Fondy, které za to stojí: U. S. Pioneer Fund

Martin Tománek | rubrika: Analýza | 6. 11. 2012 | 18 komentářů
V dnešním dílu seriálu o pozoru hodných podílových fondech si představíme fond, který psal historii celého fondového průmyslu. Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund je lucemburský klon třetího nejstaršího podílového fondu v USA, který byl založen již v roce 1928, tedy rok před krachem na newyorské burze.
Fondy, které za to stojí: U. S. Pioneer Fund

Něco málo z historie...

V roce 1928 založil Philip Carret, v té době novinář pracující pro finanční týdeník Barron’s, s podporou rodiny malý investiční fond s názvem Fidelity Investment Trust. V roce 1951 fond přejmenoval na Pioneer Fund.

Anketa

Taky pro vás slovo pionýr má takový nepříjemný nádech?

Začátky fondu rozhodně nebyly snadné. Fond utrpěl ztráty během velké světové krize, nicméně od poloviny 30. let až do svého odchodu z pozice manažera v roce 1983 Carret řídil fond velice úspěšně a zaznamenával dlouhodobě jedny z nejlepších výnosů v historii fondového průmyslu. Investiční filozofii fondu můžeme popsat slovy samotného zakladatele: snažil se nalézt „věci, které dávaly smysl a které přinášely rozumný zisk“ – snadno se to řekne, ale málokdo to dovede. Charakteristickým rysem Carretova investičního stylu byl nákup akcií pouze v případě, že byl přesvědčen, že může zdvojnásobit své peníze, a trpělivě vyčkával, až se tak stane. Vysmíval se tendencím mnoha mladých manažerů podílových fondů, kteří drželi akcie jen několik týdnů, nebo dokonce dnů, což nazýval „vrcholem hlouposti“.

Otázka dne

Mravný fond?

Zásadovost? Pokrytectví? Rozmar? Do portfolia Pioneer Fund se nedostanou akcie společností, jejichž zisky pochází primárně z tabáku, alkoholu nebo hazardních her.

Pioneer Fund dnes

V současné době je v čele fondu John Carey, který investiční filozofií navazuje na své předchůdce. Teprve čtvrtý portfolio-manažer v historii fondu získal koncem 70. let na Harvardu doktorát z historie (!) a pro společnost Pioneer Investments začal pracovat jako analytik v roce 1979. O sedm let později stanul v čele fondu.

Strategie fondu je dlouhodobě konzistentní a je postavena na hodnotovém přístupu. Fond se zaměřuje na kvalitní akcie velkých, dobře zavedených firem se solidním růstovým potenciálem. Může investovat až dvacet procent svých celkových aktiv do cenných papírů neamerických emitentů. V praxi to ale bývá mnohem méně, přičemž „emerging markets“ jsou vyloučené. Dodržována je zásada delší držby akcií, které v portfoliu zůstávají v průměru pět až šest let. Tento fakt lze doložit nízkým obratem portfolia, který se dlouhodobě pohybuje pod 25 procent. Management fondu preferuje větší míru diverzifikace. Portfolio obsahuje typicky 110 až 130 akciových titulů, přičemž váha jedné pozice zpravidla nepřesahuje tři procenta.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podle dokumentu Sdělení dodatečných informací má John Carey ve fondu podíl, který odpovídá více než milionu dolarů. Asistující manažer Walter Hunnewell vlastní podíl v hodnotě 500 tisíc až milion dolarů.

Náklady fondu

Pioneer Fund dostupný v USA (třída A) má podle poslední výroční zprávy celkové náklady vyjádřené ukazatelem TER na úrovni 1,09 procenta, což je podle agentury Morningstar ve srovnání s konkurenčními fondy podprůměr. Lucemburský klon fondu dostupný v Česku je nicméně kvůli vyššímu manažerskému poplatku dražší. Dolarová třída má TER ve výši 1,68 procenta a třída zajišťující měnové riziko do české koruny potom na úrovni 1,78 procenta. Náklady lze označit za přijatelné, v českém prostředí patří jednoznačně k nižším. Nepřímé náklady související s investiční aktivitou jsou podle míry obratu portfolia nízké.

Výkonnost

Výkonnost US Pioneer Fund v porovnání s indexem S&P 500
Zvětšíte klikem. Zdroj: Sdělení klíčových informací na webu společnosti Pioneer

Fond má velmi úspěšnou historii. Hezký, i když pouze ilustrativní příklad uvádí ve své knize Mutual Fund Industry Handbook Lee Gremillion: Pokud by investor v roce 1928 do fondu vložil deset tisíc dolarů a neprováděl žádné další transakce, potom by koncem roku 2003 mohl své podílové listy prodat za cenu převyšující 50 milionů dolarů. Bohužel – takový investor patrně nežije. Na stránkách Pioneer Investments se potom dozvíme, že fond od svého založení přinesl průměrný roční výnos 11,6 procenta, zatímco srovnávací index S&P 500 o dva procentní body méně.

Na patnáctiletém horizontu má fond podle agentury Morningstar velmi podobnou výkonnost jako srovnávací index. Na desetiletém horizontu ovšem za indexem zaostává. V roce 2011 fond zaznamenal ztrátu -4,6 procenta, zatímco index S&P 500 si připsal přes dvě procenta. Průměrný fond v dané kategorii ztratil necelé procento. Relativní podvýkonnost byla způsobena nižším zastoupením (oproti indexu) sektorů informačních technologií a utilit, které si vedly dobře, a vyšším zastoupením průmyslového sektoru, který si vedl celkově hůř. Nižší výkonnost byla částečně způsobena faktem, že některé v daném roce rychle rostoucí akciové tituly, například Apple nebo Google, měly v portfoliu oproti indexu nižší váhu. Apple má v indexu S&P 500 váhu téměř pět procent, zatímco jeho váha v portfoliu fondu je zhruba poloviční. Autor článku to ovšem nepokládá za nevýhodu či chybu, právě naopak.

Jablíčko v portfoliu?

Jak to autor myslí s tím Applem? Vysvětlí vám to na sesterském webu Finmag:

„Apple vyrostl během pár let tolik, že se správci investic stydí nemít ho v portfoliu. Je Apple bublina? A pokud ano, dá se odhadnout, jak dlouho se dá před prasknutím ještě přifukovat?“

Vše se mění

Pioneer Fund urazil od 30. let minulého století dlouhou cestu. Dnešní fond je samozřejmě jiný, než byl na svých začátcích. Americká ekonomika a s ní rovněž akciový trh se změnily. Fond je dnes také více svázán s indexem, než tomu bylo dříve. Opakování velmi úspěšné historie je tak méně pravděpodobné. Fond ovšem stále nabízí velmi zkušený management, stabilitu a časem prověřenou investiční strategii. A to není zrovna málo.  

Martin Tománek

Fondy, které za to stojí

Které fondy seriál představuje:

Martin Tománek

Pracuje jako investiční bankéř ve společnosti Partners, kde má na starosti portfolia nad milion korun. Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2012 11:44, gabriel pleska

Vážený Gastone, pokud máte pocit, že byl článek napsaný jinde, měl byste říct kde.

O dvou fondech ze stáje Franklin Templeton byly předchozí dva články.

Tenhle text není „o jistých fondech Pioneer“, ale o jednom konkrétním fondu. Jak mezi fondy FT, tak mezi fondy Pioneer najdete fondy úspěšnější i méně úspěšné.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

30. 10. 2012 | Martin Tománek | 1 komentář

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

V předchozím dílu seriálu věnovaného zajímavým podílovým fondům jsme představili fond orientovaný na evropské akcie, dnes dojde na globální akciový fond, který se díky své investiční... celý článek

Fondy, které za to stojí: Franklin Mutual European

23. 10. 2012 | Martin Tománek | 9 komentářů

Fondy, které za to stojí: Franklin Mutual European

Minulý týden jsme ohlásili nový seriál. Bude se věnovat podílovým fondům, které se podle autora minimálně vymykají průměru. A to v pozitivním slova smyslu. Prvním z nich je akciový... celý článek

Fondy, které za to stojí: Jak vybrat podílový fond a nespálit se?

16. 10. 2012 | Martin Tománek | 25 komentářů

Fondy, které za to stojí: Jak vybrat podílový fond a nespálit se?

Peníze.cz přinášejí úvodní díl nového seriálu věnovaného podílovým fondům. Jeho autor se rozhodl postupně představit některé fondy do hloubky. A volí pozitivní přístup: nebude se zabývat... celý článek

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

10. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 10 komentářů

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

Ač se Češi rádi řadí mezi vyspělé západní národy, jejich ekonomická mentalita tomu příliš neodpovídá. Stále se příliš spoléhají na ochrannou ruku státu a o tržní ekonomice a investicích... celý článek

Co vám o sobě fondy neříkají

24. 5. 2011 | František Mašek | 4 komentáře

Co vám o sobě fondy neříkají

V podílových fondech má prý peníze milion a čtvrt Čechů. Jiní investují sami – fondy prý nabízejí za hodně peněz málo muziky, nemluvě o tom, že některé informace, jsou-li vůbec k mání,... celý článek

Partners Financial Services