Polovina lidí nemá životní pojištění. Průzkum zjišťoval proč

jih | rubrika: Aktuality | 4. 10. 2019 | 5 komentářů

Více než polovina (51 %) obyvatel Česka nemá uzavřeno životní pojištění. Ukazují to aktuální údaje společnosti EMA data, která se zabývá analýzami trhu pro finanční instituce a sama oslovila 1035 respondentů ve věku 21 až 61 let.

Zhruba třetina z nich (29,7 %) ale o sjednání životního pojištění uvažuje. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že téměř polovina (47,3 %) z těch, kteří o životním pojištění uvažují, by se obrátila přímo na pojišťovnu, čtvrtina (25 %) na finančního poradce a zbytek (27,7 %) by si pojištění sjednal online,“ vysvětluje spoluzakladatel společnosti EMA data Martin Viktora.

Ti, kteří životní pojistku nemají, jako důvod nejčastěji uvádí, že je drahé. Podstatná část také nevěří pojišťovnám, že jim vyplatí plnění, když se jim něco stane.

Proč nemáte životní pojištění?

Z průzkumu také vyšlo, že největší potenciál k posílení svého tržního postavení má pojišťovna Allianz, druhá skončila společnost Metlife a na třetím místě pojišťovna Uniqa. Allianz jako svého favorita pro sjednání životního pojištění uvedlo výrazně více respondentů, než je její aktuální tržní podíl.

Tržní potenciál výzkumníci vypočetli jako rozdíl mezi podílem dané pojišťovny u respondentů, kteří pojištění mají, a mezi respondenty bez pojištění. „Pokud například 20 procent pojištěných lidí uvedlo, že má jednu konkrétní pojišťovnu, a 30 procent bez pojištění uvedlo, že by si ji vybralo, rozdíl představuje potenciál růstu. Respondenti vybírali až tři pojišťovny ze seznamu všech pojišťoven na trhu,“ vysvětluje Jiří Paták, spoluzakladatel EMA data.

Podle dat České asociace pojišťoven je dnes Allianz (6,6 %) šestkou, Metlife (5,5 %) sedmičkou a Uniqa (2,4 %) jedenáctkou na trhu životního pojištění podle podílu na celkovém sjednaném pojistném v první polovině roku 2019. Jedničkou je Kooperativa (31,2 %), dvojkou Česká pojišťovna (16,2 %) a trojkou NN (8,1 %).

Celkově pojišťovny v prvním pololetí roku sjednaly životní pojištění s předepsaným pojistným ve výši 22,6 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 2,9 procenta.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

1. 3. 2022 | Dušan Šídlo, Daniel Šafrán | 2 komentáře

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

Co si nikdo nepřál, se bohužel stalo skutečností. Kvůli válce jsou v ohrožení životy i majetek. Jak se na válku dívají pojistné podmínky různých pojišťoven v Česku?

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

15. 2. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

25. 1. 2022 | Finparáda, redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 11. ročníku soutěže Finanční produkt roku.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.