Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 17. 3. 2023 | 2 komentáře
Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

Zdroj: Shutterstock

Úřady práce prověří téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Tři čtvrtiny z nich podali muži. Někteří lidé prý prostě zkusili žádost podat, i když na zvýšení důchodu nemají nárok. „Víme, že tito lidé se o dítě opravdu nestarali,“ řekl ministr sociálních věcí Marian Jurečka.

Od letoška zvyšuje penzistům důchod měšíčně příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Nárok na něj má vždycky jen jeden rodič. Ten který o dítě převážně pečoval a věnoval jeho výchově víc času.

Automaticky výchovné dostalo přes 1,4 milionu žen na víc než tři miliony dětí. To byly ženy, které odcházely do penze dřív právě s ohledem na výchovu dětí.

Další lidé si museli zažádat. A žádosti přišly i od mužů. Některé z nich chce teď ministerstvo přezkoumat. Žádat o výchovné může i otec nebo i jiná osoba – k prokázání, že o dítě osobně pečoval(a) v největším rozsahu, mělo stačit čestné prohlášení. S tím, že pak úřad může dál zkoumat, jak to bylo doopravdy.

Okresní úřady práce teď podle ministra Jurečky prověřují  zrhuba 33 tisíc žádostí, které v prvních dvou měsících letošního roku podali vdovci a vdovy – tři čtvrtiny z nich mají být od mužů. Od žadatelů chtějí doložit, že to byli skutečně oni, kdo měl výchovu dětí převážně na bedrech.

„Za poslední dva měsíce narostl objem žádostí od mužů, kteří uplatňují ten nárok – v tomto případě jsou to vdovci – a říkají, že to oni se o dítě starali. Abychom se chovali s péčí řádného hospodáře, vyzvali jsme tyto žadatele, aby nám doložili, že byli těmi, kdo se převažující dobu do zletilosti o dítě starali, řekl dnes Jurečka. „Máme některé konkrétní poznatky z praxe, že přišly žádosti od lidí, kteří přišli žádost podat, přišli to zkusit – a víme, že tito lidé se o dítě opravdu nestarali,“ dodává.

Pokud svůj převažující podíl na výchově nedoloží, příspěvek jim přiznán nebude.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.... celý článek

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 11 komentářů

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

Nová pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, které loni prosadila vláda vedená Petrem Fialou, dnes potvrdil Ústavní soud. Zamítl návrh opozičního hnutí ANO na zrušení škrtů.

Partners Financial Services