Fondy, které za to stojí: Templeton Frontier Markets

Martin Tománek | rubrika: Analýza | 4. 12. 2012 | 9 komentářů
Čínské, indické nebo brazilské akcie dnes vlastní kdejaký fond. Emerging markets se staly investicí hlavního proudu. Někteří manažeři podílových fondů jdou ale dál a pátrají po příležitostech v poněkud exotických zemích, které jsou v investičním světě známé jako „frontier markets“. Je libo Vietnam, Nigérii nebo snad Kazachstán?
Fondy, které za to stojí: Templeton Frontier Markets

Frontier markets

V našem seriálu věnovaném pozoru hodným podílovým fondům už jsme se zmiňovali o emerging markets. Psali jsme o fondu, který se soustředí na jednu malou skupinu zemí, která se z nich občas vyčleňuje; šlo o země BRIC, Brazílii, Rusko, Indii a Čínu:

A pak se z rozvíjejících trhů vyčleňuje ještě jedna skupina, trhy označované frontier markets. Slovo frontier znamená v angličtině hranici. Hranici čeho měli přesně tvůrci slovního spojení v devadesátých letech na mysli, se nám nepodařilo zjistit. Možná jde prostě o investování tak trochu na hraně. Investoři totiž v těchto zemích čelí ve zvýšené míře mnoha rizikům. V první řadě je to větší politické riziko, tedy možnost, že politická nestabilita, nebo přímo revoluce sprovodí vaše investice ze světa nebo přinejmenším povedou k výraznému poklesu jejich hodnoty. Investor také musí počítat s nižší transparentností a likviditou mladých trhů. Za určitých okolností se může stát, že nebude schopen své akcie na trhu prodat. Velmi nepříjemné, ale stává se to i velmi zkušeným. Rizik je samozřejmě mnohem více, investorům lze v tomto směru doporučit knihu Passport to profits známého investora Marka Mobia, který má s investováním na mladých trzích letité zkušenosti.

Vymezení frontier markets je obecně problematické. Jiný seznam zemí dostanete, když se podíváte na klasifikaci Morgan Stanley Capital International a jiný vám poskytne Standard & Poor’s. To ale pro nás není zvlášť důležité, ostatně „tvrdé jádro“ je stejné.

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services


Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Nelze ovšem říct, že zmíněná rizika by se ostatním emerging markets vyhýbala, upřímně: zcela prostá jich není žádná země na světě, ale pořád se to bere tak, že Hongkong nebo Brazílie poskytují investorům ve srovnání s frontier markets širší investiční možnosti, určitou míru transparentnosti a vyšší míru ochrany investorů.

Vyšší riziko – vyšší výnos. Možná

Investor může být ale na druhou stranu za podstoupení vyššího rizika bohatě odměněn. Investování na méně likvidním a méně prozkoumaném trhu totiž může přinést velmi „zajímavé“ výnosy. Jednoduše řečeno, stačí pár investorů, kteří nakoupí několik akcií, a cena těchto cenných papírů může jít hodně vysoko. Ale samozřejmě to platí i obráceně. Jakýkoli výraznější výprodej může vést ke katastrofálnímu poklesu. Zkušení investoři proto kladou velký důraz na přiměřenou likviditu.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Investorům obecně lze pro investice ve frontier markets doporučit aktivně spravované podílové fondy. Právě aktivní správa je na méně transparentních trzích zásadní. Manažer může získat důležité informace návštěvou firem a nemusí spoléhat na jejich finanční výkazy, které mohou být nepřesné nebo záměrně zkreslené. Papír totiž snese všechno. Dobrým příkladem aktivně spravovaného fondu zaměřeného na frontier markets je Templeton Frontier Markets.

Strategie fondu

Podle prospektu fond při výběru cenných papírů do portfolia sleduje fundamentální výzkum a hodnotový přístup, zaměřený na dlouhodobý horizont. V čele fondu stojí Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích s více než čtyřicetiletou zkušeností a také člověk, který údajně stráví více než 300 dní v roce na cestách, na kterých pátrá po zajímavých příležitostech. Mobius se může opřít o analýzy početného analytického týmu, který má kanceláře v jednotlivých zemích označovaných jako frontier markets od Buenos Aires až po Dubaj a Singapur.

Výhodou fondu je jeho široký regionální záběr, který není statutem nijak omezen. Statut navíc definuje frontier markets velmi flexibilně a nechává tak manažerovi při výběru cenných papírů fakticky volné ruce. Manažeři drží svou typickou akcii přibližně pět let a důraz kladou na širší diverzifikaci. Portfolio se složením výrazně odchyluje od indexu, což dokládá ukazatel R-squared založený na datech za poslední tři roky má hodnotu 74 procent. Aktuálně mají největší váhu v portfoliu nigerijské (11 %), katarské (9 %) a kazachstánské (6 %) akcie. Ze sektorového pohledu mají největší váhu bankovní instituce, telekomunikace a energetika. Zastoupení bank je ovšem ve srovnání s benchmarkem méně než poloviční.

Náklady relativně vysoké

Snad jedinou nevýhodou fondu jsou jeho vyšší náklady. Manažerský poplatek fondu je stanoven na 1,6 procenta, ukazatel celkové nákladovosti dosáhl podle poslední výroční zprávy 2,5 procenta.

Nutno podotknout, že fondy zaměřené na frontier markets jsou obecně dražší. Pro srovnání nákladovosti se ale musíme podívat do zahraničí, zejména USA, v Česku totiž nemá Templeton Frontier Markets prakticky konkurenci. Například Harding Loevner Frontier Emerging Markets má celkové náklady (TER) ve výši 1,87 procenta a další poměrně známý fond, Morgan Stanley Frontier Emerging Markets, má TER dvě procenta. Templeton Frontier Markets je tedy ve srovnání s konkurencí dražší, na druhou stranu má nižší nepřímé náklady. Míra obratu portfolia dosáhla v posledním finančním roce pouze necelých 24 procent, což je ve srovnání jednoznačně nižší číslo.

Templeton Frontier Markets: porovnání s benchmarkem. Zdroj: FT Investments a MSCI

Krátká, ale úspěšná historie

Fondy zaměřené na frontier markets začaly vznikat teprve nedávno. Templeton Frontier Markets vznikl koncem roku 2008, nicméně manažerům se již podařilo výrazně překonat benchmark, a to při dosažení nižší volatility. V posledním roce je oproti benchmarku opět nadvýkonný. Zatímco index MSCI Frontier Markets si meziročně připsal přibližně pět procent, fond přinesl výnos téměř 20 procent.

Pro koho se hodí

Fond může být zajímavým doplňkem portfolia pro dynamické investory s dlouhým investičním horizontem a pevnými nervy. I přes úspěšnou (byť krátkou) historii si potenciální investor musí uvědomit, že s investicí do fondu budou spojena poměrně vysoká rizika. Silnou stránkou fondu je sice velmi zkušený management, který toho na trzích již zažil mnoho, nicméně ani Mark Mobius není neomylný. Podle názoru autora by fond v akciové části portfolia neměl tvořit víc než pět procent.

Martin Tománek

Fondy, které za to stojí

Které fondy seriál představí:

Martin Tománek

Pracuje jako investiční bankéř ve společnosti Partners Financial Services, kde má na starosti portfolia nad milion korun. Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-547
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2012 7:07, Martin

Při vší úctě k panu Tománkovi, užívat pojem investiční bankéř ve chvíli kdy společnost Partners nemá ani bankovní licenci, je trochu nepatřičné. Prostě nejste o nic více investičním bankéřem než paní na poště, která prodává podílové fondy ČP. Ale aspoň víte o tématu rozhodně více.

+356
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 3. 2013 13:52, Pavel Filip

Bez poplatků to nepůjde, ani za správu, ani za vstup. Ale nejlevnější akciové fondy v ČR jsou dle mých informací tyto:

1. AMUNDI Index Equity North America (MSCI North America, TER cca 0,5 % ročně, vstupní poplatek 3 %, v eurech nebo v dolarech, nabízí Komerční banka).

2. KBC Index Fund World (MSCI World, v eurech, TER cca 1 %, vstupní poplatek 2 %, výstupní poplatek 0,5 %, nabízí ČSOB).

3. Burzovně obchodované fondy (ETF). Můžete si koupit např. fondy od iShares nebo od Vanguardu, např. Total World Stock. (Jen pozor na dividendy a daně.)

Nebo se zkuste zeptat finančních poradců, jestli nenabízí jiné akciové nebo dluhopisové indexové fondy, třeba mi něco uniklo.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Fondy, které za to stojí: HSBC GIF BRIC Markets Equity

13. 11. 2012 | Martin Tománek | 5 komentářů

Fondy, které za to stojí: HSBC GIF BRIC Markets Equity

V minulých dílech našeho seriálu o podílových fondech, které stojí za pozornost, jsme si představili jeden, který vyzobává akcie zajímavých firem z celého světa, jeden, který se soustředí... celý článek

Fondy, které za to stojí: U. S. Pioneer Fund

6. 11. 2012 | Martin Tománek | 18 komentářů

Fondy, které za to stojí: U. S. Pioneer Fund

V dnešním dílu seriálu o pozoru hodných podílových fondech si představíme fond, který psal historii celého fondového průmyslu. Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund je lucemburský klon... celý článek

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

30. 10. 2012 | Martin Tománek | 1 komentář

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

V předchozím dílu seriálu věnovaného zajímavým podílovým fondům jsme představili fond orientovaný na evropské akcie, dnes dojde na globální akciový fond, který se díky své investiční... celý článek

Fondy, které za to stojí: Franklin Mutual European

23. 10. 2012 | Martin Tománek | 9 komentářů

Fondy, které za to stojí: Franklin Mutual European

Minulý týden jsme ohlásili nový seriál. Bude se věnovat podílovým fondům, které se podle autora minimálně vymykají průměru. A to v pozitivním slova smyslu. Prvním z nich je akciový... celý článek

Fondy, které za to stojí: Jak vybrat podílový fond a nespálit se?

16. 10. 2012 | Martin Tománek | 25 komentářů

Fondy, které za to stojí: Jak vybrat podílový fond a nespálit se?

Peníze.cz přinášejí úvodní díl nového seriálu věnovaného podílovým fondům. Jeho autor se rozhodl postupně představit některé fondy do hloubky. A volí pozitivní přístup: nebude se zabývat... celý článek

Partners Financial Services