Už ani 0,9 %. Úrok na spořicím účtu sníží i mBank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 2. 2021 | 5 komentářů
Už ani 0,9 %. Úrok na spořicím účtu sníží i mBank

Zdroj: Shutterstock

mBank od 3. května sníží úrok na spořicím účtu nazvaném mSpoření na polovinu – z dosavadních 0,9 na 0,4 % p.a. Následuje tak Hello bank, která květnové snížení úroku z 1 % na 0,6 % oznámila včera.

Šlo o poslední dvě banky, které na snadno dostupném spořicím účtu nabízely úrok blízko jednoho procenta. Hello bank úročí vklady do 200 tisíc bez dalších omezení; mBank má pro mSpoření komplikovanější podmínky s limitem 100 tisíc, který lze v praxi zvýšit až na 800 tisíc.

Trojkou je momentálně Equa bank, jejíž Spořicí účet Hit dává maximálně 0,7 % pro část vkladu do 200 tisíc. Equa už před měsícem oznámila, že od dubna klesne maximální úrok na 0,4 %. Část nad hranici 200 tisíc se úročí 0,1 %, stejně jako při nesplnění podmínek u nižšího zůstatku (aspoň třikrát za měsíc zaplatit kartou, nebo investovat do podílových fondů aspoň 50 tisíc). 

Pro vyšší vklady je tu hlavně J&T Banka, která po nedávném snížení nabízí 0,6 %. Naopak pro menší úspory slibují nadprůměrný úrok některé dětské účty: Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun, Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc, Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc. 

Raiffeisenbank teď sice přichází s nabídkou úroku 1 % na běžném účtu, ale pouze pro vklady převedené z ING Bank, která letos končí s osobním bankovnictvím na českém trhu. Sazbou 1 % se bude po dobu dvanácti měsíců úročit zůstatek do 300 tisíc korun, nad tento limit pak 0,2 %.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte nejlepší spoření? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Porovnání spořicích účtů

Porovnání termínovaných vkladů

Porovnání stavebního spoření

Některé banky lákají na vyšší úrok u spořicího účtu, pokud s nimi přinejmenším stejně peněz investujete do podílových fondů. Komerční banka letos nabízí 3 %, ČSOB 1,5 %. Výnosy spořicího účtu však v tomto případě spolknou vstupní poplatky podílových fondů, mnoho konkurentů je přitom neúčtuje.

Úrok 1,7 % nabízí spořitelní družstvo Artesa. U takzvaných záložen či kampeliček je však potřeba myslet na pravidlo 1:10 – desetinu z uložených peněz musíte dát navíc do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo naopak znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny a není zahrnut do státního systému pojištění vkladů.

Žádný spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží. Zdaleka je neuchrání ani před zhruba dvou- až tříprocentní inflací, zvlášť když od výnosu odečteme i 15% daň. Přestože vám zůstane o dost víc než na běžném účtu, má spořicí účet smysl hlavně pro bezpečné uložení peněz, které chcete mít kdykoliv rychle k dispozici. Peníze na něm ubývají o trochu pomaleji než na běžném účtu, který většina bank neúročí vůbec (nebo jenom s minimální sazbou 0,01 %). Výjimkou mezi běžnými účty zůstává Neo účet od Expobank s 0,25 %. Hello bank ho úročí 0,6 % do zůstatku 100 tisíc korun, od května ale s úročením skončí.

Aktuální porovnání spořicích účtů (bez ohlášených změn do budoucna, o nichž píšeme v tomto článku) najdete v našem přehledu.

Jistou ochranu před inflací – ať dosáhne jakékoliv výše – poskytuje protiinflační Dluhopis Republiky. Kdo ho ještě v minulosti od státu nekupoval, musí na začátku překonat administrativní komplikace a vstupní poplatek. Dluhopis má šestiletou splatnost, jednou ročně lze ho však předčasně „prodat“ – ovšem jen k určenému termínu, ne kdykoliv.

Alternativou jsou termínované vklady. Když se bance nebo družstevní záložně zavážete, že na peníze po předem určenou dobu nesáhnete, můžete v některých případech získat vyšší úrok než na spořicím účtu. Jenže ani ty nejlepší termínované vklady teď neochrání úspory před inflací.

Nad inflaci se – pouze díky státnímu příspěvku – dlouhodobě dostávají i výnosy stavebního spoření. Splnit podmínky pro maximální zisk je ale o dost komplikovanější: Hlavně spořit po dobu šesti let a měsíčně ukládat 1700 korun.

Zbývající možnosti, jak porazit inflaci, mohou přinést výrazně vyšší zisk, ale také ztrátu. Jde o podílové fondyakcie a další investice. Jsou rizikovější, na rozdíl od vkladů v bankách nebo stavebních spořitelnách je nechrání ani státní systém pojištění vkladů

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové porovnání

13. 9. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové porovnání

Úroky na spořicích účtech v létě nerostly, výjimkou je nová nabídka od Komerční banky. Na druhou stranu u většiny bank ani neklesly, zůstávají stabilní stejně jako základní úroková... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Kdo teď dává nejvíc?

18. 7. 2023 | Petr Kučera

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Kdo teď dává nejvíc?

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Poslední banka ruší minimální zůstatek na běžném účtu

17. 7. 2023 | Petr Kučera

Poslední banka ruší minimální zůstatek na běžném účtu

Fio banka přestane blokovat 100 Kč – nebo třeba i 240 Kč – na běžném účtu. Na spořicím účtu podmínka minimálního zůstatku nekončí.

Nejlépe úročený běžný účet výrazně sníží sazbu

19. 6. 2023 | Petr Kučera

Nejlépe úročený běžný účet výrazně sníží sazbu

Max banka sníží od 1. září úročení svého běžného účtu Neo. Zatímco dosud je úroková sazba 4,61 % p.a., nově bude jen 0,5 %, oznámila klientům.

Spořitelna přichází se spořicím účtem pro děti. Bonus získáte snadno

29. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Spořitelna přichází se spořicím účtem pro děti. Bonus získáte snadno

Spořicí účet pro děti zatím v nabídce České spořitelny, největší banky podle počtu klientů, chyběl. Co teď nabízí a jak vychází v porovnání s konkurencí?

Partners Financial Services