Rozvíjející se trhy: Konec snění
6. 1. 2015 | Martin Tománek | 12 komentářů

Zlatá éra rozvíjejících se zemí skončila. Akcie BRIC poklesly ze svého vrcholu dosaženého v roce 2011 bezmála o třetinu.
Společnost Partners při příležitosti dne fondů nechala provést malý průzkum agenturou Ipsos. Závěry jsou z části nudné a z části šokující.
Asi příliš nepřekvapí, že když měli zvolit investici, které by svěřili ochranu svých úspor proti inflaci a zajištění na stáří, většina dotázaných zaškrtla nemovitost. Fondům obecně věří jen zhruba sedm procent dotázaných, kteří zatím nemají zkušenosti s investováním.
Mezi těmi, kteří nějakou (jakoukoli) zkušenost mají, je ale podíl daleko větší – 30 procent. Co z toho plyne? Do jisté míry jsme investiční xenofobové. Nevěříme tomu, co neznáme. Jakmile to poznáme, přestaneme se bát.
Rádi byste si něco uspořili? Nespořte, investujte!
Nedůvěra, pramenící z nepřesných informací, je vidět i na odpovědích na další otázku. Ta směřovala na to, jestli se z fondů nemohou peníze nějak vypařit. Jen zhruba desetina dotázaných si myslí, že fondy jsou u nás vysoce regulované a bezpečné. Třetina se stále bojí krachů a tunelů. Další téměř polovina tápe. Proč fond nemůže zbankrotovat, jsme si nedávno vysvětlili v investičním seriálu, takže to nemusíme sáhodlouze rozebírat.
Pokud jste ale četli mimořádně pozorně, v předchozím odstavci vám chyběla zhruba desetina respondentů. Ti se totiž ukázali naopak být nemístnými optimisty. Zvolili odpověď, že fondy podléhají zákonnému pojištění vkladů.
Budiž, to byla od nás taková trochu schválnost, přidat do možností tuhle odpověď. Jenže v podskupině těch, kteří mají nějakou zkušenost s investováním, tomu věřilo ještě víc lidí! To je poněkud šokující závěr. Jde o nějakou anomálii, nebo to něco vypovídá o kvalitě finančního poradenství v Česku?
Inu, fondy jako takové v Česku fungují na evropské úrovni a zájmy podílníků jsou chráněny dobře. Ale i kvalitní a bezpečný nástroj jako je investiční fond se dá „zprasit“. Ostatně, často tady píšeme o některých zvláště křiklavých případech manipulativních prodejních technik a podobných lahůdkách.
Bez mučení přiznávám, že podobné průzkumy jsou spíš marketing. Odpovědi mohla ovlivnit i samotná formulace otázek, objektivnější by asi byly otázky otevřené. Jenže to by potom možná tápalo větší procento respondentů.
Co z toho plyne? Fondů se není třeba bát. Ale abyste netápali a zároveň nenaletěli, zachovejte věrnost redakci Peníze.cz.
Mimochodem – ke svému dni dostaly fondy od Peníze.cz dárek. Výrazně jsme vylepšili jejich databázi – najdete tu výkonnost téměř všech otevřených podílových fondů registrovaných k veřejné nabídce v ČR, další průběžně přidáváme. Máme o nich více údajů, u většiny už i odkazy na aktuální měsíční zprávy. Vylepšili jsme i grafické srovnání výkonnosti, kde si nově můžete zvolit i referenční měnu.
Sdílejte článek, než ho smažem