Polovina lidí nemá životní pojištění. Průzkum zjišťoval proč

| rubrika: Aktuality | 4. 10. 2019 09:35 | 5 komentářů

Více než polovina (51 %) obyvatel Česka nemá uzavřeno životní pojištění. Ukazují to aktuální údaje společnosti EMA data, která se zabývá analýzami trhu pro finanční instituce a sama oslovila 1035 respondentů ve věku 21 až 61 let.

Zhruba třetina z nich (29,7 %) ale o sjednání životního pojištění uvažuje. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že téměř polovina (47,3 %) z těch, kteří o životním pojištění uvažují, by se obrátila přímo na pojišťovnu, čtvrtina (25 %) na finančního poradce a zbytek (27,7 %) by si pojištění sjednal online,“ vysvětluje spoluzakladatel společnosti EMA data Martin Viktora.

Ti, kteří životní pojistku nemají, jako důvod nejčastěji uvádí, že je drahé. Podstatná část také nevěří pojišťovnám, že jim vyplatí plnění, když se jim něco stane.

Proč nemáte životní pojištění?

Z průzkumu také vyšlo, že největší potenciál k posílení svého tržního postavení má pojišťovna Allianz, druhá skončila společnost Metlife a na třetím místě pojišťovna Uniqa. Allianz jako svého favorita pro sjednání životního pojištění uvedlo výrazně více respondentů, než je její aktuální tržní podíl.

Tržní potenciál výzkumníci vypočetli jako rozdíl mezi podílem dané pojišťovny u respondentů, kteří pojištění mají, a mezi respondenty bez pojištění. „Pokud například 20 procent pojištěných lidí uvedlo, že má jednu konkrétní pojišťovnu, a 30 procent bez pojištění uvedlo, že by si ji vybralo, rozdíl představuje potenciál růstu. Respondenti vybírali až tři pojišťovny ze seznamu všech pojišťoven na trhu,“ vysvětluje Jiří Paták, spoluzakladatel EMA data.

Podle dat České asociace pojišťoven je dnes Allianz (6,6 %) šestkou, Metlife (5,5 %) sedmičkou a Uniqa (2,4 %) jedenáctkou na trhu životního pojištění podle podílu na celkovém sjednaném pojistném v první polovině roku 2019. Jedničkou je Kooperativa (31,2 %), dvojkou Česká pojišťovna (16,2 %) a trojkou NN (8,1 %).

Celkově pojišťovny v prvním pololetí roku sjednaly životní pojištění s předepsaným pojistným ve výši 22,6 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 2,9 procenta.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.