Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Petra Dusová | rubrika: Co se děje | 17. 5. 2011 | 28 komentářů
Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec soukromé firmy či osoba samostatně výdělečně činná. Máme rovné šance, nebo je někdo nespravedlivě zvýhodněn?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 5. 2011 11:24, FMach

Doporučuji zaměstnancům, aby si vyzkoušeli na dva roky stát se živnostníkem a být ještě plátce daně. Oboje jsem absolvoval a mohu s klidným svědomím říci, že živnostník a plátce daně už raději nikdy, zaměstnanec to ano, zaměstnavatel za mě udělá vše ostatní vůči státu, přidá mi na sociální a zdravotní pojištění a mám klid, nemusím se stresovat zda něco vydělám, zda zákazníci přijdou, když město nechalo vedle mého obchůdku postavit supermarket a neptalo se na můj názor zda to neohrozí mojí existenci a zda se nezařadím mezi nezaměstnané, důchod dostanu malý a můj zaměstnanec se mi vysměje, on bude mít důchod skoro dvojnásobný, kdykoliv si vzpomene tak může marodit a dostane peníze a já co by živnostník marodit nemůžu a ani nesmím, jinak se neuživým a platit daně sociální a zdravotní musím platit v plné výši a to zaměstnanec nemusí to za něj zaplatí stát a tak bych mohl pokračovat, raději být zaměstnanec než živnostník (OSVČ).
Vyzývám všechny zaměstnance, aby se stali OSVČ a pak se mohou k této problematice vyjadřovat, jinak ať jsou zticha.

Reagovat

 

+64
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 5. 2011 22:45, Tomas

Vubec nechapu posledni odstavec celeho clanku jak muze autor napsat ze zivnostnik se musi ucit novinky v danovem zakone nebo si musi zaplatit danoveho poradce, sak zamestnanci si "tez plati danoveho poradce" tedy nejakou ucetni ktera jim dela mzdy atd.

a jinak nevim jak jsou odvody ZP a SP u statnich zamestnancu (viz diskuze zvyseni plateb za statni zamestnance ale to asi budou socialky duchodci a deti), ale u zamestnancu v soukromem sektoru je jasne dano kolik vam vezmou ze mzdy a malo kdo to muze nejak snizit takze do celeho baliku davaji zamestnaci mnohem vic a ve vysledku se treba ani duchod nedozijou a jen plati aby bylo na solidarnost, jde oto ze je odvod v % tak si zivnostnik muze co usetri v rozdilu se zamestnancem sporit na duchod a je natom mnohem lip... pokud se nepletu tak za zamestnance odvadi firma vic % na Zp a SP jak co si musi odvadet zivnostnik ...

Reagovat

 

-31
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (28 komentářů)

19. 5. 2011 8:45 | eďa

Jste mladý muž, zcela nezkušený, ovšem o to více nabitý bělavou energií, která vám roste z konečků prstů a aniž byste tušil a nikdo vám to ještě neřekl, jste tu chován jako potrava pro jisté entity, ovšem nikoliv pro maso nebo peníze, ale a právě pro bílou energii, kterou vám ukusují. Pak vás bolí hlava a máte pocit, že se točíte dokolečka - přešlapujete na místě. Nic si neberte osobně, jen jsem se na vás krátce mimosmyslově podíval. A na lásku a pravdu na Luciferově planetě zapomeňte. Jak jistě už víte, království nebezké nepochází z tohoto světa, ikdyž se pěkně poslouchá některé mladé duše konejší i po 21 letech.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Iveta 19. 05. 2011 08:00)

19. 5. 2011 9:11 | eďa

Psal jsem vám, mladý muži, páč jste se mě vyptával. Chápu vás, že nejste připraven vnímat velmi tvrdou realitu vašeho pozemského bytí, nicméně dal jsem vám a zadrmo šanci mít šanci, a to není zrovna málo. Takže ještě jednou vám přeji kouzelný, ba přímo pohádkový den.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Iveta 19. 05. 2011 08:00)

20. 5. 2011 11:24 | FMach

Doporučuji zaměstnancům, aby si vyzkoušeli na dva roky stát se živnostníkem a být ještě plátce daně. Oboje jsem absolvoval a mohu s klidným svědomím říci, že živnostník a plátce daně už raději nikdy, zaměstnanec to ano, zaměstnavatel za mě udělá vše ostatní vůči státu, přidá mi na sociální a zdravotní pojištění a mám klid, nemusím se stresovat zda něco vydělám, zda zákazníci přijdou, když město nechalo vedle mého obchůdku postavit supermarket a neptalo se na můj názor zda to neohrozí mojí existenci a zda se nezařadím mezi nezaměstnané, důchod dostanu malý a můj zaměstnanec se mi vysměje, on bude mít důchod skoro dvojnásobný, kdykoliv si vzpomene tak může marodit a dostane peníze a já co by živnostník marodit nemůžu a ani nesmím, jinak se neuživým a platit daně sociální a zdravotní musím platit v plné výši a to zaměstnanec nemusí to za něj zaplatí stát a tak bych mohl pokračovat, raději být zaměstnanec než živnostník (OSVČ). Vyzývám všechny zaměstnance, aby se stali OSVČ a pak se mohou k této problematice vyjadřovat, jinak ať jsou zticha.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+64
Líbí
Nelíbí

20. 5. 2011 19:41 | eďa

Ve své podtatě s vámi lze souhlasit, ale co to mění? Vůbec nic. Ať jste zaměstnancem nebo živnostníkem, pořád jste otrokem a máte hovno, jste bez práv jen s povinnostmi. Nejlepší řešení je nebýt ani živnostník ani zaměstnanec, ale býrt majitelem, bankéřem nebo investorem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+28
Líbí
Nelíbí

10. 7. 2011 15:45 | David

K této diskuzi jsem se dostal asi trochu opožděně, ale nedá mi se k ní nevyjádřit. Nevím, jestli vůbec někdo ví, o čem mluví, když hlasuje, že největší krajíc ukrajují státní zaměstnanci. Víte, on není státní zaměstnanec jako státní zaměstnanec. Je třeba rozlišovat "normálního" úředníka někde na okresní pobočce třeba v rámci ČSSZ, magistrátního nebo obecního úředníka nebo třeba soudce a státního zástupce. Ti první, to je opravdu mizérie, berou stále menší platy, práce se jim nehorázně navyšuje bez navýšení zaměstnanců, postupně jim byly odňaty všechny výhody kromě stravenek, které jako poslední výhodu jim chce pan Kalousek vzít taky. Jistota žádná, zákon o státní službě v nedohlednu a mezi zaměstnanci panuje strach se jakkoli bránit. Neustále hlídají nějaké lhůty a čelí i občas nepříjemným klientům. Zákon hierarchie tam vládne tak, že čím nižší složka, tím více práce za nejmenší plat. Pokud jde o daně, jsou tak vysoké, že do poloviny roku pracuje úředník vlastně zadarmo. Na rozdíl od těch posledně jmenovaných (soudci apod.) si však nemůže z toho mála ani našetřit, aby tu "polovinu" roku nějak přežil. V současné době existují skutečně propastné rozdíly mezi jednotlivými skupinami státních úředníků. I otázka moci je rozdílná, což je vidět na nabubřelosti některých např. magistrátních úředníků, ale také úředníků katastrálních úřadů, soudců, státních zástupců apod. kteří se uzavírají do svých "skleněných paláců" a normální smrtelník se k nim už vůbec nedostane. Úplně nejhůře je však na tom věková skupina lidí starších cca 45 let, kteří celý život cpou státu peníze a on teď po nich chce, aniž by mnohdy viděli z těchto peněz jedinou korunu, aniž by se někdo zodpovídal, co se s těmito "jejich" penězi dělo a děje, a nyní mají všechno platit duplicitně, ať už jsou to lékařské úkony, léky nebo důchody apod. Tomu říkám solidarita, spořit tam, kde jiní kradli a to, co další rozkradli... Myslím si, že nelze jednoznačně ukázat prstem na některou skupinu, u každé se najdou výhody i nevýhody. OSVČ si tento styl života zvolily, nikdo je nenutil a rozhodují si také sami, na rozdíl od státních zaměstnanců, co a kolik státu odvedou. Samozřejmě pak třeba s dopadem na výši důchodu apod., ale i ten si mohou zpětně doplatit, mohou se i zpětně odhlásit z pojištění a tedy i z odvodů atd. Vím, že stát jim na začátku nasliboval a svoje sliby nesplnil, v současné době vlády ODS si však ledacos vylobovaly... Stále se však handrkujeme, kdo je na tom lépe, zda zaměstnanci či živnostníci, ale málokdo třeba ví nebo si neuvědomuje, jak vysoké částky stát "odkrajuje" např. konkurzním a insolvenčním správcům. A takových skupin by se jistě našlo víc... Proto musím souhlasit s panem Eďou - nejlepší řešení je být finančně svobodný člověk, na tomto státu zcela nezávislý!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+30
Líbí
Nelíbí

18. 8. 2011 12:14 | Fany

Máte tak dvě zásadní chyby. Státní zaměstnanec do státní pokladny nic nepřinese. neboť celý jeho plat je hrazen se státního rozpočtu, tudíž Vaše poznámka o jejich daních je spíše úsměvná. OSVČ neplatí jen daň z příjmů, na kterou všichni rádi poukazují, ale mnoho dalších odvodů, včetně třeba silniční daně. A pak ještě dotaz. Když si OSVČ sám vybral svůj "osud", tak ostatní nikoliv? Či někdo někoho nutil, aby byl státním zaměstnancem?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (David 10. 07. 2011 15:45)

8. 9. 2011 23:34 | tomáš kudrnáč

Nejvíce tyjou ti, co parazitují na našich daní !! - největším pojídačem je vláda - zvedají si platy jen za to, že se při hlasování - urážejí, opíjí a nažerou, dokonce se tam chodí vyspat . To je výsměch nám, co pracujeme - další skupinou jsou důchodci - zvedají se jim důchody , ikdyž se dělají škrty . Když škrty tak všude. Nám se taky snížil plat a přitom musíme živit rodinu a platit dětem studia i léky. dokonce platíme více za cestu do škol jak důchodce, který dostává důchod ! Naše děti berou velké nic !! - zařadíme tzv. invalidní důchodce - berou invalidku a přitom chodí do práce na stavby : Vezměte invalidku notorikům, gemblerů apod.. a budou peníze!! - další velká skupina, která nás vysává z našich daní - jsou rómové. To co dostávají o tom se nám může zdát. Proto navrhuji v tomto případě zavést to co udělalo Slovensko !! Panečku , to je očista. Pak , že to nejde !! Nejsem rasista !!! Makejte a příjmeme Vás mezi sebe úplně stejně jako jsme příjmuli Vjetnamce . Panečku a ti makaj !!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

5. 11. 2011 18:13 | Ivoss

Trochu OT, ale představa úředníka, který dostává výplatu podle provedených stavebních povolení, je pro mě docela děsivá. Sice by to řadě žadatelů o stavební povolení ulehčilo život, ale ve stavebních řízeních by za krátko vznikla totální džungle, stavělo by se cokoli kdekoli a to by jistě nebylo pro společnost zrovna prospěšné.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 834 390 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Další čtení na flowee.cz

Co se po lidech na Zemi najde za 100 milionů let

Co se po lidech na Zemi najde za 100 milionů let

Budeme-li hodní, budeme zapomenuti navěky. Pokud vám to zní jako protimluv všeho, co o...více

Zbyněk Malý: Děti na sítích odzbrojuje jejich naivita a důvěřivost

Zbyněk Malý: Děti na sítích odzbrojuje jejich naivita a důvěřivost

Jednou z největších hrozeb pro děti, a to nejen na sociálních sítích, je jejich naivita...více

Displeje ničí dětské mozky. Škodí jim už dvě hodiny denně

Displeje ničí dětské mozky. Škodí jim už dvě hodiny denně

To, jakým způsobem se v mládí mozek učí, ovlivní jeho schopnost myšlení v dospělosti....více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Daniel Křetínský

podnikatel, EPH a AC Sparta Praha

Viktor Kožený

podnikatel a kriminálník

Daniel Křetínský
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 14 duelů
×
Viktor Kožený
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 7 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK