Když pro peníze, tak do obchodu

| rubrika: Co se děje | 23. 4. 2008 | 3 komentáře
Když pro peníze, tak do obchodu
Minulý čtvrtek se mezi české banky podporující službu cashback přidala Komerční banka. Cashback neboli výběr hotovosti na pokladnách obchodů využívá ve Spojených státech polovina držitelů platebních karet, v Česku své místo hledá zatím pomalu.

Cashback je způsob, jakým si z účtu vybrat peníze třeba při nákupu jídla cestou z práce. Podmínkou je, aby pokladna v obchodě – terminál – byla uzpůsobena k výběru hotovosti a zákazník pořídil zboží za určitou minimální sumu.

Jak Češi přeložili CASHBACK

Dovýběr
Vupo (výběr u pokladny)
Vrapen (vrácení peněz)
Vrah (vrácení hotovosti)
Kasamet
Pultovné
Sypkarto

Zdroj: anketa iDnes.cz (z roku 2006)

„První rok služby cashback je pozitivní a je vidět stoupající trend v důvěře klientů i v jeho využití,“ komentoval loni v listopadu první narozeniny této služby u ČSOB Pavel Prokop, ředitel přímého prodeje ČSOB. Do té doby vybrali klienti ČSOB na pokladnách obchodů Albert a Hypernova bezmála 100 milionů korun. Novější údaje ČSOB nechce zveřejnit. „Průměrný výběr službou cashback činí 1 100 korun,“ říká Pavla Plachá z firemní komunikace České spořitelny, která má dohody s menšími prodejci. Banky očekávají, že se služba postupně rozjede.

Motivy pro zavedení služby cashback jsou různé. „Chceme zpřístupnit cashback tam, kde je horší přístup k bankomatům,“ tvrdí Pavla Plachá. Komerční banka (KB) zavádí cashback v 81 menších obchodech v Česku. „Chceme nabídnout jednoduché a univerzální technické řešení a zpřístupnit službu všem držitelům platebních karet,“ říká Monika Klucová, mluvčí KB. Terminály České spořitelny a Komerční banky mohou využívat i zákazníci jiných bank, pokud jejich peněžní ústavy tuto službu podporují a použití karty v cizích terminálech povolí.

Jak funguje cashback u jednotlivých bank

Cashback ČSOB je pouze pro držitele karet ČSOB a Poštovní spořitelny v síti supermarketůAlbert a Hypernova. Funguje od listopadu 2006. Tato spolupráce je exluzivní, zatím v těchto supermarktech nelze používat karty ostatních bank.

Cashback Komerční banky je otevřený všem kartám, které podporují cashback. KB je domluvená s prodejní sítí Globus a 81 menšími prodejnami. Služba je v provozu od 17. dubna 2008.

Cashback České spořitelny byl zaveden 16. července 2007, zatím jedná s firmou Interspar. „Jednání stále probíhájí,“ uvedla k tomuto problému Pavla Plachá z firemní komunikace ČS. Mezi obchody, kde funguje cashback ČS jsou různé menší obchody, čerpací stanice, ale i železářství, celkem 553 provozoven.

Raiffeisenbank nemá vlastní terminály, klienti mohou využívat ty zřízené KB a ČS. „Obchodníci cashback nechtějí. Obecně je zájem o tuto službu minimální,“ tvrdí Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

„Budování vlastních terminálů neplánujeme,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, jejíž klienti mohou využívat terminály ČS a KB. Další hráč na tomto poli, ČSOB, zatím svým kartám neumožňuje využívat terminály cizích bank a naopak, zákaznicí jiných bank v terminálech ČSOB nepochodí. „V současné době dokončujeme národní řešení,“ říká mluvčí ČSOB Marek Roll. V rámci tohoto plánu budou terminály zpřístupněny i cizím platebním kartám. „Klienti ČSOB také budou moci využívat terminálů ostatních bank,“ říká Roll a dodává: „Také bychom rádi umožnili cashback v nějaké síti čerpacích stanic.“ Na čerpací stanice by ráda pronikla i KB.

Nejvíce si je možné vybrat při jednom nákupu 1 500 korun. Kromě toho je nutné u cashbacku překročit hranici minimální hodnoty nákupu, která je stanovena na 300 korun. Poplatky si každá banka stanovuje sama. ČSOB a Raiffeisenbank poskytují tyto výběry klientům zdarma, u KB stojí výběr pět korun, u ČS čtyři. „Motivace např. v podobě nulového poplatku by nebyla vůbec na škodu,“ tvrdí Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com.

Vlastní výběr by měl být jednoduchý. „Zákazník nesmí službu promeškat, musí si o cashback říct před koncem nákupu,“ říká Boris Malý, ředitel marketingu Globus ČR, v jehož prodejnách zavádí terminály KB. Samotný proces by pak podle Malého měl zabrat terminálu tři sekundy a obsluze pokladny stisk dvou tlačítek.

Anketa

Už jste někdy použili službu cash back?

Tento typ výběru je již běžný v mnoha státech. „Mimo Českou republiku funguje cashback zhruba 10 až 12 let,“ říká Zdeněk Mojžíšek z KB. Běžný je například v Dánsku, Švédsku, Nizozemsku, Jižní Africe i Singapuru. „Ve Velké Británii je každá čtvrtá platba v obchodě spojena s cashbackem,“ říká Mojžíšek. „Vzhledem k tomu, že služba je standardně využívána v řadě evropských zemí, očekáváme, že si ji klienti postupně oblíbí i v České republice,“ věří Monika Klucová z Komerční banky.

Prosadí se v Česku cashback? Je to užitečná služba? Podělte se o názor.

 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

23. 4. 2008 | 16:19 | Jaromír


To zní, jako by se ptala sama ING :).
více

23. 4. 2008 | 14:41 | Pavel Marek

jj, kdyz si u ING zridite ucet a poslete tam urcitou castku, mate na mesic uroceni 6 %! Zkuste se podivat na https://www.kontakting.cz/index.php?page=akce tam najdete vic informaci. více

23. 4. 2008 | 13:15 | Radim Kovář

Slysel jsem ze ING ted nabizi nejaky super urok, nevite o tom nekdo neco? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.