Představte si dozlatova osmažený křupavý řízeček s dokonale vyváženým majonézovým bramborovým salátem. Mistrovské dílo. A co takhle čerstvě upečené domácí škvarkové placičky? Nebo raději zákusek z nejvyhlášenější cukrárny v okolí? A co ten blažený pocit, když večer u sklenky vína zalovíte v nekonečném sáčku jemných plátků brambůrků, sypaných pravou horskou solí?
Společným jmenovatelem všech těchto laskomin (které s živočišnou vášní zbožňujeme) jsou živočišné i rostlinné tuky – a tím pádem nasycené mastné kyseliny. Právě těm jde po krku dánská vláda. Údajně proto, aby zachránila krk jejich konzumentům. Za každý kilogram nasycených mastných kyselin v potravinách Dánové zaplatí kvůli nové dani v přepočtu zhruba o 53 korun víc. Inspiraci možná čerpali v Maďarsku. Tam se takzvaná hranolková daň zavedla už v září. Ale zatímco Maďaři zatím daní jen hranolky, chipsy, energetické a slazené nápoje, Dánové to vzali z gruntu – daň se vztahuje na všechny „tučné potraviny“.
Dánská vláda tím prý chce zarazit rozmach moru moderní doby – obezity, která se nezadržitelně šíří světem. Podle nejnovějších statistik Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) je už na zeměkouli víc obézních (1,5 miliardy) než podvyživených (925 milionů). Přejídání zabíjí častěji než hlad. Z velké části za to „vděčíme“ právě nasyceným mastným kyselinám – a vlastnímu sebevražednému obžerství.
„Vedlejším efektem“ nové daně je, že do dánské státní kasy ročně připluje v přepočtu asi 7,3 miliardy korun. Kritikové proto namítají, že vláda novou daní spíš než s tlouštíky bojuje s nedostatkem peněz.
Ve zdravé Evropě – srdce obalené tukem?
Ale co my, Češi? Nezbývá než vyhlásit stav obležení. Trend zdanění tuků se na nás valí z východu i západu. Jak moc se máme bát, že postihne i nás? Člověk by řekl, že dost – když je u nás možné, aby pravicová vláda zvyšovala daně, vyloučit se nedá už vůbec nic. Proč nezavést i daň na tuk? V bezprostředním ohrožení ale zatím nejsme. Možnost zdanit tučnou stravu jednohlasně odmítají všechny barvy politického spektra. Ministr Kalousek to dokonce označil za sociální inženýrství, se kterým prý on nechce nic mít. Vzácná shoda, nemyslíte? Oni si naši páni politici a paní političky asi občas také rádi nějakou tu tučnější neřest dopřejí. Přitom jsme na tom, co se tloušťky týče, mnohem hůř než Dánové. Obézních máme dvakrát tolik – zatímco v Dánsku jich je jen desetina, u nás celých 23 procent. Normální váhu má pouze 42 procent dospělé populace Čechů.
Metly lidstva v podobě alkoholu a cigaret daníme bez mrknutí oka, ale do tuku se nám zatím dvakrát nechce. Svou logiku by to přitom mělo. Nasycené mastné kyseliny konzumované ve velkém množství zvyšují hladinu cholesterolu, což podstatně zvyšuje riziko onemocnění cév. A obezita sama o sobě je zkrátka smrtelná. Léčba nemocí, které způsobuje či podporuje, vychází daňové poplatníky hodně draho. Podle některých údajů dokonce dráž než léčení nemocí způsobených kouřením.
Na druhou stranu je ale daň z tuku uplatněním kolektivní viny a projevem dost nepřesného cílení. Proč si mají připlácet i ti, kteří tuky konzumují s mírou a jsou hubení jako lunt? Nebo ti, kteří sice rádi hodně dlabou, ale na jejich váze by to člověk nepoznal, protože mají prostě geneticky danou „kliku“? Aby byl boj s obezitou opravdu účinný, museli bychom se kromě sociálního inženýrství pustit také do toho genetického. Spousta lidí má totiž k přibírání sklon, aniž se tuky nezřízeně ládují.
Můžeme si tedy odfrknout. Zdá se, že naše peněženky, alespoň co se tuků týče, prozatím zůstávají v bezpečí. Výstražný prst zdvižený v Maďarsku a Dánsku bychom ale přehlížet neměli. Zabiják v podobě obezity totiž ohrožuje i nás. Zdravotní rizika a vady na kráse, které nám způsobuje, jsou známá. Jenže to není všechno. Odborný časopis Human Brain Mapping před pár lety otiskl studii profesora neurologie Paula Thompsona z Los Angeles. Prokázal v ní, že s každým kilem navíc se lidem zmenšuje mozek. Chcete, abychom skončili jako národ buřtů s mozkem o velikosti kindrvajíčka? Tak se nepřežírejte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno