Choď míň do práce, zkrať si plat, posílíš stát! Co si o tom myslíte?

Choď míň do práce, zkrať si plat, posílíš stát! Co si o tom myslíte?
Ekonomové NERVu navrhují v případě hluboké finanční krize zkrátit pracovní týden. A v patřičném poměru také ořezat mzdy. Co by to znamenalo pro stát, co pro firmy a co pro jejich zaměstnance? A můžou nám něco takového vůbec nařizovat?

Zatěžovat státní pokladnu v době krize dalším zadlužováním je sebevražda. Na začátku tohoto týdne se na tom shodli členové Národní ekonomické rady vlády (NERV), kteří se aktuálně mimo jiné zabývají tím, jak by měl stát postupovat, kdyby došlo k hlubší recesi, či dokonce k rozpadu eurozóny.

Probírané krizové scénáře podle prvních informací zahrnují například zvýšení jednotné sazby DPH na 20 procent nebo zkrácení pracovního týdne ve firmách. Ty by tím pádem kromě pracovní doby snížily svým zaměstnancům také plat. Na druhou stranu by ale nemusely masově propouštět. Stát by tedy ušetřil na podpoře pro nezaměstnané a na oplátku by mohl firmám ulevit při placení sociálního pojištění zaměstnanců nebo se podílet na jejich platu. Všichni by tak mohli být relativně spokojeni, alespoň tedy na první pohled.

Happy end

Má vzniknout nový registr, který by shromažďoval veškeré informace o našem zdravotním stavu. Jeho účelem je šetřit peníze. Je na místě bát se, že informace v něm shromážděné budou použity proti nám? Na to jsme se ptali minulý týden v článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Podle méno názoru se tohle bude hodit třeba zaměstnavatelům nebo pojišťovnám, pěkně si uchazeče prolustrují, jestli nemá nějaké zdravotní problémy, nebo někdo z rodiny. Pokud by šlo jenom o přístup pro lékaře, neviděl bych v tom takový problém, bohužel zpravidla informace u nás často jaksi „uniknou“.

Tak to řekl v diskuzi KarelT a shrnul tak obavy, které cítí i naše redakce.

Dobře to pověděl

+20
+
-

KarloviT bychom rádi za trefnou formulaci poslali knížku, jak to každý týden děláváme.

Pokud by se česká ekonomika výrazněji zadrhla, větší vlně propouštění by pravděpodobně nezabránilo ani toto opatření. A navíc – ne ve všech podnicích či na všech pozicích je možné pracovní dobu zkrátit. Jsou firmy, které své klíčové zaměstnance potřebují minimálně pět dnů v týdnu a často i deset hodin denně. Těžko čekat, že je ve čtvrtek odpoledne pošlou domů s tím, že se zas uvidí v pondělí. Mohlo by tak docházet k tomu, že by firmy na některé své lidi vyvíjely nátlak, aby pracovali stejně jako dřív – ale za mzdu sníženou podle státních plánovačů. A stát by musel kontrolovat, zda se jeho opatření dodržují, a na světě by byl další byrokratický moloch.

Jedno pozitivum by ale toto opatření mělo každopádně: odbory pro boj s nezaměstnaností navrhují tento systém, zvaný po německém vzoru kurzarbeit, už dávno. Aspoň pro jednou by tedy došlo ke shodě vlády a odborářů, požár Evropy kdesi v pozadí by velkému smíření jen dodal správné romantické nasvícení.

(Na)řízená solidarita

Řada lidí podobné zásahy státu do života firem smete ze stolu jako socialistické a nepatřičné. Svobodný trh přece nakonec všecko zdárně vyřeší. Jenže nejde zdaleka jen o podniky, jde také o každého zaměstnance a o jeho plat. Může se nařízením státu nařídit lidem, aby méně pracovali, ale především aby brali menší peníze a pomáhali tak těm, kteří by jinak dostali výpověď? O Vánoce zase budeme při různých sbírkách prokazovat, že když chceme, dokážeme být s druhými solidární. Klíčové je tu ovšem ono „když chceme“. Co když z nařízení státní moci musíme?

A nejde samozřejmě jenom o to, jestli někomu záleží na tom, zda jeho soused má práci, jestli si odřekne nákup nového auta, mobilu nebo polovičku z obvyklé tuny popcornu v multikině. Řeči o utahování opasků mají totiž smysl jen tehdy, pokud je doprovázejí i činy. Co ale zatím činil stát? Sekal dluhy. Nasekal jich za stamiliardy (které budou splácet občané). Uvěřit, že to nyní se šetřením myslí opravdu upřímně, je prostě po čertech těžké.

Co si o tom myslíte vy? Může stát nařídit firmám zkrátit o den pracovní týden? Byli byste ochotni zachraňovat zaměstnanost tím, že byste chodili do práce míň a měli třeba o pětinu menší plat?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin v pondělí 12. prosince získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Ať to nařídí, když myslí, že to pomůže

-12
+
-

Jestli to pomůže, aby nevyhodili kolegu, uskrovním se

+35
+
-

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

26. 6. 2012 8:44 | Třeba chleba

Pro žádného kolegu se uskrovňovat nebudu, mají DVD, dovolené, 3 byty, auta a plnou hubu keců k tomu byt z privatizace za 100tisíc, ty at táhnou. Ve vládě to není je to v lidech vychcaných jak mraky blahobyt bez práce,: pracovat socialisticky a žít kapitalisticky. to by se jim líbilo.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 12. 2011 12:55 | Pepa Nesouhlasný

JSEM TO ZMOTAL, TAKŽE JEŠTĚ JEDNOU:
Když jsme v naší firmě, v době krize, zaváděli 4-denní pracovní týden, tak byli skoro všichni naštvaní. Půl roku jsme pracovali od pondělí do ČTVRTKA. Za pátek jsme brali 60%. Když se to mělo vrátit, tak už se VŮBEC ALE VŮBEC nikomu nechtělo. No co, zvykli jsme si... Ten pátek je opravdu navíc. při těch almužnách, co tu beremE vláda zajistí, abychom dostali alespoň těch 60% platu za neodpracovaný den, tak to bude vážně super. Koneckonců, čím dnes dokážeme konkurovat. Energií neee, komunikacema neee, produktivitou neee, korupcí nee, prostě jsme levná banda černochů. Toť vše. A když jsou lidi tak levný, tak by těch 60% je pro pány továrníky v podstatě OK.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 12. 2011 12:52 | Pepa Nesouhlasný

Když v naší firmě v době krize zaváděli 4-denní pracovní týden, tak byli skoro všichni naštvaní. Půl roku jsme pracovali od pondělí do pátku. Za pátek jsme brali 60%. Když se to mělo vrátit, tak už se VŮBEC nikomu nechtělo. No co, zvykli jsme si... Ten pátek je opravdu navíc. Když při těch almužnách, co tu berem vláda zajistí alespoň těch 60% platu za neodpracovaný den, tak to bude super. Koneckonců, čím dnes dokážeme konkurovat. Energií neee, komunikacema neee, produktivitou neee, prostě jsme levná banda černochů. Toť vše. A když jsou lidi tak levný, tak by těch 60% mělo být pro pány továrníky v podstatě OK.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 12. 2011 20:13 | HonzaV

Když už jsme u těch osobních útoků, tak já se do nich taky pustím: nevím, čím se živíte, ale asi to bude něco jako rovnání plechovek v Kauflandu. Tam by ta teorie seděla. Já pracuji v branži, kde zaškolení technika trvá několik let, jedná se u nich o vysoce odbornou činnost přesahující do dalších oborů atd. Pokud mi někdo navrhne, že od příštího kvartálu mám z rozdělaných projektů stáhnout lidi, kteří mají rozpracovaný software, zákazník je zná atd., a nahradit je nováčky, musím se smát.

Kolik mám peněz a jak dlouho pracuji, do toho by, ve vší úctě, státu mělo být prd.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 12. 2011 16:25 | Marek

Řekl bych, že je to velice dobrý nápad. Kolik desetiletí (naposledy když se zavedly volné soboty) už se pracovní doba nezkracovala? Ve Francii pracují o hodinu denně méně než u nás a mají se snad kvůli tomu hůř?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 12. 2011 16:21 | Marek

Jestli opravdu pracujete za minimální mzdu, tak byste na tom vydělal. Minimální mzda by se nepochybně nesnižovala. Takže byste pracoval méně hodin za stejné peníze.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 12. 2011 16:12 | Marek

Nemáte pravdu. Práci, kterou byste nestihl Vy, by místo Vás udělal další zaměstnanec. Daně, které byste z nižšího platu nezaplatil Vy, by stát strhl zmíněnému dalšímu zaměstnanci, a úřitom by mu stát nemusel platit podporu v nezaměstnanosti. Vy byste měl sice míň peněz, ale víc času. Třeba byste si pak za život mohl dovolit přečíst víc knížek a být moudřejší.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 12. 2011 14:51 | xenie

:-D A ty jseš kterej???
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 12. 2011 14:57 | Michal S.

Pokud díky kratší pracovní době a nižšímu platu budu také méně jíst a pít a nájem a jiné poplatky budou taky nižší, pak mi tato strategie nevadí :-).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 12. 2011 22:10 | HonzaV

Ještě mě napadá, jak by to nejspíš nakonec takhle ve firmách mohlo dopadnout: majitel by si ušetřené mzdové prostředky vyplatil jako zisk a rozdělil je cash zaměstnancům, kteří by dobrovolně přišli na páteční brigádu. Loser? Stát, protože bez odvodů z mezd a pojistného. :-D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 12. 2011 22:05 | HonzaV

Ve firmě nevíme, kam dřív skočit. Projekty trvají třeba tři čtvrtě roku. Zajímalo by mne, na kom bych měl vymáhat škodu vzniklou tím, že jsem nestihl plnit smluvní závazky, musel platit penále, poškodil dobré jméno firmy, nemohl hradit faktury za auta a pod.

Nechápu, jak někdo může byť jen pomyslet na takovou volovinu? Při snížení mezd odvedeme méně na daních, nemluvě o riziku, že výše uvedená penále firmu složí (a i kdyby ne, nikdo si od nás nic nekoupí, když nedovedeme splnit, co jsme v listopadu slíbili). Co kdyby se konečně stát přestal do všeho montovat? Protože poslední dobou mám pocit, že většina zásahů spíš škodí než pomáhá.

Jestli tohle nařízení spatří světlo světa, rozhodně to nedopadne tak, že přijmeme dalšího softweráře :-) To si snad může myslet jenom idiot.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 12. 2011 19:38 | Pavel Sokolovsko

to se máte já tolik nemám
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 12. 2011 11:05 | KarelT

Ono je to především o nezbytných výdajích domácností. Pokud mi po odečtení nákladů na bydlení, energie, dopravu a potraviny zbyde rezerva řekněmě 10-15tisíc, není problém dělat kratší prac. dobu za méně peněz a někdo by to třeba uvítal. To samé platí i o neustálém omílání "utahování opasků". Prostě někde to jde a někde dost těžko. Osobně bych nechtěl bydlet v bytě v paneláku a ještě na hypotéku. Tam je to dost velký průšvih - nutné výdaje nemůžete příliš ovlivnit. Těžko se pak divit lidem v situaci kdy ořežou postradatelné výdaje a dál nic moc dělat nemůžou, že si stěžují. Obávám se, že lidí v této situaci bude přibývat.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 12. 2011 10:41 |

Z mého pohledu jedno z nejméně drastických opatření - tu částku vydělanou za den v práci mi alespoň z části nahradí ušetřené náklady za dopravu a stravování v práci + odpočinek navíc. Ovšem nějak nechápu tolik mediální diskuse okolo, toto je přece staré známé a uplatňované opatření. A jestli se uskrovním, aby kolegu nevyhodili z práce? No to si pište.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 12. 2011 9:50 | xavier

Problém této parodie na vládu je ten, ze je silně levicová – zvyšuje daně, ruší malé podnikatele, zakazuje schwarz systém, nařizuje jak se mají psát pracovní smlouvy, zakazuje firmám chránit si know-how omezováním možností k sepsání smluv mezi zaměstnancem a firmou o autorských právech a tak dále a tak dále … prostě mnoho protichůdných, pro všechny 3 strany (zaměstnanec, zaměstnavatel, stát) nevýhodných nařízení …

Takže i kdyby tahle pseudovláda přišla s nějakým zkrácením pracovní dobu, čemuž nevěřím, tak to zase bude legislativní paskvil.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 31 komentářů

A tohle už jste četli?

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta... celý článek

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí... celý článek

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

17. 5. 2011 | Petra Dusová | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.