Vyznáte se v podílových fondech?

Aleš Tůma | rubrika: Kvíz | 18. 4. 2015 | 1 komentář
Dnes výjimečně! Kvíz s podílovými fondy – pro odborníka brnkačka, pro laika výzva.
Vyznáte se v podílových fondech?

Každou sobotu vychází na Peníze.cz kvíz. Odpovědi na jeho otázky můžou čtenáři znát z článků publikovaných na našem webu od předchozí soboty. A jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled o financích a ekonomice, beztak většinu otázek zvládne bez nápovědy.

Občas ale uděláme výjimku a nabídneme kvíz stavěný jinak. Například dnes. Zítra je Světový den investičních fondů – psali jsme o něm včera a přichystali jsme k té příležitosti ještě přehlednější a obsažnější přehled podílových fondů dostupných v Česku. A taky tenhle kvíz.

Většinu správných odpovědí byste zase našli na Peníze.cz, ale jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled… Pokud byste si ale chtěli znalosti rozšířit, pořiďte si třeba Průvodce úspěšného investora; knížku Aleše Tůmy, který pro vás sestavil i tenhle kvíz, vydalo nakladatelství Grada.

Zahřívací otázka. Čeští investoři jsou poměrně opatrní. Víte, kolik procent tuzemského trhu podílových fondů (měřeno objemem investovaných peněz) tvoří čistě akciové fondy?

Řada fondů dostupných v Česku se nabízí i jinde v Evropské unii. Tyto tzv. standardní fondy se řídí evropskou směrnicí, která mj. stanovuje limity pro diverzifikaci. Víte, kolik procent portfolia smí fond maximálně investovat do akcií jedné společnosti?

Správci fondů se rádi chlubí „hvězdičkovým“ hodnocením přidělovaným jednou mezinárodní agenturou. Víte, podle čeho se počet hvězdiček přiděluje?

Nedávno tu vyšel rozhovor se slavným portfolio manažerem Markem Mobiem. Ten je natolik populární že se stal námětem pro:

Zmínili jsme evropské fondy. Víte, která země je vůbec největším fondovým centrem starého kontinentu?

Víte, co se skrývá pod pojmem fond životního cyklu?

Co dělá většina akciových fondů s přijatými dividendami?

Skupina BNP Paribas provozuje fond zaměřený na akcie evropských „udržitelných“ neboli společensky odpovědných firem. Odhadnete, která akcie je se třemi procenty největší pozicí v jeho portfoliu?

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

První podílový fond s pákou cílí na dvojnásobný výnos

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

První podílový fond s pákou cílí na dvojnásobný výnos

Investiční společnost Partners spouští neobvyklý akciový fond s názvem Double speed rizikový. Míří na zkušenější investory  a využívá principu finanční páky: každý vklad s pomocí půjčky... celý článek

Podílové fondy dělají investorům radost. Kolik připsaly?

8. 5. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy dělají investorům radost. Kolik připsaly?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v dubnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Rekordní rok pro nemovitostní fondy. Známe výsledky

13. 4. 2023 | Jan Traxler

Rekordní rok pro nemovitostní fondy. Známe výsledky

Většina nemovitostních fondů loni dosáhla historicky nejvyššího zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory byl 8,5 %. Tři fondy dokonce překonaly 15% inflaci. Ani jeden neskončil... celý článek

Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

5. 4. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Partners Financial Services