Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2020 13:00 aktualizováno 19:00 | 6 komentářů
Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Současné nastavení důchodového systému povede k nárůstu počtu seniorů, kterým nevznikne nárok na starobní důchod. Upozorňuje na to veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Po roce 2010 totiž Česko zpřísnilo podmínky. Minimální doba pojištění pro získání starobního důchodu se postupně prodloužila z 25 až na 35 let. K tomu se ještě nezapočítávají nebo krátí některé náhradní doby pojištění získané po roce 2009 – včetně například studia. Křeček připomíná i další redukce některé započitatelné doby pojištění získané do roku 2010 v případě důchodů přiznaných po 31. prosinci 2018.

„Obávám se, že pokud politická reprezentace nebude tuto přísnou podmínku řešit, čeká nás zvýšení počtu seniorů v důchodovém věku bez nároku na důchod a zvýšení chudoby v této skupině lidí. Buď budou senioři nuceni do opravdu hodně vysokého věku pracovat, nebo budou odkázáni na dávky pomoci v hmotné nouzi, které však nezajišťují důstojné zabezpečení ve stáří. Navíc se tím významně zatíží dávkový systém,“ říká ombudsman.

„Už dnes se kvůli podmínce 35 let ocitají zcela bez důchodu lidé, kteří nastřádali kupříkladu 33 let celkové doby pojištění, ženy, které část života strávily v domácnosti, lidé s invalidním důchodem, kteří nemohli najít práci a byli dlouhodobě vedeni na úřadu práce,“ připomíná Křeček.

Zatímco dříve se lidé v souvislosti se starobním důchodem na ombudsmana obraceli především kvůli výši důchodu, v poslední době přibývá případů, kdy si lidé stěžují, že nemají na starobní důchod nárok vůbec a nemůže jim být přiznán.

Podle ombudsmana příliš nepomůže ani alternativní podmínka zmírněné doby pojištění 20 nebo 15 let. Tu lze totiž využít jen v případě dosažení důchodového věku alespoň o pět let vyššího, než je důchodový věk stanovený pro muže daného data narození. Znamená to tedy odejít do důchodu výrazně později.

Nejpřísnější v Evropě

„Požadavek 35 let doby důchodového pojištění je v evropském srovnání nebývalý. Nejběžnější v Evropě je podmínka 15 let doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod. Tak je tomu i na Slovensku, v Rakousku a jinde,“ podotýká Křeček.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Do budoucna hrozí, že podmínku 35 let doby pojištění splní především ti, kdo v průběhu života nenarazí na studijní nebo pracovní a zdravotní komplikace. „Už nyní se počet zamítnutých žádostí o důchod pohybuje kolem pěti tisíc ročně. Důvodem zamítnutí je převážně nezískání doby pojištění, přibližně pět procent žadatelů podmínku nároku na důchod nesplní,“ upozorňuje.

Lidé podle zjištění ombudsmana často neví, které činnosti se počítají do doby důchodového pojištění, aby si je v průběhu produktivního života sledovali. Obvyklými činnostmi, které se nezapočítávají, jsou například odložený nástup do zaměstnání po ukončení studia, péče o dlouhodobě nemocné dítě starší čtyř let, které nebylo uznáno za závislé na péči, delší doba v evidenci uchazečů o zaměstnání osob invalidních v prvním nebo druhém stupni. Od roku 2010 se do důchodu nezapočítává ani doba studia po dosažení 18 let.

Příkladem může být žena, které nebyl přiznán žádný starobní důchod, protože nesplnila podmínku 35 let důchodového pojištění. Získala jenom 32 let doby pojištění. Předtím 27 let pracovala a vychovávala čtyři děti, z nichž jedno v pěstounské péči. Pět let jí bylo započítáno jako náhradní doby pojištění. Až do roku 2001 pracovala v podstatě bez přerušení. Později – do roku 2019, kdy dosáhla důchodového věku – střídala krátkodobější zaměstnání s evidencí na úřadu práce. Zčásti kvůli věku a obecně horší zaměstnatelnosti, ale také kvůli invaliditě prvního stupně pro psychické postižení. Má tak omezenou možnost odpracovat si chybějící roky.

„Nastavení důchodového systému je politickým rozhodnutím. Považuji však za nezbytné upozornit na negativní dopady právní úpravy. Setkávám se s nimi už nyní a je jisté, že situace lidí po dosažení důchodového věku se bude zhoršovat. Upozornil jsem na mimořádnou přísnost podmínek Komisi pro spravedlivé důchody, která dává doporučení ministryni práce a sociálních věcí k projednání v koaliční radě,“ dodává ombudsman.

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Přísně nastavenou podmínku pro vznik nároku na starobní důchod v České republice podle něj kritizuje i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v návrhu své aktuální zprávy, jejíž finální verze se očekává v říjnu 2020.

Ve hře je několik variant

Komise pro spravedlivé důchody podle ombudsmana doporučila, aby ministerstvo rozpracovalo varianty, které podmínku získané doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod zmírňují.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo, že potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod (30 let placení pojištění nebo 35 let včetně náhradních dob pojištění) je z mezinárodního porovnání nadprůměrně dlouhá. Proto otevírá opakovaně diskuzi k možnostem zkrácení této podmínky,“ říká Michaela Buchtová z tiskového oddělení ministerstva.

„Již v roce 2015 a 2016 byla tato podmínka diskutována v rámci odborné komise pro důchodovou reformu vedené profesorem Potůčkem, zástupci komise však žádný konkrétní návrh nedoporučili,“ připomíná. Současné Komisi pro spravedlivé důchody letos ministerstvo navrhlo několik variant zkrácení potřebné pojištěné doby, a to na základě analýzy zahraničních systémů. Komise je doporučila dál rozpracovat,“ dodává Buchtová. 

„Návrhy obsahovaly několik variant zkrácení, od 20 let pojištěné doby, nebo 15 let placení pojištění až na velmi krátkou dobu pěti let v závislosti se související úpravou nároku nikoli ne celou, ale na poměrnou část solidární složky důchodu,“ upřesňuje. 

Buchtová připomíná, že doba studia se v současné době (studium až do roku 2009) plně hodnotí jako doba pojištění a započítává se i pro splnění podmínky potřebné pojištěné doby 35 let. Až od roku 2010 se doba studia nebude započítávat jako náhradní doba pojištění, což se týká přiznávání starobních důchodů až po roce 2045 (ročníky narození 1990 a pozdější). 

Hlídejte si to

Za stávajícího nastavení podmínek starobního důchodu ombudsman doporučuje lidem, aby si u České správy sociálního zabezpečení včas zjišťovali započítané roky pojištění. Jednou za rok má každý nárok požádat o informativní osobní list důchodového pojištění. Zjistí z něj, jestli jim nechybí odpracované roky, aby si mohli obstarat chybějící doklady o důchodovém pojištění, nebo si mohli některé chybějící doby doplatit.

Spolu s pojistnou dobou postupně roste i věk, kdy se odchází do důchodu, takže lidé mají teoreticky více času získat potřebnou dobu pojištění. Zároveň to neznamená, že by lidé v důchodu trávili méně času. Naopak doba strávená v důchodu neustále roste s tím, jak se zvyšuje kvalita života a prodlužuje se věk dožití.

V roce 2019 dosáhla průměrná délka starobního důchodu podle dat České správy sociálního zabezpečení 24,37 roku. Jenom od roku 2010 se průměrná doba strávená v důchodu prodloužila téměř o dva roky. A od roku 1970 se dokonce víc jak zdvojnásobila – tehdy dosahovala jenom 11 let.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 10. 2020 18:03, deprese

Obvyklými činnostmi, které se nezapočítávají, jsou například odložený nástup do zaměstnání po ukončení studia. Co je to za blbost, proč by se to mělo započítávat, když se někdo mladý nechá živit od rodičů. :D

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na roky bez státní penze buď připraven!

20. 10. 2020 | Josef Uchytil | 26 komentářů

Na roky bez státní penze buď připraven!

V čem tkví neudržitelnost našeho důchodového systému a jak se na jeho kolaps připravit?

Maláčová nevzdává změny důchodů. Chystá třeba výchovné

3. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 94 komentářů

Maláčová nevzdává změny důchodů. Chystá třeba výchovné

Důchodová komise v pátek jednala o možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze.

Český systém důchodů patří k nejlepším na světě, říká porovnání

2. 6. 2020 | Petr Kučera | 24 komentářů

Český systém důchodů patří k nejlepším na světě, říká porovnání

Český penzijní systém je poměrně stabilní, ve světovém porovnání mu patří dvanácté místo. Alespoň podle čerstvé studie finanční skupiny Allianz, která zkoumala data ze 70 států.

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

11. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 54 komentářů

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

Vysvětlíme vám, jak se počítá budoucí důchod podle odpracovaných let a výše výdělku. Máme i kalkulačku.

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

7. 2. 2020 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 79 komentářů

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

Ptáme se odborníků, kde vezmeme peníze na budoucí penze. Ať projde návrh důchodové komise v jakékoli podobě. Anebo když neprojde. Porostou daně?

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.