provedou. Díky tomu bude možné porovnat cenu různých způsobů přepočtu a vybrat si nejvýhodnější.
Aktuálně totiž bankomaty a platební terminály nabízejí službu Dynamic Currency Conversion. V praxi to znamená, že vám platební terminál nabídne, zda chcete útratu zaplatit v místní měně nebo v českých korunách. Platba v korunách se přitom často jeví minimálně jako přehlednější – na terminálu vidíte, kolik se strhne v českých korunách. Jenže kurz přepočtu v tomto případě neurčuje vaše banka, ale provozovatel terminálu. Ten zpravidla nabízí horší kurz než banky, a za celou transakci tak zaplatíte víc, než je nutné.
Transparentnějších podmínek dynamických konverzí chce Evropská komise docílit pomocí regulační technické normy. Konkrétní noty nyní připravuje Evropský orgán pro bankovnictví.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 4. 2018 20:28, Rada
Pro Alex: A proč se nerozhlédnete a nevyužijete služeb jiné banky, která neúčtuje 150 Kč? Místo psaní komentářů vy stačilo více se starat a ne se nechat oškubávat bankou. V rychlosti mne napadá FIO, kde je to úplně zdarma nebo Equa, kde tuším chtějí Kč. Navíc účet i karta pro výběr peněz zdarma... Je ale třeba se podívat na směnné kurzy (proto třeba bude nevhodná mBank). Myslím, že i Airbank, ale tam už jsou jisté háčky a podmínky pro vedení účtu zdarma. Jistě budou i další možnosti.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 4. 2018 18:33, Tarzan
Ještě zrušit inflaci a bude to super.
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.