Schovávejte si doklady a účty. Dva roky nestačí!

| rubrika: Jak na to | 18. 5. 2011 | 10 komentářů
Schovávejte si doklady a účty. Dva roky nestačí!
Záruční lhůta na zakoupené zboží bývá dvouletá, promlčecí lhůta v případě placení telefonu činí tři roky a u daní dokonce šest let. Víte, které doklady nemusíte skladovat příliš dlouho a jaké je naopak šikovné delší dobu archivovat?

Lejstra se dávno nevejdou do krabice, přetékají ven a otevírají si dveře skříně. Čas na jarní úklid! 

Emil se nejprve nostalgicky přehraboval různými doklady a pak zvolil radikální řešení: tovaryšská knížka po pradědečkovi přijde do muzea, svůj rodný list, vysvědčení, diplom, dekret na byt a různé smlouvy si samozřejmě ponechá. Stejně tak doklady o zaplacení daní a zdravotního a sociálního pojištění. Na čerstvější účty a lejstra se vyčlení nová pevná krabice. A většina účtenek a dokladů, všechno, co má přes dva roky, půjde i se starou pomačkanou krabicí do koše. Záruční lhůty jsou ostatně dvouleté, tak co s tím nepořádkem?

Krátce po čistce mezi doklady se ozval mobilní operátor, že mu Emil před téměř třemi lety jeden měsíc nezaplatil za telefon. K dokladům, které zůstaly doma, patří naštěstí i měsíční výpisy z bankovního účtu. Před takovým důkazem operátorovi nezbylo než srazit paty, zasalutovat, udělat čelem vzad a zase odoperovat někam pryč.

Složenky, účtenky a další doklady – které, proč a jak dlouho schovávat?

Kopírujete si účtenky?

Potíže s termopapírem

Termopapír je materiál, který umožňuje extrémně laciný tisk tam, kde příliš nezáleží na kvalitě. Jde o papír pokrytý tenkou vrstvou chemického nátěru, který mění, resp. získává barvu, je-li vystaven vyšší teplotě. Používá se typicky v pokladnách, faxech a podobně.

Laciná technologie má ovšem jednu velkou nevýhodu: takový tisk nevydrží. Když necháte účtenku na termopapíru na světle, vydrží řádově měsíce, rozhodně ne dva roky, po které platí záruka na zakoupené zboží. Založena v temnu a suchu obstojí o dost déle – ale záruku, že to bude dva roky, vám nikdo nedá.

Největší problémy mají s termopapírem ti, kteří vedou účetnictví: řada dokladů se podle různých předpisů musí archivovat ne dva roky, nýbrž pět, ba i deset let. Kopírování účtenek však není pro účetní řešení: prostou kopii účtenky totiž například finanční úřad nemusí uznat. Nechat si ale dělat kopie ověřené – to by mohlo leckterý podnik i položit.

„Kdo chce být důsledný, měl by si hned po zakoupení výrobku okopírovat veškeré doklady. Životnost účtenek není totiž nijak závratná,“  říká právník sdružení Spotřebitel.net Miroslav Huml. Většina jich – zvlášť pokud nejsou vzorně skladovány – nevydrží čtyřiadvacet měsíců, které trvá záruční doba většiny zboží. Nemusí jít však jen o záruku: v našem právu také existuje odpovědnost za škodu, již v důsledku vady výrobek způsobí, lze ji vymáhat do desíti let od koupě výrobku. „Ne však u prodejce,“ dodává Huml, „nýbrž u výrobce či dovozce, ti podle zákona odpovídají za škodu přesahující 500 eur nebo za škodu na zdraví.“ Může se to prý týkat třeba televize, u níž po sedmi letech exploduje obrazovka, či vady u automobilu.

Dva roky často nestačí

V Česku činí obecná promlčecí lhůta tři roky. „Některé společnosti podávají žaloby těsně před uplynutím této lhůty. Chvíli trvá, než soud žalobu zpracuje, doporučuji proto uschovávat řadu dokladů o něco déle, řekněme čtyři roky,“ říká Huml s tím, že žaloby těsně před koncem promlčecí lhůty podávají často třeba mobilní operátoři. Jak potvrzuje případ Emila z úvodu článku...

Čtyři roky bychom si podle Miroslava Humla měli archivovat doklady o zaplacení plynu, elektřiny, telefonu, vody, nájemného, rozhlasu, televize nebo i poplatků placených lékaři či zubaři, pokud se bojíme, že by nás mohli zkusit žalovat za neplacení. Po stejnou dobu, do čtyř let od doplacení, doporučuje ponechat si i doklady o zaplacení leasingu. Pokud ho doplatíte dříve, doporučuje ony čtyři roky počítat až od původně dohodnutého termínu.

Šest a jeden rok pro finančák

Lhůta pro placení daně činí podle nového daňového řádu šest let. Začíná běžet dnem splatnosti daně. Jde-li o nedoplatek z částky daně, která má být uhrazena v náhradní lhůtě splatnosti, začne lhůta pro její úhradu běžet náhradním dnem splatnosti daně. K té je podle Humla opět lepší přičíst rok.

Anketa

Jak dlouho schováváte doklady o různých platbách?

Kdo podniká, hradí i zdravotní a sociální pojištění a jednou ročně z vyúčtování zjistí, zda má přeplatek či nedoplatek tohoto pojistného, nebo zda dokonce musí platit penále. Teoreticky stačí schovat si poslední výpis od zdravotní pojišťovny nebo sociálky. „Zejména u sociálního pojištění ale doporučuji shromažďovat si doklady do doby výpočtu důchodu celoživotně. V praxi se bohužel stává, že někteří poplatníci nedokážou prokázat platby a pak je jim snížen důchodový výměr,“ varuje Huml.

U běžného pojištění by neměl být podle Humla problém, když dokumenty skartujeme po čtyřech až pěti letech.

Některých dokladů se můžete pro změnu zbavit docela rychle. Platí to o výpisech z účtu majitele cenných papírů u obchodníků s cennými papíry nebo správců fondů, od stavební spořitelny nebo penzijního fondu – u nichž je třeba reklamovat případné nesrovnalosti hned. Aktuální je totiž poslední výpis. Právník z opatrnosti doporučuje uschování výpisů po dva roky, na delší období to prý v praxi nemá smysl. Podstatné je, aby výpisy chodily na správnou adresu, a dotyčný tak mohl včas reagovat na případné nesrovnalosti.

Pozor na výpisy z banky!

Kolik zaplatíte, když si zpětně vyžádáte výpis z účtu?

U ČSOB činí poplatek za výpis sto korun. Pokud klient reklamuje nedoručení výpisu, je zdarma.

Poštovní spořitelna vybírá u běžných účtů poplatek 200 korun, u úvěrů je zdarma.

U UniCredit Bank stojí vyhotovení kopie bankovního výpisu z běžného roku 50 korun, z minulého 300 a ze staršího než dva roky 500 korun.

U Komerční banky stojí žádost o kopii výpisu účtu přes přímé bankovnictví pět korun za stranu, na pobočce se platí 100 korun a pět korun za vytištěnou stranu, pokud chcete výpis vypálit, zaplatíte ke stokoruně za výpis samotný ještě 200 korun za zápis na CD.

Česká spořitelna vybírá za vyhotovení duplikátu výpisu z účtu 75 korun. V internetovém bankovnictví mají klienti k dispozici zdarma elektronické výpisy tři měsíce zpětně.

V internetovém bankovnictví Raiffeisenbank lze získat výpis bezplatně. Za duplikát papírového výpisu zaplatí klient 100 korun. Pokud požádá o tzv. mimořádný výpis, stojí to 300 korun.

Teoreticky nemá cenu hromadit ani měsíční výpisy z účtu v bance – podstatný je poslední výpis a stav účtu. Řada Čechů ale hradí nájemné, elektřinu, plyn i další pravidelné platby trvalým platebním příkazem v bance. V případě potřeby pak mohou využít bankovní výpisy jako důkaz, že vše řádně a včas uhradili. Proto má smysl shromažďovat je po celou promlčecí lhůtu plus rezervu, tedy zhruba čtyři roky.

Kdo potřebný bankovní výpis nemá, může požádat o jeho kopii, a to až deset let zpět, často i u zrušených účtů. Banky denně zaznamenávají desítky podobných žádostí. Není to ovšem zadarmo – příklady najdete v boxu.

Horší je to v případech, kdy klient platil složenkou a neschoval si její ústřižek. Těm, kteří mají pocit, že složenku či jinou platbu uhradili, doporučuje Miroslav Huml kontaktovat protistranu s upozorněním, že obnos zaslal, a dotazem, zda došel na účet. Při negativní odpovědi radí uhradit částku, i když to bude bolet, znovu. Pokud jste se totiž třeba zmýlili a poslali platbu na špatný účet, přijdete nejen o tyto peníze, ale ještě vám jinde může začít naskakovat penále nebo hrozit jiná nepříjemnost. Hloupé je, že váš „věřitel“, o kterém ještě nevíte, se může ozvat až za pár let... a udržet v papírech pořádek, bývá tak těžké! Jenže, holenkové, i takový živel, jako byl Josef Švejk, věděl, že – pořádek musí bejt.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 5. 2011 6:14, žalobníček

Autor opomenul fenomén naší vydřidušské společnosti - lupiči úředně nazývanými exekutor.Před nimi si nikdo a nikdy není jistý.Přijdou i tam,kam nemají,seberou neoprávněně co chtějí a pak dokazuj, že daná věc je tvoje a ne souseda.Proto ukládat vše.I doklad o koupi toaletního papíru.

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 5. 2011 11:56, chk

ty uvadeny mraky pripadu jsou jen promile z celkovyho mnozstvi...

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.