Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 9. 2022
Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Zdroj: Shutterstock

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o tom dnes Generální finanční ředitelství.

Druhý pilíř důchodů zavedla v rámci své důchodové reformy od roku 2013 vláda vedená Petrem Nečasem, ministrem financí byl tehdy Miroslav Kalousek. Následující vláda vedená Bohuslavem Sobotkou, kde byl ministrem financí Andrej Babiš, ale druhý pilíř zrušila. Lidé si do něj mohli vyvádět část povinného sociálního pojištění na vlastní investiční účet v penzijní společnosti.

V roce 2016 byl druhý pilíř ukončen a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady. Ve druhém pilíři bylo zhruba 85 tisíc lidí. Penzijní společnosti i finanční úřady je o penězích k vyplacení informovaly. Ti, kdo si peníze zatím nevyzvedli, tak stále mohou učinit. Čas na vyplacení je do konce roku 2023, poté budou nevyplacené peníze převedeny do státního rozpočtu.

O nevyzvednuté úspory je potřeba požádat u místně příslušného finančního úřadu podle trvalého bydliště (nebo adresou hlášeného místa pobytu u cizince). Úřad by pak měl vrátit peníze do 30 dnů od podání žádosti – formálně jde o přeplatek. “Informaci o existenci přeplatku poskytne místně příslušný správce daně. K vyplnění žádosti mohou poplatníci využít webovou aplikaci Finanční správy nebo vzorovou žádost,“ dodává Jan Ronovský, zástupce generálního ředitele Finanční správy.

Před rokem – ke konci loňského srpna – evidovaly finanční úřady nevyzvednuté úspory u 1296 účastníků druhého důchodového pilíře v celkové výši 8 404 760 Kč.

Výpočet odchodu do důchodu

+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Partners Financial Services