Na začátek si vyjasněme jednu věc: mluvíme sice o uzavření smlouvy přes internet, stavební spořitelny mají na webových stránkách odkazy na „uzavření smlouvy on-line“, zákon ale vyžaduje ověření klienta, osobně, takříkajíc za jeho fyzické přítomnosti. Takže ve skutečnosti „uzavřít smlouvu on-line“ znamená předvyplnit si v počítači formuláře a objednat si schůzku na pobočce nebo s obchodním zprostředkovatelem stavební spořitelny.
Pokud zvolíte druhou možnost, může se schůzka odehrát i u vás doma, takže pak slogany s obligátním „pohodlím domova“ vlastně ani nelžou. Nejdál je v tomto směru asi Raiffeisen stavební spořitelna, která už neplýtvá kvalifikovanou silou a místo obchodního zástupce posílá za klientem už jen kurýra s dokumenty připravenými k podpisu.
Kolik se dá ušetřit
Přístup stavebních spořitelen je různý. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) a Modrá pyramida klientům, kteří „uzavřou smlouvu přes internet“, žádnou výhodu nedávají. Se zájemcem si dojedná schůzku obchodní zástupce stavební spořitelny, a pokud je zájem hlubší nebo zástupce schopnější, uzavře standardním způsobem smlouvu o stavebním spoření. I standardní poplatek zůstává.
Raiffeisen stavební spořitelna je velkorysejší. S kurýrem si o stavebku nejspíš moc nepopovídate, natož aby vám kvalifikovaně radil – uzavření smlouvy je ovšem zadarmo. Pro jednoduchost jsou tu ale i jistá omezení: uzavřená smlouva může mít cílovou částku jen padesát, sto, sto padesát nebo dvě stě tisíc korun.
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) zpoplatňuje smlouvy uzavřené s využitím internetu částkou 495 korun, bez ohledu na výši cílové částky. Ta ale může být jen dvojí: sto padesát nebo tři sta tisíc korun.
Wüstenrot stavební spořitelna nemá u on-line smluv žádné omezení cílové částky. Sleva na poplatku za uzavření závisí na sjednané tarifní variantě. Wüstenrot dnes nabízí dvě: spořicí, úročenou jedním procentem, a úvěrovou, úročenou 0,1 procenta. U spořicí varianty je poplatek 0,5 procenta cílové částky, uzavření smlouvy v úvěrové variantě je zdarma.
Výše úspory ve srovnání s klasicky uzavřenou smlouvou tedy ve všech případech závisí na cílové částce. U Raiffeisenky lze takto ušetřit nejvýše 2000 korun, u Buřinky 2505 korun. U Wüstenrotu není výše částky omezená. Při obvyklé cílové částce tři sta tisíc je úspora na vstupním poplatku 1500 u standardní nebo 3000 korun u úvěrové varianty.
Pří výběru stavební spořitelny je pochopitelně nutné zohlednit nejen tuto slevu, ale také další parametry smlouvy, jako je úroková sazba a poplatky. Pokud máme v úmyslu čerpat úvěr, přidávají se pak také podmínky pro získání a úročení úvěru.
Dobře utajená reklama
Uzavírání smluv přes internet má řadu omezení, sleva na poplatku za uzavření je ale jistě lákavá. Přesto se tak stavební spoření uzavírá jen výjimečně. Důvodů je zřejmě víc.
Především samy stavební spořitelny své on-line smlouvy příliš nepropagují. Zatímco u klasického internetového obchodu na nás všude bliká výrazné tlačítko vyzývající k nákupu jediným kliknutím, na webech stavebních spořitelen musíme občas hodně hledat. Také poskytované slevy nejsou vždy na první pohled patrné. Jediná Buřinka má cenu na uzavření smlouvy on-line ve svém sazebníku. Raiffeisen sice uvádí jako výhodu úsporu až 2000 korun, ale bez bližších podrobností. Také Wüstenrot slevu na vstupním poplatku spíše tají.
Důvodem, proč stavební spořitelny nepropagují své výhody příliš hlasitě, je zřejmě obava z negativního dopadu na zprostředkovatele stavebního spoření. Stavební spořitelny prodávají své smlouvy prostřednictvím obchodních zástupců, jejichž příjem závisí na provizi, která se vyplácí právě ze vstupního poplatku. Masové využívání slev by mohlo narušit tyto odbytové sítě, což by mělo řadu negativních důsledků.
Něco za něco
Svým dílem přispívá k nízkému zájmu o smlouvy přes internet také opatrný přístup klientů. Nutno poznamenat, že pokud jde o finance, není konzervativní přístup nic nepatřičného. Uzavřením smlouvy přes internet se klient často vzdává možnosti konzultovat důsledky svého kroku s odborníkem: jako protihodnotu pak platí nižší poplatek. Každý tedy musí zvážit své znalosti a posoudit, nakolik přínosný pro něj může být rozhovor se zástupcem stavební spořitelny, jestli si poradí sám, případně jestli má k ruce zkušeného poradce, kterému může důvěřovat.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 12. 2014 12:37
"Uzavřením smlouvy přes internet se klient často vzdává možnosti konzultovat důsledky svého kroku s odborníkem: jako protihodnotu pak platí nižší poplatek."
To je snad ftip. Výsledkem konzultace s "odborníkem" ze stavební spořitelny bude cílová částka 500.000,-Kč, eventuálně rovný milión.
To vše se slovy: "Co když si budete chtít někdy třeba vzít úvěr?"
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.