V sázce je hodně: státní rozpočet na rok 2012, velká penzijní reforma, přepracovaný zákon o stavebním spoření a dalších jedenáct klíčových novel, které sice Poslanecká sněmovna schválila, neprošly však opozicí ovládaným Senátem. O jejich schválení tak musí znovu většinou všech hlasů (takřečenou stojedničkou) rozhodnout poslanci. Jenže místo toho se u poslaneckého pultíku střídají tři směny opozičních mluvků.
Jedna donekonečna předčítá nálezy Ústavního soudu, lamentuje nad tím, jak málo obchodujeme s Čínou a Brazílií, a kritizuje kvalitu ovzduší na Ostravsku. Zbylé dvě grupy mezitím pospávají a nabírají síly na další boj. Koaliční poslanci si takový luxus dovolit nemohou, opozice si jejich postřeh a počet co chvíli testuje návrhem na přerušení jednání, o kterém je třeba neprodleně hlasovat. V zákulisí se pak znepřátelené strany vzájemně osočují, kdo je menší chlapák. Jestli šéf ČSSD Sobotka, který to zabalil krátce po půlnoci z úterý na středu („Každý generál musí spát,“ okomentoval to s úsměvem mířícím směrem ke koaličníkům David Rath), nebo Petr Nečas, který jde podle ČSSD na ruku bankovní lobby, protože likviduje masově rozšířené stavební spoření.
Vzduchem se mezitím line nasládlá chuť energetických nápojů a prachmizerné kávy v plastových kelímcích. „Já sázím na kofeinové tablety,“ trumfl kolegy vystudovaný kapitán vnitrozemské plavby Jaroslav Foldyna. Těch se očividně nedostávalo stenografkám, které „dosténaly“ kolem jedné v noci. Od té doby až do rána se průběh schůze zaznamenával pouze v audiovizuální podobě. Snad ho někdo přepíše… Generace, které přijdou po nás, by měly mít hmatatelné důkazy o tom, jak jsme na počátku 21. století hrdě navázali na rakousko-uherskou tradici – už před vznikem republiky čeští poslanci hodiny umně blokovali jednání Říšské rady a poslanci němečtí zase zasedání Českého sněmu. A dokonce jsme ji i vylepšili. O vícesměnném provozu opozice se totiž historické knihy nezmiňují.
Co na noční jednání říká poslanec Jiří Krátký, který proslul větou o „kurvách a zlodějích“ (viz box), agentury neuvádějí. Jedno je ale jasné, blíží se pátek a s ním odjezdy na chaty a golfové turnaje. Vůle poslanců, kteří aktuálně připomínají nezbedné dětičky na písečku, bude slábnout stejně jako účinnost kofeinu, taurinu nebo teinu. Pomoci by mohl kokain, který Wikipedie popisuje jako: „celkově mírný stimulant, jehož účinky jsou srovnatelné s pitím kávy“. Ovšem pozor! Kokain na rozdíl od kávy nebo Red Bullu povzbuzuje také sebevědomí a sexuální apetit.
Že bychom se konečně dočkali plodné diskuse?
Tento příspěvek jsem dopsal v 17:44. V 17:37 se v on-line reportáži na iDnesu objevil tento příspěvek: „Chraňme venkovské knihovny, v mnoha obcích jsou jediným centrem společenského života,“ apelovala na ministra financí Miroslava Kalouska komunistická poslankyně Ivana Levá. Do rozpravy je přihlášeno ještě 13 zákonodárců…
Nejvyšší čas zavolat do Kolumbie.
Pomohlo by, kdyby si poslanci šňupli? Věříte jim, že se bude jednat i v sobotu?
Získala u vás plusové body opozice svou snahou zabránit schválení reforem za každou cenu, nebo naopak fandíte koalici za vůli vytrvat?
Moc by mě zajímal i váš názor na to, zda jsou obstrukce legitimní nástroj protestu, nebo by na jejich omezení měl myslet jednací řád Poslanecké sněmovny? Volby přece rozdělily síly ve sněmovně jasně a všichni zúčastnění by to měli respektovat. Nebo ne?
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
4. 11. 2011 13:05 | Luboš
3. 11. 2011 19:33 | A. Vezekmín
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 18:54 | Petr
3. 11. 2011 16:58
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 16:51 | Slávka
Dneska v řadě továren stojí u výrobních pásů dělníci 12 hodin denně po celý rok,aby si vydělali za měsíc zlomek týdenního poslaneckého platu.Bez reptání,z obavy ztráty místa pracují nad pracovní uvazek bez nároku na odměnu.Dnes se tomu říká loajalita k podniku.
Docela poslancům přeji,že se potí pár hodin navíc v parlamentu.Obávám se pouze o výsledek jejich pachtění.Co přinese pro společnost?
Přesto si myslím,že by se diskusní příspěvky a připomínky měly časově omezit.Třeba by se u mikrofonu při nějakých dalších obstrukcích objevily povinně i tváře těch,které jsme ještě nikdy neviděli a jejich názor nikdy neslyšeli.Kdo ví.
3. 11. 2011 16:30 | Vladimír
3. 11. 2011 12:06
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 12:06 | fero
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 12:05
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 11:58 | Erasmus Rotterdamský
3. 11. 2011 9:26 | Lagarto
OTAZKA 2: U mne osobně opozice ztratila body. Nenabídla argumenty a nepředstavila reálnou alternativu
OTAZKA 3: Obstrukce legitimní není, ale využití právních nástojů (včetně všech detailů jednacího řádu PS) je zcela legitimní. Problém je ten, že se schvaluje takové množství zákonů a novel, že na projednání je v průměru pár hodin. Proto se nám zdá, že zdržení 2 dny u jednoho zákona je něco strašného, ale to prostě není.
A KOMENTÁŘ NA ZÁVĚR: Obecně bychom potřebovali méně a jednodušších a lepších zákonů, které pak nebude třeba novelizovat i několikrát ročně. Na další zákony pak bude čas je projednat v tripartitě, s opozicí, atd. a naklonec i v parlamentu. Stejně tak systém naší parlamentní demokracie ve středovém politickém klimatu je velmi nestabilní z důvodu změn pravice-levice víceméně pravodelně po 4 letech. I když nemusím ani Francii, ani USA, ani Rusko, tak jejich prezidentské či skoroprezidentské systémy jsou v tomto ohledu stabilnější a přímočařejší a dávají reálnou šanci na opakování mandátu, tedy jakousi stabilitu na 4+4 roky. A s tím už se pracovat dá.
3. 11. 2011 8:35 | eďa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 8:29 | josephino
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 11. 2011 7:47 | MoB
Zobrazeno všech 14 komentářů