Bez poplatků. No konečně.

| rubrika: Komentář | 28. 11. 2007 | 18 komentářů
Bez poplatků. No konečně.
Odpůrci vysokých bankovních poplatků dostali konečně, co chtěli. Polská mBanka nabízí vedení účtu i transakce zdarma. Úspěšná ovšem bude, jen pokud přiměje konzervativní Čechy opustit jistotu svých bank a svěřit své peníze dravé konkurenci.

Budoucnost patří internetu, přehledným a jednoduchým sazebníkům a pokud možno nízkým nebo přímo nulovým bankovním poplatkům. Ne, to není reklama na polskou mBanku, která o víkendu vstoupila na český trh a která se snaží lovit klienty na obsluhu svých produktů přes internet a na nuly u většiny položek v sazebníku. Jde o výsledky soutěže, kterou vyhlásil už na jaře server www.bankovnipoplatky.com spolu s Poštovní spořitelnou (profil, názory). Byla určena studentům, kteří měli napsat esej na téma "Ideální banka v 21. století". Většina z 55 středo- a vysokoškoláků, kteří své texty do soutěže poslali, se shodují, že budoucnost českého bankovnictví je v internetu, v komunikaci přes mobil, ICQ, Skype, či v zapojení biometrických údajů pro zlepšení bezpečnosti transakcí.
Drtivá většina kritizuje i bankovní poplatky. Nelíbí se jim nepřehledné sazebníky, které není možné srovnat s nabídkou jiných bank. Výhrady měli i k rychlosti platebního styku. Studenti přitom často vycházeli ze zkušeností se svými studentskými konty.

Paradoxně v době, kdy porota vybírala ty nejlepší eseje, které postoupí do užšího finále, zahájila svou činnost v Česku zmiňovaná polská mBanka. Jde o internetovou odnož BRE Bank, jejímž majoritním vlastníkem je německá Commerzbank. mBanka chce navázat na úspěch, který má v Polsku s konceptem banky, která si neúčtuje poplatky za základní bankovní služby. První klienti si v ČR už zažádali o zřízení účtu, a hned se tak mohli přesvědčit, že služby, za které se doposud v Česku platilo, platí a zřejmě bude platit, budou zdarma. Ani já jsem neodolal a šel se podívat do nově otevřeného centra na Vinohradech. První, o co jsem požádal, byl, jak jinak, sazebník bankovních poplatků.

Nabídka nové banky zatím vypadá slibně. Nejprve osobní účet (mKONTO): zřízení, vedení, zrušení účtu 0 Kč (slovy nula), veškerý bezhotovostní platební styk nula 0 Kč (ovládaný přes internet). Pokud klient bude chtít ovládat transakce přes operátorky mLinky, budou ho jednotlivé operace stát 12 Kč. Elektronické výpisy 0 Kč. Výpis z účtu v papírové podobě 25 Kč. Vydání platební karty (VISA CLASSIC), roční poplatek za kartu 0 Kč. První tři výběry z bankomatů v ČR 0 Kč a to i přesto, že mBank nemá vlastní síť bankomatů. Čtvrtý a každý další výběr už ale bude za 19 Kč.

Spořící účet eMAX má také zajímavé parametry. Zřízení, vedení či zrušení účtu 0 Kč, bezhotovostní platební styk 0 Kč a roční úroková sazba 3%. Peníze přitom může klient kdykoliv vybrat a úrok je garantovaný bez ohledu na výši vkladu.

To u nabídky hypotéky ihned příjemně zarazí, že poskytnutí úvěru (vyřízení) je zdarma (u jiných bank se zpravidla platí 0,8 % z půjčené částky) a správa hypotéky, stejně jako vedení úvěrového účtu je také zadarmo. Věc na české poměry nevídaná. Všichni, kdo mají hypotéku, se každý měsíc rozčilují, že musí neustále platit oněch zhruba 150 Kč za vedení účtu i přesto, že na účtu dochází pravidelně pouze a jen k jedné operaci. Mimochodem nulou je u mBanky ohodnoceno i předčasné splacení hypotéky.

Nabídka bankovních služeb mBanky je zatím jen základní. Obchodní model mBanky funguje na principu minima nákladů a ovládání veškerých operací přes internet. Banka počítá s tím, že počet poboček bude po celé ČR do konce roku 2008 jen kolem patnácti.

Co k tomu dodat? Stačí dvě slova - no konečně. Uvidíme, jak se bude nabídka banky vyvíjet do budoucna. Doufejme, že se vyplní alespoň některé z následujících předpokladů:
1) že mBank tento svůj záměr neopustí,
2) že to bankovní klienty nakopne a rozhýbe se konzervativní český trh a
3) že se k této bance postupně připojí i jiné banky.
Pokud mBank přinutí konkurenty zlevnit své služby, oceníme to zajisté všichni.

Autor je provozovatelem serveru www.bankovnipoplatky.com.

Přiměje vstup mBanky konkurenční banky ke snížení či zrušení poplatků?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+20
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2007 5:59, Jan

Před dvěma lety jsme stáli před podobným problémem. Pak jsme zvolili FIO družstevní záložnu. Měli jsem k tomu ze začátku výhrady a hlavně obavy. Když jsme zjistili, že u nich máme stejné záruky, jako u banky, že vedení účtu je bez poplatků a že disponibilní peníze můžeme jednoduše přesouvat na vkladové účty a zpět, se zajímavým úrokem, tak jsme neváhali ani hodinu. Příští týden, za ušetřené, ale i na zajímavých úrocích vydělané peníze, budeme dělat besídku pro děti našich zaměstnanců, včetně hodnotných dárků.....

Reagovat

 

+62
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Garf 29. 11. 2007 21:02)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 11. 2007 8:20, Fana

Tak ta hypotéka je asi celkem bomba. Už se těším, jak v létě uteču od Hypotéční banky.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 28. 11. 2007 06:47)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

21. 11. 2013 | 16:51 | Radka

Super klikačky! http://www.neobux.com/?r=chudobovar http://www.birdybux.com/?ref=chudobovar http://www.mihabux.com/?ref=chudobovar http://www.budybux.com/?ref=chudobovar http://www.outbux.com/?ref=chudobovar http://www.usaclix.com/livebanner.php?r=636875646F626F766172...více

9. 1. 2008 | 21:00 | Samson

Fio ma jednu velkou nevyhodu - a to , ze stale u ni funguje negativni povest vsech kampelicek... více

8. 1. 2008 | 10:45 | pecos

konečně se snad "blýská na lepší časy". Takové banky by měly mít "zelenou" v celé republice a ve všech směrech. více

19. 12. 2007 | 22:09 | petr

ja taky více

5. 12. 2007 | 13:48

Dalsi namety na upresneni: - jake jsou poplatky za vyber z bankomatu ? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.