Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stravenkami už v obchodě nezaplatíte

S tímhle nápadem přicházejí samy „stravenkové firmy“. Chtějí tím chránit svůj byznys, poháněný daňovým zvýhodněním potravinových poukázek.
Stravenkami už v obchodě nezaplatíte

Stravenkám šel svého času po krku Miroslav Kalousek. V oněch dávných dobách, kdy sedával v křesle ministra financí. Jeho argumentace byla jednoduchá: Stravenky jsou daňové zvýhodněné. Proč by ti, kteří je sami nedostávají, měli ze svých daní dotovat jejich příjemce?

Takhle „rekonstruoval“ na svém blogu domluvu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem:

„Chceš po mně o 2000 Kč čistého více? To ti dát nemohu, ale dám ti 2000 Kč ve stravenkách. Ty z nich nebudeš muset platit daně a pojistné, takže vlastně máš 2000 Kč čistého navíc a já si ještě snížím daňový základ, takže zaplatím menší daň. Bude to výhodné pro nás pro oba, na stravenky máme totiž bohatého sponzora – daňového poplatníka.“

Žádného omezení daňových výhod jsme se ale za Kalouska přes veškerou jeho snahu nedočkali.

Ještě aby – svým zaměstnancům je rozdává tři čtvrtiny firem a pro zaměstnance je to asi nejoblíbenější benefit vůbec.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Ponořte se do úsměvných příběhů Jiřího Traxlera!

Jiří Traxler: Hra na krvavé koleno
Skorohorory a halabalady

Budete se opravdu bát,… abyste udrželi kamennou tvář!

Jiří Traxler: Někdo to s holkama umí
Povídky z časů balení a kotrmelců pozadu

Prožijte krásné chvíle dospívání s humorem!

Alternativní měna

Oblibě se ale stravenky těší i u zaměstnavatelů, jsou pro ně výhodné: stravenky si můžou odepisovat z nákladů. Navíc si tak můžou odškrtnout zákonnou povinnost umožnit zaměstnancům stravování. Kdyby vyplácely místo stravenek příspěvek v korunách, přičetl by se prostě ke mzdě a zatížila by ho daň a navíc ještě odvody na sociální a zdravotní pojištění. Proto pochopitelně raději místo oficiální měny volí měnu alternativní.

Stravenky totiž tak trochu alternativní měnou jsou, nefungují jako poukázka na oběd nebo jeho částečnou úhradu. Ostatně sami jste nejspíš viděli v supermarketu někoho platit za plný košík štůskem stravenek. Musíme sice připustit, že by mohlo jít o člověka, který si z nakoupeného bude příští měsíc denně vařit do kastrůlku – ale snad si můžu troufnout říct, že to by byl výjimečný případ. A právě to by se prý mělo změnit. Stravenka se prý má použít na placení jídla v restauraci – a basta. Kdo s tím nápadem ale přichází?

Než nám to všechno zatrhnou

Na první pohled to může znít divně – podle webu iDnes, který o tom informoval jako první, usilují o omezení platnosti samy stravenkové firmy, sdružené v Asociaci provozovatelů poukázkových systémů. Na druhý pohled už to ale smysl dává. Firmě, která má na stravenkách postavený byznys, je ve skutečnosti samozřejmě fuk, na co je lidé používají. Hlavně když dostane své provize – a ty dostává jak od firem, které je posílají mezi zaměstnance, tak od firem, kde se stravenkami platí. Jenomže – pokud budou stravenky dál používané spíš jako platidlo než jako poukaz, dřív nebo později si na ně bude chtít někdo zase posvítit. A jejich daňové zvýhodnění kompletně zrušit. Je tedy lepší vzít iniciativu do vlastních rukou. A žádat, aby v příští novele zákona o daních z příjmů byl účel stravenek zúžený a zpřesněný. Argumentují přitom nejenom strávníky a firmami a jejich zájmy, ale také miliardovými propady v tržbách restaurací a souvisejícími ztrátami pro státní rozpočet, které by prý po zrušení stravenek přišly.

Za dobré slovo knížku

Posledně jsme v rubrice Co si o tom myslíte? narazili na dotování elektroaut. Rozohňovali jsme se nad tím, jak se pod rouškou ekologie zvyšuje spotřeba, produkce... jinými slovy znečištění.

Knížku bychom rádi poslali Ivanu Mikolášovi, který některá naše rozhořčení částečně utlumil. 

Paklík otázek

A já se přiznám, že mi to celé nějak není jasné. Vlastně nerozumím tomu, proč se mají stravenky daňově zvýhodňovat a proč by lidi nemohli dostat peníze jako příspěvek, klidně mimo plat – s daňovou úlevou. A proč vlastně jsou na světě stravenkové firmy. Doufám, že mi to někdo vysvětlí dole v diskuzi. A rovnou přibalím další paklík otázek. Stravenky totiž nedostávám a vážně by mě zajímalo, k čemu je lidi používají a za jakých okolností. Takže:

Co si o tom myslíte:

Pokud stravenky dostáváte, používáte je k placení jídla o pauze v práci, nebo je neváháte vytasit, když si třeba zajdete na večeři? Přistupují k vám v restauraci stejně jako k hostům, kteří platí penězi? Platíte stravenkami v obchodě? A jestli ano, kupujete si za ně převážně jídlo do práce? Víte o tom, že by se někde dalo stravenkami zaplatit i jiné zboží než potraviny? A jestli ano, je to podle vás běžné? Děláte to taky? Kdybyste si mohli vybrat ze trojice peníze – stravenky – závodní stravování, co byste brali? Přijde vám daňové zvýhodnění stravenek fér? A proč místo nich vlastně neexistují nějaké státní poukazy, když už státu na vašem obědě tak záleží, je opravdu prostředník v podobě stravenkové firmy potřeba?

Předem díky za odpovědi. Pro autora jedné z nich máme v redakci nachystanou knížku, tak na sebe nechte e-mail, abychom se pak mohli domluvit na předání.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+57
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

6. 7. 2016 0:12 | Jiří

myslím, že se takto jen přiživují další prostředníci - stravenkové firmy. Vždyť už jedno platidlo máme - peníze, tak proč používat další alternativu? V případě omezení platnosti stravenek je to ještě komplikovanější. Ne každý má možnost si za stravenku pořídit oběd. Znám případy, kdy se obědy nedají jíst a tak se zaměstnanci stravují individuálně. Někdo si nosí jídlo z domova, někdo kupuje jídlo zmražené, jiný se odbude rohlíkem, apod. Pak by tito lidé měli mít možnost si jídlo nakoupit jinde než v restauraci. Opět narážíme na samotnou podstatu existence stravenek. Peníze by tuto úlohu splnily stejně a bez dalších poplatků! Co se týká daňového zvýhodnění, tak pro toto zvýhodnění nevidím jediný důvod. Proč má mít někdo možnost nakupovat s daňovým zvýhodněním a někdo ne? Jediný důvod pro daňové zvýhodnění stravenek je samotná existence těchto stravenek a provize stravenkových firem. Je to vlastně takový tunel do státní pokladny. Firmy dají zaměstnancům stravenky s daňovým zvýhodněním a stravenkové firmy obdrží provizi. Bez daňového zvýhodnění by firmy neměly motivaci stravenky pořizovat. Pokud bych si měl vybrat z trojice možností, beru závodní stravování. Existence stravenek mi nezaručí kvalitní stravování a někteří zaměstnavatelé si takto ulehčují povinnost zajistit stravování. Vždyť restaurace nemusí být dostupná, nebo není kvalitní, nebo může být drahá a pak za obědy hodně doplácím.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

16. 6. 2016 6:48 | MB

Pointa stravenek přeci není jen v tom, aby se zaměstnanec v práci najedl. Ta zvýhodněnost stravenky nad hotovostí má jasný důvod v tom, na co se dá která měna použít. Stravenka jasně omezuje rozsah užití a může být i chápána jako jakási snaha vynutit nákup potravin místo lihovin či zábavy u automatů. Proto ano, na večeři stravenky klidně vytasím. Tváří se podle toho, jakou mají náladu a jakou hodnotu dám navíc nad cenu. V obchodě stravenky používám, pokud to jde. Rušení možnosti platby stravenkami v obchodech se mi vůbec nelíbí - nevidím to úplně spravedlivě, že mi někdo zakazuje možnost, abych si oběd uvařil sám. Samozřejmě existují místa, kde lze za stravenky nakoupit i něco jiného, než potraviny. Což je škoda a popírá to celou myšlenku, ale tak časté to není, většinou jsem si všiml, že to kontrolují. Pokud bych si mohl vybrat mezi danou trojicí a vše by bylo ve stejné hodnotě, vybral bych peníze, ale jen proto, že za stravenky nemohu nakoupit potraviny, ale typicky jen hotové jídlo (a tedy i s něčí prací a servisem). Daňové zvýhodnění stravenek mi fér přijde (viz začátek komentáře), je to zkrátka něco za něco - stravenka rozhodně není měna, se kterou si člověk může dělat co chce, a bez zvýhodnění by neměla žádný smysl (nikdo by je nechtěl). Neexistenci státních poukazů také nechápu, to je trochu záhada.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2016 7:18 | Zdeněk

Stravenky pravidelně dostávám já i partnerka a má to jeden obrovský problém který chcete ještě zhoršit. Stravenky používám pro placení v hospodě za jídlo ale přesto nechodím každej den a tam mi jich spousta zůstane to samé partnerce. Takže najednou konec měsíce a na stole zbývá stravenek za 2000kč a v obchodě vám vezmou max 5ks. Další měsíc se to opakuje a když nadejde doba platnosti tak co s tím? Stravenky působý více problémů jak užitku.Když se budou dát pouze v restauracích rovnou mohu jít za zaměstnavatelem ať mi je nedává. Část si jich musím hradit a budu je pak muset vyhodit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

9. 6. 2016 9:59 | Yng.

To má kupodivu jednoduché řešení, nakoupí si jinde a přinesou si. Třeba i teplé v termosce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (baumaks 09. 06. 2016 09:43)

9. 6. 2016 9:43 | baumaks

Citace - monik / 05.06.2016 19:39

a co maji delat ty co nemaji pobliz zadnou restauraci ale jen mali obchudek kde se da koupit na stravenku rohlik a salam.

Co dělají ti, kteří nemají poblíž ani obchod ani restauraci?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (monik 05. 06. 2016 19:39)

8. 6. 2016 10:14 | Karel

Stravenky dostávám (zaměstnavatel mi doplácí asi 30,-/den) a užívám je v restauracích částečně a asi 1/3 platím potraviny v obchodech, které je berou. Důvod? Běžné jídlo tzv. menu je obvykle stejné - méně kvalitní, (podřadnější maso, málo zeleniny ovoce maximálně zavařenina). Proto některé dny kupuji za stravenky čerstvou zeleninu a ovoce, někdy pečivo, které zkonzumuji v práci. Jiné zboží prodejny na stravenky neprodají. Stravenky jsou lepší řeššní než závodní jídelna hlavně pro vegetariány, vegany, raw strávníky apod. Jako benefit se mnohdy nabízí šekové poukázky - zde vůbec nevidím důvod proč je zde úleva na dani na různé adrenalinové akce. Daňová úleva je spíš pro podnikatele, kteří tyto služby nabízejí, protože mnohdy by tuto službu poptávalo velmi málo lidí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

7. 6. 2016 18:00 | liio@seznam.cz

Stravenky určitě ano proč opět závist lidí a humbuk kolem dělají Ti co nepotřebují jíst? Ať je limit za nákup a jen potraviny. Já osobně kupuji jídlo které uvařené doma konzumují v přestávce na oběd , pokud někdo trpěl vředy chápe , jinak přestávka na oběd zvyšuje produktivitu. Nazdar
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

6. 6. 2016 22:22 | kodiak medvěd

Ano, v Mali to chápu, tam jsou lístky na potraviny určitě potřebné.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 06. 06. 2016 15:37)

6. 6. 2016 15:37 | Pavel

No, to je česky. To je obchůdek, kde se prodávají malijské speciality. Asi mají v Mali nějaké speciální rohlíky a salámy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (profesor češtiny na penzi 06. 06. 2016 15:04)

6. 6. 2016 15:04 | profesor češtiny na penzi

mali obchudek ?? jakým to je jazykem???
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (monik 05. 06. 2016 19:39)

5. 6. 2016 23:04 | jezevec

vždycky se najde nějaké hovádko, které vám za vaše peníze bude vysvětlovat, co je pro vás lepší.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (monik 05. 06. 2016 19:39)

5. 6. 2016 19:39 | monik

a co maji delat ty co nemaji pobliz zadnou restauraci ale jen mali obchudek kde se da koupit na stravenku rohlik a salam.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (králová 05. 06. 2016 11:05)

5. 6. 2016 11:54 | kodiak medvěd

Já se domnívám, že by zaměstnavatel měl své zaměstnance platit a ne krmit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

5. 6. 2016 11:05 | králová

Na rozdíl od mnoho zde diskutujících se vyjádřím k dotazu zde v článku položenému. Jsem pro, aby stravenkami bylo možno hradit pouze jídlo, v tomto případě povětšinou polední menu v restauracích, vegetkách či jinak podobném stravování. Mohu srovnat. Měli jsme v zaměstnání vlastní závodní stravování, dodávky externí firmy, nikdo se nás neptal, jídlo stálo za prd, většina tam nechodila a tím neměla žádný nárok na příspěvek, který byl u nás i částečně z FKSP. Ten mezi sebe rozdělili ti silní jedinci, kteří do jídelny chodili. My ostatní jsme se stravovali za své v okolních restauracích či jídelnách, případně si nosili krabičky z domova a ohřívali v mikrovlnce. Po dlouhodobě vyjadřovaných protestech na jídlo v jídelně byla tato zrušena a všichni bez rozdílu dostáváme stravenky. Proč jsem pro platit s nimi pouze polední jídlo? Jedno teplé jídlo denně je dle mého osobního názoru důležité, já a mí kolegové na obědy do okolních restaurací na polední menu většinou chodíme, případně jdeme na gyros, máme-li chuť již na změnu. Stravenky nejsou určeny na nákupy v obchodech, navíc když vidím, jak s nimi Vietnamci hradí ve velkém nákupy do svých obchodů (viz. např. v Tescu), tak pak to skutečně zavdává podněty k jejich rušení. Byla-li stravenka určena na nákup teplého jídla (jako náhrada za nemožnost teplého jídla ve vlastním stravovacím zařízení) tak ať je takto využívána.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

4. 6. 2016 12:51 | jezevec

třicetikoruna za recept prohrála volby - tak proč by desetikoruna na jídlo v putyce nemohla znamenat politikum? prostý lid touží po pocitu něčeho zadara, na cizí úkor. onehdá jsem měl diskusi s jedním muzikantem, co si chodí vydělávat hraním po zábavách strašně se rozčiloval, že v hospodě A dostane i nažrat, zatímco v hospodě B mu dávají jen peníze a pivo. povídám: vždyt to je přece jedno, to jídlo nedostaneš navíc, dostaneš jen interpretaci části mzdy prostřednictvím večeře. nééé, furt mlel, jak je hospodskej B sajrajt, že mu sice platí za šichtu o dvě stovky víc, ale nedá mu ten guláš v ceně padesáti korun "zadarmo". něco prostě nevysvětlíte ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 04. 06. 2016 11:17)

Zobrazit všech 65 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Potenciální míra růstu, Starobní penze, Burzovní obchody, andrej babiš, daň z příjmů, zdravotně postižení, výsluhy, školkovné, hanuš němeček, otcovská kvóta, převzetí, státní investice, registr ekonomických subjektů, zdravotní asistence, nemoci, Věnceslava Holubová, Milan Beranek, sirotek

3M64875, 3M64875, 7B49784, 007MERIN, 007MERIN

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK