Biotechnologická horečka potřetí

Index Nasdaq Biotechnology za poslední tři roky vzrostl o dvě stě procent. Je nejvyšší čas taky rychle nakoupit něco s nálepkou biotech a trochu si vydělat! Já si zatím koupím akcie továrny na papírové kapesníky, protože jich dost možná budete potřebovat hodně.
Biotechnologická horečka potřetí

A teď už vážně.

V poslední době se živě diskutuje o tom, jestli a do jaké míry jsou americké akcie nadhodnocené, kdy „ta bublina“ splaskne a podobně. Bohužel, podobné předpovědi jsou zpravidla naprosto bezcenné a co hůř, neustále investory vedou ke špatným investičním rozhodnutím. Poptávka po bezcenných (a bezplatných) předpovědích je ale tak obrovská, že se vždycky najde i bohatá nabídka. Platí přitom staré dobré pravidlo předpovídání: dělej předpovědi co nejčastěji a pak připomínej jen ty správné. I tentokrát se někomu podaří předpovědět pokles akcií ve správnou dobu. Takový člověk pak bude pokládaný za génia. Na chvíli.

Inteligentní investor by se neměl snažit časovat trh na základě pochybných předpovědí a na přirozené prudké výkyvy cen akcií by měl být vždycky psychicky připravený. Skvěle to vyjádřil Ben Graham ve svém projevu koncem roku 1963: Za téměř padesát let na Wall Street jsem zjistil, že vím pořád míň a míň o tom, co udělá akciový trh, ale zároveň vím stále víc o tom, co by měli dělat investoři. Graham moc dobře věděl, že některé věci jsou zcela mimo naši kontrolu. Některé věci ale kontrolovat můžeme – například vlastní chování. Graham investory varoval před nákupem žhavé věci za zcela bláznivou cenu. Varoval tedy před častou chybou, kdy investoři nakupují ta aktiva, která v nedávné době přinesla velmi vysoké výnosy. A tady se už dostáváme k dnešnímu tématu, aktuálně žhavým biotechnologiím.

Akcie USA, biotech zvláště

Zvětšíte klikem; Zdroj Standard & Poor’s

Hon na zajíce, který už utekl…

Výnosy biotechnologických akcií v posledních letech vypadají úchvatně, což si můžeme ukázat v grafu vpravo (zvětšíte ho kliknutím). Americké akcie jako celek (index S&P 500, zelená barva) vypadají ve srovnání s biotechnologiemi (modrá barva) jako nezajímavé.  

Pár čísel. Akciový index Nasdaq Biotechnology si za poslední tři roky připsal víc než 200 procent, zatímco index amerických akcií S&P 500 „pouze“ 65 procent. Není divu, že se řada investorů v poslední době vrhá do fondů, které mají v názvu „biotech“. A pravděpodobně dělají velkou chybu. Přestože tento růst může ještě nějakou dobu pokračovat, nakonec ale zvítězí gravitace.

Anketa

Stává se vám, že zaplatíte zbytečně vysokou cenu za něco, co je právě in?

(Ne)poučení z historie

Biotechnologie rozhodně nejsou žhavým zbožím poprvé, v posledních dekádách byly vysoce populární nejmíň dvakrát. Stručný popis předchozí biotechnologické mánie přinesl Burton G. Malkiel ve své knize Náhodná procházka po Wall Street: Ocenění biotechnologických akcií dosáhlo do té doby nevídané úrovně. […] Protože biotechnologické společnosti obecně neměly žádné aktuální zisky (ani žádný reálně předvídatelný kladný výnos v několika dalších letech) a nízký prodej, musely být vymyšleny nové metody oceňování. […] Koncem osmdesátých let však většina biotechnologických akcií ztratila tři čtvrtiny své tržní ceny. Ani opravdová technologická revoluce nedokáže investorům zajistit zisk.

To byla osmdesátá léta. Ve druhé polovině devadesátých let pak probíhal svižný růst biotechnologických akcií v rámci širší technologické horečky (známá dot com bublina). Poté, co mánie dosáhla v roce 2000 vrcholu, přišel krach. Zmíněný index Nasdaq Biotechnology odepsal v relativně krátkém období šedesát procent. Po krachu následovalo dlouhé období, kdy ceny akcií biotechnologických firem víceméně stagnovaly. A zhruba od roku 2009 znovu fenomenálně rostou.

Kde jsme teď? Je tentokrát všechno jinak? Historie se sice neopakuje nikdy přesně, ale jak známo, často se rýmuje. Pokud si vezmeme dvacet největších pozic v rámci indexu Nasdaq Biotechnology, zjistíme, že sedm firem (zatím?) nemá žádné zisky. Ostatní akcie se až na výjimky obchodují za vysoké násobky ročních zisků a/nebo tržeb.

Připomeňme Grahama: „Strašlivé ztráty investoři zaznamenali u akcií, u kterých se jaksi zapomněli ptát ‚Za kolik?‘.“ A v tom je právě zakopaný pes. Můžete koupit akcie skvělé firmy, jenže když za ně zaplatíte příliš vysokou cenu, stejně skončíte špatně. Ceny akcií biotechnologických firem jsou velmi vysoko, stejně jako očekávání budoucích zisků. Prostor pro zklamání je tedy velký. 

Investiční seriály Martina Tománka

Fondy, které za to stojí

Investice do komodit

Martin Tománek

Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. V Partners Financial Services se věnuje exkluzivní službě poskytování nadstandardních produktů, sestavování portfolií pro bonitní klientelu a školení v oblasti investic. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové a sledovat ho můžete rovněž na jeho blogu.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 4. 2015 13:53, Pavel

Jak je to dlouho, co rostly ceny tulipánových cibulek, až se jedna prodávala za cenu zemědělské usedlosti? A pak najednou lidem došlo, že to je blbost a ze dne na den najednou ty cibulky bylo skoro zadarmo.

A to je to, co se děje s biotechnologickýni akciemi. Cena roste bez jakékoliv rozumné příčiny a jednou to někomu dojde a budou (skoro) zadarmo. Sázet na jejich další růst už je jen hraní loterie, ne rozumné investování. A pobízet k jejich nákupu už může jen ten, kdo se jich chce zbavit dříve, než budou zadarmo.

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, ben graham, bublina, investice

A tohle už jste četli?

Akciové trhy se přehřívají. Přijde pád?

7. 4. 2015 | Jan Traxler | 12 komentářů

Akciové trhy se přehřívají. Přijde pád?

Ceny akcií jsou silně nadhodnocené a maržové obchody na rekordní úrovni. To nemůže dopadnout dobře. Otázka by tedy spíš měla znít: Kdy přijde pád?

Rozvíjející se trhy: Konec snění

6. 1. 2015 | Martin Tománek | 12 komentářů

Rozvíjející se trhy: Konec snění

Zlatá éra rozvíjejících se zemí skončila. Akcie BRIC poklesly ze svého vrcholu dosaženého v roce 2011 bezmála o třetinu.

Portfolio strukturovaných produktů od ICM: Další z pohádek o snadném výdělku

27. 10. 2014 | Martin Tománek | 119 komentářů

Portfolio strukturovaných produktů od ICM: Další z pohádek o snadném výdělku

Klasické pohádky staví na relativně malé skupině motivů, které se opakují po celém světě. Kouzlo je v tom, že tyto motivy a jejich obměny dovolují nekonečné množství kombinací. A s... celý článek

Investiční chyby: Snažíte se časovat trh

15. 1. 2014 | Martin Tománek | 7 komentářů

Investiční chyby: Snažíte se časovat trh

Předpovědět finanční krizi, jejíž akutní fázi odstartoval krach investiční banky Lehman Brothers, bylo snadné. A samozřejmě i související pád cen akcií. A samozřejmě i jejich následný... celý článek

Partners Financial Services