Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak refinancováním spotřebitelských úvěrů ušetřit tisíce

| rubrika: Jak na to | 30. 3. 2010 | 2 komentáře
Jak refinancováním spotřebitelských úvěrů ušetřit tisíce
Dlužníci, kterým přerůstají dluhy přes hlavu, mohou využít konsolidace půjček. V rodinném rozpočtu lze díky tomu ušetřit tisíce korun. Tento nový úvěr by ovšem měl být na dlouhou dobu jejich posledním.

Byl to zásah ve správný čas. Manželé, čtyřicátníci, řadu měsíců utráceli o 1600 korun víc, než kolik si vydělali. Největší díru do rozpočtu jim dělaly splátky úvěrů, které si postupně vzala manželka. Celkem tyto dluhy u devíti společností narostly na 225 tisíc korun a měsíčně stály rodinu 14 400. To byla více než třetina jejich celkového příjmu.

„U některých úvěrů se roční procentní sazba nákladů (RPSN) vyšplhala i na 80 procent. Proto jsme se pokusili tyto půjčky konsolidovat do jedné s nižší úrokovou sazbou a díky delší době splácení i s nižší splátkou. Rodině jsme dokázali ušetřit 10 400 korun,“ říká Hana Kollertová, konzultantka společnosti Broker Consulting. (Spočítejte si, kolik vám zbývá ještě splatit z úvěru)

Manžel si vzal u GE Money Bank nový spotřebitelský úvěr ve výši 250 tisíc korun. Deset let bude rodina místo původních 14 400 splácet 4 050 korun. To při RPSN 15 procent. „Z půjčené sumy jsme splatili devět manželčiných půjček a 25 tisíc korun jsme ponechali jako provozní rezervu rodiny,“ dodává Kollertová.

Načasování bylo dokonalé. Manžel krátce nato přišel o práci. I když si našel rychle novou, jeho čistý příjem byl o deset tisíc korun nižší. Díky včasné konsolidaci se rodina nedostala do dluhové pasti.

Jaké doklady potřebujete pro konsolidaci půjček

  • Doklady totožnosti
  • Potvrzení o příjmech
  • Doklad o adrese
  • Doklady o splácených závazcích
  • Smlouvy o úvěrech, které chcete konsolidovat, nebo doklady o jejich řádném splácení

Konsolidovat lze v zásadě jakékoli spotřebitelské půjčky. Ovšem jednotlivé banky se v pravidlech liší. Například GE Money Bank, která nabízí speciální produkt pro slučování několika úvěrů, nerefinancuje leasingy a úvěry ze stavebního spoření. V Raiffeisenbank, která nabízí na konsolidaci speciální úvěr Nízká splátka, či v UniCredit Bank zase nelze splatit novou půjčkou kontokorentní úvěry a dluhy na kreditních kartách. Naopak Česká spořitelna umožní standardním účelovým nebo neúčelovým úvěrem refinancovat kontokorenty i kreditní karty.

Na jednom se banky shodnou. Nepřijmou do programu konsolidace půjčky pochybných poskytovatelů úvěrů. „Nechceme žádným způsobem spolupracovat s firmami, které se pohybují na hraně zákona nebo využívají klientů v nouzi,“ vysvětluje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Ke konsolidaci spotřebitelských úvěrů lze použít specializované produkty, které některé banky nabízejí. U GE Money Bank má klient, který nemůže za půjčku ručit nemovitostí, možnost splatit staré úvěry novou půjčkou od 30 do 300 tisíc korun. Při zastavení nemovitosti si lze na splacení jiných úvěrů půjčit až 1,5 milionu korun. U Raiffeisenbank lze bez ručitele konsolidovat půjčky až do výše půl milionu korun. Splácet lze až deset let.

U jiných bank si může klient, který má nemovitost, jíž může za úvěr ručit, vzít americkou hypotéku. Výsledkem bude nižší úročení ve srovnání s původními spotřebitelskými půjčkami a delší doba splácení, která sníží splátku.

Spočítejte si, jestli si můžete dovolit další úvěr

% z měsíčních výdajů

Ke sloučení půjček lze využít i klasické spotřebitelské úvěry. „Pokud mají klienti zájem o konsolidaci úvěrů, umíme jejich úvěry refinancovat hotovostním úvěrem, nebo účelovým úvěrem,“ dodává Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

Klienti úvěrových společností, kterým půjčky začínají přerůstat přes hlavu, by měli uvažovat i o využití jiných finančních produktů, které už mají. Příkladem může být 32letá svobodná matka, která si vzala kombinovanou hypotéku, z níž splácela jen úroky a peníze na úhradu jistiny posílala na kapitálové životní pojištění. Jen za takto konstruovanou hypotéku platila měsíčně téměř dvacet tisíc korun. Další 6 200 korun sebraly splátky dvou spotřebitelských úvěrů.

„Hypotéku jsme převedli na klasickou anuitní, při níž se splácí úrok i jistina. Ukončili jsme životní pojištění, a získali tak odbytné 390 tisíc korun. Z něj jsme splatili oba spotřebitelské úvěry ve výši 261 tisíc korun. Zbylých 129 tisíc jsme nechali na spořicím účtu jako rezervu pro splátky ostatních úvěrů v době rodičovské dovolené,“ říká Kollertová z Broker Consulting. Celkem žena na splátkách ušetřila měsíčně 6 500 korun. (Spočítejte si, jestli by vám soud povolil osobní bankrot)

Banky radí, aby byli lidé při sjednávání půjček obezřetní. Konsolidací se sice mohou dostat k nižší splátce, ale úvěrů je to nezbaví. „Klienti by rozhodně neměli refinancovat úvěry, které jsou těsně před splacením,“ doplňuje Markéta Dvořáčková z GE Money Bank. Zájemci o sloučení různých půjček musí vzít v úvahu i to, že za jejich předčasné splacení většinou zaplatí původnímu poskytovateli sankční poplatky. Ty je třeba do celkové kalkulace rovněž započítat.

Hlavní zásadou však je, aby po úspěšné konsolidaci klient zachoval disciplínu a další úvěry si už nebral. Další kolo konsolidace by mu totiž banky už nemusely povolit.

Jaké máte zkušenosti s konsolidací spotřebitelských úvěrů? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

30. 3. 2010 | 22:14


No jasně, za všechno můžou banky. To, že osvč má minimální příjem a neplatí daně, neb si dává do nákladů kde jakou píčovinu, to je úplně jiná věc, že jo, to s postupem bank nesouvisí, že jo.
více

30. 3. 2010 | 16:38 | Jirka

Zkušenost je taková, že pokud jste OSVČ, tak s vámi banky vyběhnou a žádný úvěr na konsolidaci nedostanete. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK