Vyznáte se v podílových fondech?

| rubrika: Kvíz | 18. 4. 2015 | 1 komentář
Dnes výjimečně! Kvíz s podílovými fondy – pro odborníka brnkačka, pro laika výzva.

Každou sobotu vychází na Peníze.cz kvíz. Odpovědi na jeho otázky můžou čtenáři znát z článků publikovaných na našem webu od předchozí soboty. A jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled o financích a ekonomice, beztak většinu otázek zvládne bez nápovědy.

Občas ale uděláme výjimku a nabídneme kvíz stavěný jinak. Například dnes. Zítra je Světový den investičních fondů – psali jsme o něm včera a přichystali jsme k té příležitosti ještě přehlednější a obsažnější přehled podílových fondů dostupných v Česku. A taky tenhle kvíz.

Většinu správných odpovědí byste zase našli na Peníze.cz, ale jak rádi zdůrazňujeme, ten kdo má přehled… Pokud byste si ale chtěli znalosti rozšířit, pořiďte si třeba Průvodce úspěšného investora; knížku Aleše Tůmy, který pro vás sestavil i tenhle kvíz, vydalo nakladatelství Grada.

Zahřívací otázka. Čeští investoři jsou poměrně opatrní. Víte, kolik procent tuzemského trhu podílových fondů (měřeno objemem investovaných peněz) tvoří čistě akciové fondy?

Řada fondů dostupných v Česku se nabízí i jinde v Evropské unii. Tyto tzv. standardní fondy se řídí evropskou směrnicí, která mj. stanovuje limity pro diverzifikaci. Víte, kolik procent portfolia smí fond maximálně investovat do akcií jedné společnosti?

Správci fondů se rádi chlubí „hvězdičkovým“ hodnocením přidělovaným jednou mezinárodní agenturou. Víte, podle čeho se počet hvězdiček přiděluje?

Nedávno tu vyšel rozhovor se slavným portfolio manažerem Markem Mobiem. Ten je natolik populární že se stal námětem pro:

Zmínili jsme evropské fondy. Víte, která země je vůbec největším fondovým centrem starého kontinentu?

Víte, co se skrývá pod pojmem fond životního cyklu?

Co dělá většina akciových fondů s přijatými dividendami?

Skupina BNP Paribas provozuje fond zaměřený na akcie evropských „udržitelných“ neboli společensky odpovědných firem. Odhadnete, která akcie je se třemi procenty největší pozicí v jeho portfoliu?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.