Třikrát měř a jednou si vezmi úvěr

Třikrát měř a jednou si vezmi úvěr
Půjčíme vám i na nemožné!, slibují dál některé společnosti. Kdo chce půjčku, neměl by ji získat pod časovým či jiným tlakem. I tak mu někdy mohou v případě potřeby pomoci občanské poradny. Nejsou ale všemocné, stejně jako nový zákon o spotřebitelském úvěru.

Dobrý den. Jsem ve finanční tísni. Mám velký dluh u všech možných institucí. Vše jsem splácel, ale přišel jsem o práci. Mám rodinu, pět dětí, jsem v registru dlužníků, dům v exekuci. Snažil jsem se ho přes realitní kancelář prodat a nic nevyšlo. Mám nějakou šanci na pomoc, nebo už jen provaz?, zeptal se čtenář serveru Peníze.cz. O radu může samozřejmě požádat některé sdružení spotřebitelů, nebo Poradnu při finanční tísni. Nikdo mu však nezaručí, že uspěje.

„Řešili jsme i podobné případy. Mohli bychom se pokusit pomoci dotyčnému s prodejem domu. Někdy je již ale pozdě - pokud například někoho čeká příští týden exekuce,“ řekla serveru peníze.cz Alena Doubková z Poradny při finanční tísni.

Klienti někdy přinášejí do Poradny velmi podivné úvěrové smlouvy. Jistá firma klientovi slíbila přeúvěrovat jeho staré úvěry. Díky smlouvě získala zástavní právo k nemovitosti. Při nezaplacení jedné splátky měl dlužník zaplatit smluvní pokutu ve výši původního dluhu, tedy 500 tisíc korun. O dům tak přišel. Jiná firma zase díky smlouvě získala zajišťovací převod práva k nemovitosti. Byl vázán i na pozdní zaplacení splátky. Peníze si z účtu inkasoval věřitel. Dlužníka nenapadlo, aby to kontroloval. Věřitel se pak s inkasem splátky zpozdil a na základě toho si vzal dlužníkovu nemovitost.

Podobné protiprávní jednání řeší soud. Je ale zdlouhavý, stojí peníze a prokázat, že šlo o podvod, nemusí být snadné.

Sytý hladovému nevěří. Jsou ale všichni dlužníci, kteří se dostali do podobné situace, v takové finanční či časové tísni, aby museli přistoupit na podobné podmínky?

Podepsat můžeš, přečíst musíš!

Na serverech spotřebitelských institucí najdeme řadu rad, jak postupovat. Sdružení českých spotřebitelů léta razí zásadu: Podepsat můžeš, přečíst musíš! Kolik dlužníků, kteří se později dostali do problémů, si vzalo úvěrovou smlouvu domů k prostudování, nebo si dokonce nechali poradit od někoho zkušeného, neřku-li právníka! Museli skutečně podepsat smlouvu na místě? Že by při velkém počtu nabídek na půjčky nesehnali jinou – pokud by vše neřešili na poslední chvíli?

Seznam věcí, na který si je třeba dát ve smlouvě pozor, je velmi obsáhlý. Počínaje výší úvěrové částky, úrokovou sazbou, ale zejména roční procentní sazbou nákladů (RPSN by měla zahrnovat všechny náklady na úvěr), přes způsob a termín splácení úroků, kolik stojí „různé služby“, kdy a jaké se platí sankce. (Vyzkoušejte kalkulačku – kolik stojí úvěr, respektive RPSN).

Klient by měl také mj. vědět, jakým způsobem a jak dlouho se hradí splátky, zda je úvěr zajištěn. Pokud je zajištění násobně vyšší než vlastní úvěr, je to vždy podivné. Měl by se snažit odmítat smlouvu s rozhodčí doložkou, smlouvu s nejrůznějšími odkazy na zákony, které nezná, pozor na oblíbené vysvětlivky malým písmem. Pokud něčemu nerozumí a věřitel mu to odmítne jasně vysvětlit, proč s ním dál jednat? (Jiná kalkulačka vám spočítá, kolik vám ještě zbývá splatit z úvěru).

Oblíbeným trikem je, že se firma klientovi pokusí zprostředkovat úvěr, nebo restrukturalizaci dluhu za úplatu. Když se pokusí a nic z toho není, inkasovala peníze za svou snahu a je podle smlouvy z obliga. Ona přece úvěr neposkytuje. Kalkulačka vám poví, zda si můžete dovolit další úvěr.

Nadále problematická lichva

V předvolebním boji se hodně hovořilo o omezení horní hranice úroku (RPSN) u spotřebitelských úvěrů. Praxe ze Slovenska, kde přijali podobný zákon, ale podle odborníků ukázala,že je to problém. Firma uzavře smlouvu s určitým RPSN a jinou na další servis, za který se platí zvlášť.

Nový český zákon o spotřebitelském úvěru, který bude platit od ledna, RPSN neomezuje. Věřitel musí klienta daleko více informovat o podmínkách úvěru, ten může od smlouvy do 14 dnů odstoupit, zaplatí méně za dřívější splacení úvěru aj.

Vybrané změny v zákoně o spotřebitelském úvěru, který platí od 1. ledna 2011

  1. Před podpisem smlouvy dostanete hlavní informace o úvěru.
  2. Máte právo vyžádat si smlouvu k přečtení ještě před podpisem.
  3. Pokud zjistíte, že ve smlouvě chybí povinné informace, budete mít úvěr levnější.
  4. Poskytovatel úvěru musí posoudit vaši schopnost splácet.
  5. Od smlouvy o půjčce můžete odstoupit do 14 dnů od podpisu.
  6. Za předčasné splacení úvěrů zaplatíte méně než dnes. U půjčky na více než rok to nesmí být více než procento z předčasně splacené částky, u kratších úvěrů 0,5 procenta z předčasně splacené částky.
  7. Pokud kupujete zboží na splátky a zboží vrátíte, zaniká i smlouva o půjčce.
  8. RPSN musí obsahovat všechny náklady na úvěr.
  9. V živnostenském rejstříku si můžete zkontrolovat, zda může poskytovatel úvěrů půjčovat peníze.

Česká obchodní inspekce (ČOI) bude mít větší pravomoci při kontrole nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Na bankovní bude dohlížet ČNB. Stížnosti na celou tuto oblast měl řešit finanční arbitr. Tak tomu má ale být až od roku 2012. Na semináři České společnosti ekonomické ale odborníci varovali, že bez potřebné finanční gramotnosti, která řadě Čechů chybí, se situace příliš nezlepší. Řada dlužníků tak může dál podepsat nevýhodnou smlouvu, odporující zákonu, nebo alespoň dobrým mravům. Ty se ale v Česku často příliš nenosí. 

Málokdo ví, že již dnes si lze smlouvu o spotřebitelském úvěru nechat prověřit ČOI. Když nesplňuje podle ČOI určité náležitosti, třeba správně vypočtené RPSN, je spotřebitelský úvěr považován za úvěr úročený diskontní sazbou ČNB. Ta činí 0,25 procenta. Pro dlužníka by to byla velká pomoc. Při kontrole ČOI přitom loni neprošla asi polovina zkoumaných spotřebitelských úvěrů.

Vánoce jsou zatím daleko. Část lidí si je chce, přes varování expertů, stále užít na dluh, což je koneckonců z lidského hlediska pochopitelné. Snad si alespoň včas vyberou společnost, která jim půjčí za lepších či dobrých podmínek, nebudou úvěrovou smlouvu podepisovat pod tlakem a nechají si ji posoudit právníkem. Využít je možné i občanské poradny či Poradnu při finanční tísni. Jejich preventivní pomoc v tomto směru je vždy lepší, než když se na ně obrací zadlužený nešťastník v okamžiku, kdy na jeho dveře pomalu klepe exekutor.

 

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 10. 2010 19:56, Jaroslav

Vážení diskutující, pokud potřebujete pomoci a chcete mít jistotu,že nenaletíte podvodníkům, všímejte si odborných znalostí a chování poradců.Já jsem měl velké finanční problémy - všichni slibovali,brali peníze a já nakonec skončil v exekuci.Pomohla mi společnost Abivia v Ostravě - odborná porada zdarma, velmi milé a vstřícné jednání.Oddlužili mne,exekuce se zastavila a já zaplatím jen 30% dluhů. Moc spol. Abivia s.r.o děkuji a všem doporučuji - obraťte se na ně,udělají maximum.

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ještě než zdědíte hypotéku, musíte ji za zemřelého splácet

12. 7. 2010 | Věra Tůmová | 2 komentáře

Ještě než zdědíte hypotéku, musíte ji za zemřelého splácet

Při jednání o dědictví domu s hypotékou, by dědicové neměli čekat až na výrok soudu, kdo a co zdědil. Dávno před tím, než se vše u notáře rozhodne, je třeba bance oznámit úmrtí a začít... celý článek

Dluhy v manželství rozvodem nevyřešíte. Naopak

29. 6. 2010 | Jan Stuchlík | 23 komentářů

Dluhy v manželství rozvodem nevyřešíte. Naopak

Dluhy, které v manželství nadělal jen jeden z manželů, patří oběma partnerům. Když je nemohou splácet, je pro ně nejlepším řešením společný osobní bankrot. Kdyby se dluhy snažili vyřešit... celý článek

Jen čtyři banky vás za předčasné splacení půjčky nepotrestají

22. 3. 2010 | Věra Tůmová

Jen čtyři banky vás za předčasné splacení půjčky nepotrestají

V Česku si jen čtyři banky neúčtují poplatky za předčasné splacení spotřebitelských úvěrů. U ostatních bude muset pokuta výrazně klesnout. Donutí je k tomu nový zákon o spotřebitelském... celý článek

Mají vymahači dluhů právo obtěžovat dlužníky v zaměstnání?

23. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 26 komentářů

Mají vymahači dluhů právo obtěžovat dlužníky v zaměstnání?

Čím dále více problémových dlužníků ignoruje výzvy k zaplacení dluhů. Vymahači proto přitvrzují a začínají chodit za dlužníky do práce, aby je dostali před kolegy pod tlak. Mají na... celý článek

Jak se zadlužit zodpovědně

31. 7. 2008 | Eva Sovová | 15 komentářů

Jak se zadlužit zodpovědně

Zadlužit se je vážné rozhodnutí. Občanské poradny umí bezplatně poradit, jak nespadnout do finanční pasti. Přinášíme deset základních otázek, na něž byste si měli odpovědět dříve, než... celý článek

Partners Financial Services