Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 17. 3. 2023 | 2 komentáře
Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

Zdroj: Shutterstock

Úřady práce prověří téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Tři čtvrtiny z nich podali muži. Někteří lidé prý prostě zkusili žádost podat, i když na zvýšení důchodu nemají nárok. „Víme, že tito lidé se o dítě opravdu nestarali,“ řekl ministr sociálních věcí Marian Jurečka.

Od letoška zvyšuje penzistům důchod měšíčně příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Nárok na něj má vždycky jen jeden rodič. Ten který o dítě převážně pečoval a věnoval jeho výchově víc času.

Automaticky výchovné dostalo přes 1,4 milionu žen na víc než tři miliony dětí. To byly ženy, které odcházely do penze dřív právě s ohledem na výchovu dětí.

Další lidé si museli zažádat. A žádosti přišly i od mužů. Některé z nich chce teď ministerstvo přezkoumat. Žádat o výchovné může i otec nebo i jiná osoba – k prokázání, že o dítě osobně pečoval(a) v největším rozsahu, mělo stačit čestné prohlášení. S tím, že pak úřad může dál zkoumat, jak to bylo doopravdy.

Okresní úřady práce teď podle ministra Jurečky prověřují  zrhuba 33 tisíc žádostí, které v prvních dvou měsících letošního roku podali vdovci a vdovy – tři čtvrtiny z nich mají být od mužů. Od žadatelů chtějí doložit, že to byli skutečně oni, kdo měl výchovu dětí převážně na bedrech.

„Za poslední dva měsíce narostl objem žádostí od mužů, kteří uplatňují ten nárok – v tomto případě jsou to vdovci – a říkají, že to oni se o dítě starali. Abychom se chovali s péčí řádného hospodáře, vyzvali jsme tyto žadatele, aby nám doložili, že byli těmi, kdo se převažující dobu do zletilosti o dítě starali, řekl dnes Jurečka. „Máme některé konkrétní poznatky z praxe, že přišly žádosti od lidí, kteří přišli žádost podat, přišli to zkusit – a víme, že tito lidé se o dítě opravdu nestarali,“ dodává.

Pokud svůj převažující podíl na výchově nedoloží, příspěvek jim přiznán nebude.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

15. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

Novela, která mění pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, začíná platit. Prezident Petr Pavel ji 16. března podepsal, 20. března vyšla ve Sbírce zákonů.

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

4. 3. 2023 | Petr Kučera | 6 komentářů

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

Červnová valorizace bude výrazně nižší než podle dosavadních pravidel. Vláda prosadila změnu výpočtu. Rozdíl ukáže naše kalkulačka.

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

16. 2. 2023 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 4 komentáře

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

15. 2. 2023 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 5 komentářů

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Mimořádná valorizace přijde v červnu. Skončí sice znevýhodnění lidí s nižšími důchody, současně však vláda změní výpočet tak, aby všichni penzisté dostali méně než podle dosavadních... celý článek

Partners Financial Services