Vyznáte se v podílových fondech?

Aleš Tůma | rubrika: Kvíz | 18. 4. 2015 | 1 komentář
Dnes výjimečně! Kvíz s podílovými fondy – pro odborníka brnkačka, pro laika výzva.
Vyznáte se v podílových fondech?

Každou sobotu vychází na Peníze.cz kvíz. Odpovědi na jeho otázky můžou čtenáři znát z článků publikovaných na našem webu od předchozí soboty. A jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled o financích a ekonomice, beztak většinu otázek zvládne bez nápovědy.

Občas ale uděláme výjimku a nabídneme kvíz stavěný jinak. Například dnes. Zítra je Světový den investičních fondů – psali jsme o něm včera a přichystali jsme k té příležitosti ještě přehlednější a obsažnější přehled podílových fondů dostupných v Česku. A taky tenhle kvíz.

Většinu správných odpovědí byste zase našli na Peníze.cz, ale jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled… Pokud byste si ale chtěli znalosti rozšířit, pořiďte si třeba Průvodce úspěšného investora; knížku Aleše Tůmy, který pro vás sestavil i tenhle kvíz, vydalo nakladatelství Grada.

Zahřívací otázka. Čeští investoři jsou poměrně opatrní. Víte, kolik procent tuzemského trhu podílových fondů (měřeno objemem investovaných peněz) tvoří čistě akciové fondy?

Řada fondů dostupných v Česku se nabízí i jinde v Evropské unii. Tyto tzv. standardní fondy se řídí evropskou směrnicí, která mj. stanovuje limity pro diverzifikaci. Víte, kolik procent portfolia smí fond maximálně investovat do akcií jedné společnosti?

Správci fondů se rádi chlubí „hvězdičkovým“ hodnocením přidělovaným jednou mezinárodní agenturou. Víte, podle čeho se počet hvězdiček přiděluje?

Nedávno tu vyšel rozhovor se slavným portfolio manažerem Markem Mobiem. Ten je natolik populární že se stal námětem pro:

Zmínili jsme evropské fondy. Víte, která země je vůbec největším fondovým centrem starého kontinentu?

Víte, co se skrývá pod pojmem fond životního cyklu?

Co dělá většina akciových fondů s přijatými dividendami?

Skupina BNP Paribas provozuje fond zaměřený na akcie evropských „udržitelných“ neboli společensky odpovědných firem. Odhadnete, která akcie je se třemi procenty největší pozicí v jeho portfoliu?

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Trigea má třetí nemovitost a chystá další nákupy

3. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Trigea má třetí nemovitost a chystá další nákupy

Nemovitostní fond Trigea koupil kancelářskou budovu Explora Business Centre v pražských Nových Butovicích. Prodávajícím byla mezinárodní realitní skupina Golden Star Group. Podle zástupců... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.